רוחות מלחמה • מזכ"ל חיזבאללה טוען כי לארגונו יש טילים מדוייקים שיכולים לפגוע בישראל, וכי כל ניסיונות ישראל למנוע ממנו נשק כזה - נכשלו ויכשלו. נתניהו: "עלינו לעשות כל מאמץ למנוע מלחמה, אבל אם היא תכפה עלינו - נפעל במלוא הכוח"


(בוידאו: תיעוד של האתר שהותקף ע"י ישראל בלטקיה כשלטענת צה"ל עמדו להעביר ממנו מערכות לייצור נשק מדויק וקטלני עבור חיזבאללה )

בצל המתיחות בצפון וההסתבכות מול רוסיה משמיעים היום ראש הממשלה נתניהו ומזכ"ל חיזבאללה נסראללה איומים הדדיים. באירוע לציון חג שיעי אמר נסראללה כי הניסיונות של ישראל למנוע את חימוש ארגון הטרור בטילים מדויקים – לא הצליחו ולא יצליחו.

לדבריו, "יש לנו טילים מדויקים שיכולים לפגוע בכל נקודה. אם נשתמש בהם – המשוואה בינינו לבין ישראל תשתנה. ישראל יודעת את זה ולכן חוששת מאוד ממלחמה כזאת".

מבהיל: בארה"ב חוששים שישראל לא תעמוד בעימות מול חיזבאללה


זמן קצר לאחר מכן נאם ראש הממשלה בטקס האזכרה לזכר חללי מלחמת יום הכיפורים בהר הרצל בירושלים, ואמר בין היתר: "הכשל בפתיחת המלחמה היה כפול. תחילה – העיוורון המודיעיני לגבי כוונות המלחמה של מצרים וסוריה, ידיעות שהצטברו בזו אחר זו, ולאחר מכן – חוסר הנכונות לפעול באופן מיידי ונחרץ לסיכול האיום כשהסכנה כבר הייתה ברורה לחלוטין, מונחת לפתחנו.

לפני ימים ספורים הציבור נחשף למברק הבהול שכתב ראש המוסד צבי זמיר כמה שעות קודם למלחמה. הוא מתריע, שחור על גבי לבן, מפני הסכנה הברורה והמיידית. גם הספקנים הגדולים ביותר היו חייבים להשתכנע ולפעול בהתאם. אינני ממעיט בגודל ההחלטה הנדרשת. ההחלטה לתקוף בהתקפת מנע היא החלטה לא פשוטה לכל ממשלה, להערכתי ההחלטה הקשה ביותר בפני כל ממשלה, כי לעולם לא תוכל להוכיח מה היה קורה אם לא היינו תוקפים. אבל בהינתן ידיעה חד משמעית, כמו במקרה זה, ישראל הייתה חייבת לתת מכה מקדימה כדי למנוע מן האויב את ההצלחה הראשונית ואת הקורבנות הרבים שהצלחה זו גבתה מאיתנו".

הפלת המטוס • אסד מתגונן, נסראללה מאיים, ישראל במירוץ נגד הזמן


לדבריו, "אני חושב לא רק על אלפי ההרוגים, אלא גם על אלפי הפצועים בגופם ובנפשם, על השבויים, על הנעדרים. לקחי המערכה חקוקים בנו היום לא פחות מאשר אז. אנחנו שומרים ללא פשרות על האינטרסים הביטחוניים של מדינתנו. אנחנו סורקים כל הזמן את האופק כדי לאבחן בעין בוחנת, בעין ביקורתית, את הסכנות שאורבות לנו, וגם את ההזדמנויות שנקרות בפנינו. עלינו לעשות כל מאמץ למנוע מלחמה, אבל אם היא תכפה עלינו – נפעל במלוא הכוח נגד מבקשי נפשנו".

נתניהו הדגיש כי "מבקשי נפשנו מובלים היום במזרח התיכון בראש ובראשונה על ידי איראן, שבתוקפנותה קוראת בגלוי להשמדת ישראל. חובתנו להגן על עצמנו מפני סכנה זו. כך נוסיף לעשות".

בסיום הדברים השמיע נתניהו מסר אופטימי כשאמר: "במזרח התיכון של ימינו רווי הסכנות מפציעות גם קרני אור. יחסינו עם העולם הערבי המתון מקבלים תפנית חסרת תקדים. מדינות מרכזיות מבינות יותר ויותר את ערך הקשרים עם ישראל. זה אולי יארך עוד זמן מה, אבל אני מאמין שההתקרבות ההדרגתית תניב פירות משמעותיים של נורמליזציה ובהמשך גם של שלום.

היעד הזה מנחה אותי, במקביל לביצור כוחנו בהגנה, בהרתעה ובהתקפה. נוסיף להבטיח, בעזרת השם, שחוט חיינו לעולם לא יינתק".

הרמטכ"ל בראיון נדיר לתקשורת בסעודיה: יש בינינו הסכמה לגבי איראן