ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נפגש בפריז עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן: "הוא מנהיג פוליטי אדיר". מקורביו: "הוא מוכן לחדש את המו"מ עם ישראל מהנקודה בה הופסק בסוף 2008". בכיר בליכוד: "אחרי שהציע לו את הכותל, הפך גם לדוברו הנאמן"

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נפגש אמש תוך חילול שבת פומבי עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפריז ובחר לשבח ולהחניף למנהיג הפלסטיני ולתקוף את ההנהגה הישראלי. "אני שמח מאוד לפגוש את אבו מאזן, לא ראיתי אותו הרבה זמן, אבו מאזן הוא נשיא העם הפלסטיני, הוא מנהיג פוליטי אדיר ויש לו חשיבות רבה מאוד בכל הנוגע ליחסים בין הישראלים לפלסטינים". עוד אמר כי "אבו מאזן לוחם בטרור ורוצה להשיג שלום".

ראש הממשלה והאסיר לשעבר התייחס לפתרון שתי המדינות ואמר: "האמריקנים, האירופאים והישראלים צריכים להבין שני דברים – הראשון, שפתרון שתי המדניות הוא הפתרון למצב בין הישראלים לפלסטינים. השני, שהפתרון הזה הוא בר קיימא. והשלישי, שהוא אולי הראשון, אבו מאזן יכול ליישם את הפתרון הזה". עוד אמר אולמרט כי "אבו מאזן לא דחה את תוכנית השלום שלי. אני בטוח, כפי שאבו מאזן אמר קודם, אם הייתי ממשיך לכהן כראש ממשלה, היינו יכולים להשיג שלום".

"בן העם הפלסטיני היחידי שמסוגל להשיג להשיג שלום, והוכיח בעבר שהוא לחלוטין מחוייב לכך – הוא ד"ר מחמוד עבאס, ולכן יש לי את כל הכבוד אליו", אמר אולמרט. "אני סבור שהוא האדם הרלוונטי ביותר להליך הזה בעתיד. זה משהו שלא רק האנשים במערב – באמריקה, צרפת ואירופה יבינו, זה חשוב גם שהפלסטינים יבינו זאת וזה חשוב מאוד שעמיתיי בישראל יבינו זאת – עבאס הוא האיש. הוא יכול לעשות זאת, הוא רוצה לעשות זאת, הוא נלחם נגד הטרור כי מדובר בחלק מהמחוייבות שלו להשיג שלום בין הצדדים".

מוקדם יותר נועד אבו מאזן עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ואמר כי למרות הטענות הישראליות – הפלסטינים אינם מסרבים למשא ומתן. "ההתנגדות לשיחות השלום מגיעה מהצד הישראלי. אנחנו מוכנים למשא ומתן, חשאי או פומבי, בהובלת הקוורטט, מדינות מערביות או מדינות ערב". אבו מאזן הוסיף כי הוא הבהיר לנשיא מקרון את עמדותיו וכי הוא יעביר אותן לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לקראת עצרת האו"ם הכללית שתיערך בשבוע הבא בניו יורק.

מקורבי אולמרט אמרו הים ל'חדשות 10' כי אבו מאזן אמר לאולמרט בפגישתם בפריז כי הוא מוכן לחדש את המו"מ עם ישראל באופן מיידי מהנקודה בה הופסק בסוף 2008 ערב מבצע "עופרת יצוקה". מקורבי אולמרט אמרו כי ראש הממשלה לשעבר הגיע לפגישה כאדם פרטי ולא בשליחות מדינית כלשהי. לדבריהם, אולמרט לא עידכן את ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני או אחרי הפגישה. הפגישה בין אולמרט לאבו מאזן נמשכה כשעה וחצי.

אולמרט ואבו מאזן דנו על המו"מ שקיימו לפני עשור, על ההתפתחויות בתהליך השלום בשנים שעברו מאז ועל המצב המדיני כיום. "הרושם היה שאבו מאזן מחפש מוצא מהמצב אליו הוא נקלע מול ארה"ב", אמרו מקורבי אולמרט. "המסר עליו הוא חזר כמה פעמים באוזני אולמרט היה שהוא מוכן לחדש את שיחות השלום עם שותף ישראלי שמוכן לכך, ושהוא מעולם לא אמר לא להצעה שאולמרט הציע, ומבחינתו ניתן להמשיך מהנקודה בה השיחות הופסקו".

המקורבים הוסיפו כי אולמרט התרשם כי מצבו הבריאותי של יו"ר הרשות טוב. זאת, על רקע דיווחים בחודשים האחרונים בנוגע להידרדרות במצבו של אבו מאזן.

עם צאת השבת הגיב גורם בכיר בליכוד לפגישה ואמר כי "אולמרט, שהציע לאבו מאזן את הכותל, הופך עכשיו גם לדוברו הנאמן". הגורם הוסיף כי "בארה"ב ובמדינות ערביות רבות כבר הבינו שאבו מאזן הוא המכשול האמיתי לשלום ושמשמעות הדרישות הקיצונית שהוא מציב איננה שלום אלא חיסולה של מדינת ישראל".

השר יובל שטייניץ התייחס הערב לפגישת אולמרט ואבו מאזן, ואמר: "אני רחוק מלהתפעל מהפגישה". לטענתו, יו"ר הרשות "מנסה כבר שנה לגרום להתלקחות דמים בינינו לבין עזה. מי שרואה באבו מאזן איזה חסיד אומות עולם טועה". שטייניץ הוסיף: "הרשות הפלסטינית התפצלה וחמאס השתלט על עזה, אנחנו אולי צריכים לקבל את ההפרדה הזאת ולתפור פתרון בינתיים גם לעזה, ללא אבו מאזן".

סגן השר מייקל אורן הגיב גם הוא לפגישה בין השניים ואמר: "פגישת אהוד אולמרט עם אבו מאזן הייתה נחשבת לפשע פדרלי בארה"ב וראש הממשלה לשעבר היה נידון לעד עשר שנות מאסר. מדובר בהפרה בוטה של הדמוקרטיה"