כלי טיס של צה"ל תקף הערב חוליית משגרי בלוני תבערה בצפון רצועת עזה. במהלך השבת הוצתו שריפות ביער בארי, ביער כיסופים ובכניסה המערבית לנתיבות, נזק נגרם לחממת עגבניות. חייל צה"ל נפצע במהלך הפגנות יום השישי בהשתתפות 10,000 פלסטינים • תיעוד

כלי טיס של צה"ל תקף הערב (מוצאי שבת) לעבר חוליית משגרי בלוני תבערה בצפון רצועת עזה. זאת, בהמשך לכמה שריפות שהוצתו במהלך היום בנגב המערבי, בין היתר ביער בארי, ביער כיסופים ובכניסה המערבית לנתיבות. בנוסף לשריפות אלה, נגרם נזק לחממת עגבניות במועצה האזורית אשכול. צוותי כיבוי והצלה פעלו בסיוע צוותי רשות הטבע והגנים וקק"ל (קרן קיימת לישראל) כדי להשתלט על האש.

בכלי תקשורת פלסטיניי מדווח כי עשרות מפגינים פלסטינים חצו היום את גבול רצועת עזה וגנבו ציוד ישראלי. על פי הדיווחים, צה"ל ביצע לעברם ירי הרתעתי אך לא פגע באף אחד מהם, בטרם שבו המפגינים אל שטח הרצועה. בנוסף לכך, הם תלשו ציוד מגדר המערכת והציגו אותו לצלמים.

בנוסף, חייל צה"ל נפצע באורח קל אמש כתוצאה מפגיעת רסיס במהלך עימותים בין חיילים לפלסטינים בגבול רצועת עזה, ופונה לקבלת טיפול בבית החולים. בתוך כך, במהלך המהומות, שבמהלכן התקהלו כ-10,000 פלסטינים במספר מוקדים לאורך הגדר, נהרג צעיר פלסטיני בשנות ה-20 לחייו, כך לפי משרד הבריאות הפלסטיני, שדיווח על כ-320 נפגעים. לנוכח האירועים, מסרו בצה"ל, בוצעו מספר תקיפות באמצעות כלי טיס של צה"ל במרחב צפון הרצועה.

בתוך כך, משלחת של המודיעין המצרי, בראשות גנרל אחמד עבד אל-חאלק והקונסול עבדאללה שחאדה, עזבה היום את עזה וחזרה למצרים לאחר שהגיעה לשיחות ברצועה. המשלחת אמרה שארגון חמאס מקשיח עמדות וכי הוא לא מנסה לעצור את המשך הפרחת בלוני התבערה, והפגיעה בתשתיות בגדר המערכת לאורך הרצועה מול ישראל. 

המשלחת המצרית נכנסה לרצועת עזה בעקבות לחץ ישראלי על מנת לעצור את הפרחת הבלונים והפגיעה בגדר מעזה. גורמים פלסטינים ברצועה מסרו, כי המשלחת הביאה עמה שני איומים: הראשון מישראל, שאם המצב יימשך – לא יהיה מנוס מהסלמה צבאית. האיום השני מהרשות הפלסטינית, לפיו יש להעביר את השלטון ברצועה לידי הרשות לפני נאומו של אבו מאזן באו״ם, אחרת הסנקציות עליה יימשכו.

צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90