ראש הממשלה נתניהו שוחח עם פוטין בעקבות הודעת רוסיה על העברת מערכות S300 לסורים. נתניהו הביע בפני פוטין את ביטחונו באמינות תחקיר צה"ל ובמסקנותיו. ארה"ב: "יגרום להסלמה,אני מקווה שרוסיה תשקול שוב את ההחלטה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין והביע בפניו את ביטחונו באמינות תחקיר צה"ל ובמסקנותיו, והבהיר שוב כי האחריות לתקרית המצערת מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס, ועל איראן שתוקפנותה מערערת את היציבות. נתניהו גם חזר והביע את תנחומיו על מות החיילים הרוסיים.

נתניהו התייחס בשיחה להעברת מערכות היירוט ה-S300 לסורים ואמר כי העברת מערכות נשק מתקדמות לידיים לא אחראיות תגביר את הסכנות באזור, והבהיר כי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה ועל האינטרסים שלה. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי סוכם להמשיך את ההידברות בין הצוותים המקצועיים ואת התיאום בין הצבאות בערוצים הצבאיים.

צה"ל: הפרטים ידועים לרוסיה; ישראל לא הסתתרה מאחורי מטוס כלשהו

השיחה מגיעה על רקע הודעת שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו כי מוסקבה תספק לסוריה את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת S-300 וכן אמצעי שליטה מתקדמים נוספים זאת כתגובה להפלת מטוס הסיור הרוסי בשבוע שעבר. בהודעה השר נאמר כי ההעברה תתבצע למרות בקשותיה של ישראל בעבר שלא להציב את מערכת ההגנה בשל פעילותה באזור. "בשנת 2013 הסכמנו לעצור את העברת המערכת לסוריה בעקבות בקשת ישראל. אך כעת המצב השתנה, ולא באשמתנו" טען. עוד הוסיף כי רוסיה תפעיל אמצעי שיבוש אלקטרומגנטיים כדי למנוע תקשורת לוויינית מול חופי סוריה.

S-300 היא מערכת מודרנית יחסית, המסוגלת לפגוע במטרות במרחק של עד 250 קילומטרים, בעוד שהמערכות הנמצאות כיום בשימוש בסוריה לא מסכנות את המטוסים הישראלים התוקפים בשטחה. כמו כן, הצבא הרוסי יספק מערכות שליטה חדשות וטובות יותר עבור מערך ההגנה האווירי הסורי. סביר להניח כי המערכת תצליח לחשוף את המטוסים הישראלים שעד כה לא נחשפו. הדבר השלישי שיועבר לסורים הוא הצבת גלאים אלקטרו מגנטיים על קו החוף הסורי. המערכות צפויות להשפיע על המערכות האלקטרוניות ועל מערכות המכ"ם של המטוסים התוקפים מטרות בשטח סוריה.

על פי הדיווחים בתקשורת הסורית, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחח עם הנשיא בשאר אסד ועדכן אותו על ההעברה המתוכננת של המערכת, שצפויה להיעשות בשבועיים הקרובים. בקרמלין נמנעו מלהתייחס לישראל בהודעתם – אך בסוריה טענו כי מדובר בהמשך להאשמה המיוחסת לישראל על האחריות להפלת המטוס.

גם בארה"ב התייחסו להחלטה הרוסית. "מדובר בצעד שיגרום להסלמה משמעותית של המצב במזרח התיכון" אמר היועץ האמריקני לביטחון לאומי, ג'ון בולטון. "אני מקווה תשקול שוב את העברת המערכת לידי המשטר הסורי". עוד הדגיש כי "איראן היא זו שאחראית לתקיפות בסוריה, ביניהם הפלת המטוס הרוסי".

בשורה ממוסקבה: אין כוונה להעביר סוללות S-300 לסוריה

"ההחלטה לא סופית": ישראל בניסיון אחרון למנוע את העברת ה-S300 לסוריה