חרף המשבר בין ישראל לרוסיה וההעברתן הצפויה של מערכות הגנה מתקדמות לידי צבא אסד, גורמים בכירים בדמשק ובטהרן מסבירים כי הדרך להפסקת "הפעילות האווירית העויינת של ישראל" - עדיין ארוכה

למרות שהודעת הקרמלין על ההעברת מערכות הגנה מתקדמות (S300) לסוריה מעוררת אמנם דאגה וחשש בישראל, בקרב הצד "המרוויח" מהסיטואציה החדשה, קרי: איראן וסוריה, לא ממהרים לשמוח.

הסיבות: חשש מפני הזמן שיארך עד שיסופקו המערכות, ויותר מכך: הזמן הרב שצפוי מרגע קבלתן ועד שהן יופעלו ע"י קצינים סורים. "בשלב הראשון- שעלול להימשך שנים – יפעילו אותן קצינים רוסים שלא ישתמשו בהן נגד מטוסים ישראלים, זאת במסגרת מנגנון התיאום בין המדינות", אמרו גורמים סורים בכירים לתקשורת הערבית, תוך שהם מתבססים על תקדימי העבר.

הם הוסיפו כי למטוסים הישראלים יש בסבירות גבוהה יכולות לתקוף יעדים גם כשהם שוהים מחוץ לטווח הכיסוי של מערכות ההגנה. כמו כן ציינו הגורמים שיש לחיה"א הישראלי יכולות להתגבר במידה רבה על המערכות הללו. "חופש הפעולה של ישראל יצטמצם, אבל לא יתבטל", כך לדבריהם.

ואילו גורמים בכירים בטהרן נשמעו סקפטים עוד יותר. הם האשימו את הרוסים בכך שבשורה התחתונה הם לא מעוניינים למתוח את החבל מול ישראל יתר על המידה, כך שיש לקחת את הצהרותיהם והבטחותיהם בענין בעירבון מוגבל.

"הרוסים מנסים לרצות את הסורים, אבל בפועל יש להם אינטרסים גם מול ישראל, לכן אנחנו חייבים לךהמשיך לסמוך על עצמנו בלבד", אומרים בטהרן.