הודעה שפירסם בנק ישראל ולא נקראה בשלמותה גרמה לאנשים רבים להתפטר מאגרות החוב שלהם, צעד שהתברר כעת כי אינו חכם במיוחד. הגורם לטעות: אנשים קוראים רק את הכותרת ולא מתעמקים בפרטים.

השבוע פרסם בנק ישראל את דו"ח המדיניות המוניטארית למחצית הראשונה של השנה. העיתונות הכלכלית מיהרה לצטט את המשפט הבא: "ריבית בנק ישראל צפויה להיוותר, ברמה של 2.25 אחוזים עד סוף 2013". המשפט אף הפך לכותרת בחלק מהעיתונים הכלכליים הנפוצים במדינה, אך בגוף הכתבות נכתבו גם ההסתייגות שהופיעו בסקירה. אבל מי בכלל הגיע לאותיות הקטנות?

קרא עוד:

[postim]

במהלך יום המסחר ובעיקר לקראת סופו מיהר הציבור להיפטר מאג"ח ממשלתיות בשל ההבנה שנגיד בנק ישראל והוועדה המוניטארית לא יורידו את הריבית במשך השנה הקרובה ואולי אף יותר.

דניאל שבקס, מנהל החטיבה הפיננסית של 'הירשוביץ פתרונות' תוהה "מדוע אנשים קוראים רק את הכותרת וממהרים להסיק ממנה מסקנות?". שבקס מזכיר כי הסקירה האמורה נכתבה במהלך יוני האחרון והיא מייצגת את עמדתם של כלכלני מחלקת המחקר של הבנק. "היא אינה העמדה הרשמית של הוועדה המוניטארית ולא שמענו את הנגיד אומר את אותם דברים", אומר שבקס ומוסיף כי "גם בדו"ח האמור נכתב במפורש כי התחזית כפופה לנתוני מאקרו שיתפתחו בחודשים הקרובים. איש לא טרח לקרוא את ההסתייגות האלה?!".

כך או כך, אין ספק שייתכן שהתחזית שמופיעה בדו"ח תתממש. הריבית לא תרד ואולי אף תעלה. אך ייתכן שהנתונים יפתיעו והוועדה המוניטארית תמצא לנכון להוריד את הריבית. הירידה במחירן של אגרות החוב הממשלתיות מעוררת את החשש שהציבור קורא רק את הכותרות.