הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית הגיבה לנאומו של ראש הממשלה באו"ם, שחשף מחסן נשק אטומי בטהרן. "כל המידע שמגיע לסוכנות, כולל מיד מצד שלישי, נבדק באופן יסודי, אנו לא דנים בפומבי במידע שכזה"

הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית הודיעה היום (שלישי) כי ערכה בדיקות בכל האתרים באיראן שדרשו בדיקה כזאת. זאת לאחר נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת הכללית של האו"ם, בה הצביע על מה שלטענתו הוא מחסן נשק אטומי בטהרן. "תחת מסגרת הפיקוח הקיימת הסוכנות שולחת פקחים לאתרים ומקומות רק במידת הצורך. הסוכנות משתמשת בכל המידע הרלוונטי העומד לרשותה, אך לא רואה באף פרט שהגיע אליה כאמת באופן מיידי", נמסר מסבא"א.

ראש הסוכנות, יוקיה אמאנו, לא הזכיר את שמו של נתניהו – ולא הגיב לטענת נתניהו לפיה פנה אל הסוכנות ישירות בנושא ולא זכה לתשובה. "כל המידע שמגיע לסוכנות, כולל מיד מצד שלישי, נבדק באופן יסודי ונבחן לצד מידע אחרי שמגיע על ידי המומחים של הסוכנות. אנו לא דנים בפומבי במידע שכזה", אמר.

"יכולת האימות של הסוכנות יוצאת לפועל באמצעות ההסכם אליו הגיעה עם איראן, אותו היא מיישמת. כמו כן, הסוכנות מפקחת על התחייבויותיה של איראן בנושא הגרעין תחת המסגרת של הסכם הגרעין", ציינה הסוכנות. "בחינה של חומרי גרעין הנעדרים או לא מוצהרים באיראן נמשכת. הסוכנות ממשיכה לבחון את הצהרותיה של איראן וערכה בדיקות באתרים בהם הייתה צריכה לבקר".

ראש הממשלה אחז בנאומו באו"ם בתצלומי האוויר שבהם הופיע המתקן החדש שחשף, בפרברי הבירה האירנית, לא רחוק מאותו ארכיון גרעין נודע בו פעל המוסד בתחילת השנה – ואמר שהתגלו בו כ-15 קילוגרמים של חומר רדיואקטיבי, אלא שלישראל לא היה מושג מהו אותו חומר. בנאומו באו"ם פנה נתניהו לראש סבא"א, יוקיה אמאנו, וקרא לו לבחון את אותו מחסן סודי בטהראן.

נתניהו טען כי בירושלים פנו כבר לפני 6 שבועות לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) על מנת שזו תשלח פקחים למקום, כדי שיבדקו אותו – זאת לאחר שהתגלה שקיים בו חומר רדיואקטיבי. לסבא"א קיימת סמכות לשלוח פקחים לבדוק אתרים "חשודים" באיראן במסגרת הסכם הגרעין שנחתם בין איראן למעצמות ב-2015, אלא שלטענת נתניהו – עד היום זה לא קרה ופקחים לא נשלחו לאתר המדובר.

בעקבות נאום נתניהו, ארה"ב פנתה לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בבקשה שתחקור את טענות נתניהו. בהודעה רשמית שפרסם בכיר במחלקת המדינה נכתב כי "על סבא"א מוטלת החובה למלא את תפקידה ולבדוק שאין כל אתר גרעיני סודי או פעילות גרעינית לא מוצהרת באיראן".

נתניהו חשף באו"ם: "לאיראן יש מתקן גרעיני חשאי נוסף בטהרן"