לצד התקדמות ההבנות והמגעים לפשרה בין ראשי הקואליציה בנושא השלמת חקיקת חוק הגיוס, הם מתקשים להבין לאן חותר ראש הממשלה במהלכיו האחרונים. בישיבתם המשותפת עמו ביום ראשון הקרוב הם צפויים לדרוש תשובות ברורות

לצד ההבנות והמגעים המתקדמים בסוגיית חוק הגיוס שנועדו לאפשר את השלמת חקיקתו כבר בתחילת מושב החורף, שורר תסכול רב בקרב ראשי הקואליציה לנוכח העובדה כי בשלב זה לא ברור מה הרצון האמיתי של נתניהו: פתרון המשבר והמשך קיום הקואליציה או הליכה לבחירות.

לטענת גורמים במערכת הפוליטית, אחת האינדיקציות הברורות לכך שנתניהו מעונין בבחירות היא החייאת המאמצים להורדת אחוז החסימה. מנגד, יש מי שסבורים שמדובר בעיתוי אקראי ולא בכזה שתוכנן מראש.

בכל מקרה, ראשי המפלגות החברות בקואליציה ידרשו מראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבתם הקרובה בתחילת השבוע הבא הבהרות ברורות בנושא. ע"פ דיווח ב'כאן', ראשי המפלגות מרגישים שנתניהו דוחה את ההכרעה, מה שמקשה על התנהלותם היומיומית ועל היכולת להוביל מהלכים משמעותיים.

חוק הגיוס • דיווח: ליברמן הביע נכונות לפשרה; המועצת תתכנס?


כזכור, לפני כשבועיים דווח כי גורמים בכירים בכנסת טוענים ששר הביטחון, אביגדור ליברמן, אינו מקיים עדיין שיחות ומגעים עם ראשי הסיעות החרדיות בנוגע לחוק משום שהוא לא בטוח האם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעוניין בבחירות או בשימור הקואליציה.

ע"פ הדיווח של העיתונאי זאב קם, הבכירים טענו כי אין לישראל ביתנו כוונה להתחיל במגעים כאלה עד שהמצב יתבהר.

"הגורמים הסבירו כי במפלגתו של ליברמן רוצים להימנע מסיטואציה שבה הם יגיעו להסכמות מול המפלגות החרדיות, יתפשרו בנקודות מסויימות בחוק הגיוס ואז יגלו כי נתניהו יפנה בכל זאת לבחירות בעילה אחרת. לכן, לדבריהם, כל עוד ראש הממשלה נתניהו לא מבהיר שפניו אינם לבחירות וכי הוא מעוניין בפתרון ואישור של חוק הגיוס – לא יחלו שום מגעים בין ישראל ביתנו לחרדים בנושא", כך בדיווח ב'כאן'.