צילום: פלאש 90

נשיא המדינה למרקל: "התייצבו לצדנו בדרישה לפקח על הגרעין האיראני"

במסגרת ביקורה בישראל, הבוקר נפגשה קנצלרית גרמניה עם הנשיא ראובן ריבלין • במהלך הפגישה התייחס הנשיא להסכם עם איראן וביקש: "התייצבו לצדנו בדרישתנו לפקח על הגרעין האיראני" • מרקל: יתכן שאנחנו חלוקים, אבל אנחנו פועלים למען אותה המטרה"

במסגרת ביקורה הקצר של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, היא התארחה בבית נשיא המדינה ראובן ריבלין, כאשר במהלך הפגישה, לצד הבעת הערכתו ליחסים בין שתי המדינות, מתח ריבלין ביקורת על החלטת מדינתה לגבי הסכם הגרעין עם איראן.

"לא נוכל שלא לערער על ההחלטה שהתקבלה באיחוד האירופי, במטרה לעקוף את הסנקציות שהוטלו על איראן. מבחינתנו זה הזמן להצטרף לסנקציות האפקטיביות על איראן ולא לעקוף אותן. את המפלצת האיראנית יש להרעיב ולא להאכיל", אמר ריבלין וביקש ממרקל: "התייצבו לצדנו בדרישתנו לפקח על הגרעין האיראני".

ריבלין המשיך ואמר, כי "באירופה צומח זן חדש של אנטישמיות, הפעם בדמות כוחות פוליטיים ימנים-לאומנים, בעלי שורשים נאציים, שצוברים תאוצה ברחבי היבשת. חלק מהם, לכאורה, אוהדים את ישראל ושונאים את היהודים, אבל אותנו זה לא מבלבל". לדבריו, "אין דבר כזה לאהוב את ישראל ולשנוא את היהודים, אנו צריכים לגלות אפס סובלנות לאנטישמיות וגזענות".

במהלך הפגישה התייחס הנשיא ריבלין לביקורת באירופה בכלל ובגרמניה בפרט נגד חוק הלאום, כשלדבריו: "הדמוקרטיה הליברלית נמצאת תחת מתקפה. במגילת העצמאות עוגנו ערכי היסוד של ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית, בהם שוויון זכויות לאזרחיה. לא נתפשר על ערכינו ועל בטחון אזרחנו".

כמו כן הבהיר ריבלין, כי לצד חילוקי הדעות בין לישראל וגרמניה ישנו מן המשותף. "חשוב שהציבור בישראל ידע את עומק הערכתנו לך, לממשלתך ולידידי הנשיא שטיינמאיר", אמר ריבלין, "על הקומה הנוספת שבניתם ביחסי ישראל גרמניה. העבר שלנו ממשיך וימשיך לעצב את האופי המיוחד של היחסים ביננו, בהווה ובעתיד. הוא שקושר אותנו במחויבות משותפת לזיכרון העבר ולמאבק מתמיד באנטישמיות, שנאה והכחשה".

קנצלרית גרמניה אמרה על הנושא האיראני, כי "בעניין היחס לאיראן אנחנו רוצים באותה המטרה. שנינו רוצים למנוע את השימוש של איראן בנשק אטומי. ייתכן שאנחנו חלוקים על הדרך, האם נכון להמשיך ולעצור את איראן באמצעות ההסכם או שמא דרך סנקציות, אבל ללא ספק אנחנו פועלים למען אותה המטרה והיא עצירת ההתחמשות האיראנית".

מרקל הודתה לנשיא ריבלין על קבלת הפנים והדגישה, כי לגרמניה יש מחויבות בלתי מתפשרת לישראל, הן בשל העבר, אך גם בשל העובדה שישראל היא הדמוקרטיה היחידה והחזקה באזור: "אנחנו יודעים שישראל היא דמוקרטיה פעילה ומכירים את המחלוקות הקיימות פה. אנו יודעים כי בעידן הדיגיטלי העכשווי, למחלוקות אלו יש מקום נרחב, אך אנו רוצים להמשיך ולהעמיק את שיתוף הפעולה בינינו".

פייק ניוז: מרקל מכחישה הדיווחים על דרישתה בנושא המאחז הבדואי

קנצלרית גרמניה נחתה בישראל ופגשה את נתניהו

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *