שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הורה על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה מתשעה מיילים ימיים לשישה. נתניהו לשר החוץ הגרמני: "ישראל תפעל בתקיפות מול עזה על כל פעולה נגד תושבי הדרום וישראל". כ-20 אלף פלסטינים הפגינו אתמול על הגדר

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הורה היום על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה מתשעה מיילים ימיים לשישה. ההחלטה התקבלה בעקבות ההתפרעויות האלימות בסוף השבוע באזור גדר הגבול שבהן נהרגו שלושה פלסטינים והניסיונות לפגוע בכוחות צה"ל ולהוציא משטי התרסה. ליברמן, שהתייעץ עם אנשי צה"ל, שב"כ ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, הנחה להיערך לנקיטת צעדים נוספים אם אירועי האלימות יימשכו.

ההחלטה מגיעה על רקע הודעת צה"ל על תגבור כוחות גדול באזור הדרום בשל המתיחות ברצועת עזה, שגברה בימים האחרונים, כולל פריסת סוללות "כיפת ברזל". ההחלטה התקבלה בתום הערכת מצב שקיים הרמטכ"ל גדי איזנקוט, בהשתתפות בכירים בצה"ל ובשב"כ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנפגש ביום שישי עם שר החוץ של גרמניה הייקו מאס, הבהיר כי "ישראל תפעל בתקיפות מול עזה על כל פעולה נגד תושבי הדרום וישראל". אתמול סיירו בגזרה הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, ומפקד עוצבת "שועלי האש", תת-אלוף יהודה פוקס, וקיימו הערכת מצב עם המפקדים בגבול הרצועה.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שיגר אתמול איום ישיר לראשי חמאס. "עברנו את חודש חגי תשרי בדיוק כפי שתכננו, ללא התלקחות ותוך גביית מחיר כבד מהמתפרעים בגבול עזה. 'אחרי החגים' הגיע. ואני אומר לראשי החמאס: 'קחו את זה בחשבון'", כתב.

בתגובה לאיום שר הביטחון אמר דובר חמאס חזאם קאסם כי "איומי האויב נגד תהלוכות השיבה – הם נסיון כושל לעצור את התהלוכות. העם הפלסטיני לא שם לב לתקליט השבור הזה וימשיך להשתתף במאבק ובתהלוכות בדרכי שלום עד להשגת המטרות ובראשם הסרת המצור".

כ-20 אלף פלסטינים הפגינו אתמול בשבעה מוקדים בגבול רצועת עזה. המפגינים פתחו בהפרות סדר אלימות במהלכן השליכו לעבר כוחות צה"ל בקבוקי תבערה ומטעני חבלה, יידו אבנים והפריחו בלוני תבערה לשטח ישראל. בתגובה כלי טיס של צה"ל תקפו שתי מטרות בצפון הרצועה.

לאחר שניסו מפגינים לקרוע את גדר המערכת בכמה אירועים, הפעילו בצה"ל אמצעים לפיזור הפגנות ופתחו באש לעבר המתפרעים. בנוסף, עשרה מתפרעים חצו את הגדר לשטח הישראלי וחזרו לעזה. לטענת הפלסטינים צה"ל השתמש בפעם הראשונה ברימוני גז "ספוג". משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על שני הרוגים ויותר ממאה פצועים, מחציתם כתוצאה מירי.

משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי במהלך העימותים נהרגו שלושה בני אדם, בהם ילד בן 12 וגבר בן 28. בנוסף, 367 מפגינים נפצעו בדרגות פציעה שונות, מתוכם 126 נפצעו כתוצאה מירי חי.

בתוך כך, שריפה גדולה פרצה הערב במושב עין הבשור שבמועצה האזורית אשכול, כתוצאה מבלון תבערה שהופרח משטח רצועת עזה. כוחות כיבוי רבים, אנשי ביטחון וחקלאי האזור מנסים למנוע את התפשטות האש אל עבר החממות של חקלאי המושב.