הממשלה אישרה היום את מינויים של טליה איינהורן ומשה טרי לוועדה למינוי בכירים. המינוי לוועדה, שפעולתה נעצרה על ידי בג"ץ, הוצע על ידי השר יריב לוין: נתניהו, ששני מקורביו פרשו מהוועדה, לא היה מעורב במינויים החדשים. כעת מינויים של המפכ"ל והרמטכ"ל יוצא לדרך

הממשלה אישרה היום (ראשון) את מינויים של פרופ' טליה איינהורן ומשה טרי כנציגי ציבור בוועדה למינוי בכירים בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג. המינוי אושר פה אחד. ראש הממשלה, בנימין נתניהו לא השתתף בהצבעה כדי להימנע ממצג של ניגוד עניינים. איינהורן וטרי מונו במקומם של יעקב נגל ואיריס שטרק שפרשו מהוועדה בעקבות עתירות לבג"ץ.

השר לוין הביע תקווה שבכך תתאפשר פעילות הוועדה וניתן יהיה לבצע את המינויים הדחופים לשורה של תפקידים בכירים ובהם הרמטכ״ל, המפכ״ל ונציב השב״ס. השר לוין הוסיף ואמר: "פסילתם של המועמדים שהוצעו בשעתו על ידי ראש הממשלה, נגל ושטרק, הייתה בלתי מוצדקת על פניה ופגעה פגיעה קשה ביכולת לשכנע אנשים בעלי ניסיון ויכולת מוכחים לתרום לשירות הציבורי". עוד הדגיש: "במשטר דמוקרטי תקין, ביקורת ואישור מינויים צריכה להיעשות על ידי הפרלמנט לאחר הליך שימוע כפי שנעשה בארה״ב, ולא על ידי ועדות והרשות השופטת אשר בפועל נוטלים לעצמם את הסמכות לקבוע בסופו של דבר מי יתמנה".

איינהורן היא פרופסור במחלקה לכלכלה ולמינהל עסקים באוניברסיטת אריאל, חוקרת אורחת בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב וחברה באקדמיה הבינלאומית למשפט השוואתי. השני טרי הוא בעל תואר שני בכלכלה ומינהל עסקים, שכיהן בשורה של תפקידים בכירים בשירות הציבורי ובמשק, בהם יו"ר הרשות לניירות ערך ומנכ"ל רשות הדואר.

הצורך במינוי השניים עלה לאחר שהחברים הקודמים בוועדה, רו"ח איריס שטרק וראש המל"ל לשעבר תא"ל במיל' יעקב נגל, הודיעו על פרישתם על רקע צו הביניים שהוציא בג"ץ, בשל קשריהם הפוליטיים לליכוד ולראש הממשלה. כעת יובאו לפתחה של הוועדה שמות המועמדים לתפקיד המפכ"ל והרמטכ"ל, ובכך יבוא לקצו הליך ארוך שהתעכב עקב מינויים לא ראויים בוועדה המייעצת למינוי בכירים.

מינויה של איינהורן נתקל בקשיים בשבוע שעבר לאחר שהתברר כי בנה, ישראל איינהורן, משמש יועץ בכיר לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, שאמור להביא בפני הוועדה את מועמדיו לתפקיד הרמטכ"ל. לאור הקשיים, בנה התפטר מתפקידו.

מזכ״ל מפלגת העבודה, עו״ד ערן חרמוני ביקר את אישור מינויה של פרופ' טליה איינהורן לוועדה למינוי בכירים: ״אישור המינוי של הפרופ' שקראה ועודדה באופן פומבי סרבנות פקודה המונית בזמן ההתנתקות, מוכיח כי לשרי הממשלה אין כל עמוד שדרה מוסרי וערכי. הליכתם העיוורת כעדר תוך הימנעות מחשיבה ביקורתית ומהבעת ביקורת אתית היא מעילה בתפקידם הציבורי. הממשלה נתנה לגיטימציה לסרבנות פוליטית המונית המתוקפת באידיאולוגיה ימנית. זוהי עדות נוספת להתעלמות הבוטה של שרי הממשלה מחשיבות שלטון החוק. אות קלון לדמוקרטיה הישראלית".

סוף לסאגה? נסללה הדרך למינוי מפכ"ל ורמטכ"ל