מרכז ספורט, קונסרבטוריון, תכנון צעיר ולא בהכרח דתי: כך מוקמת שכונת יהושפט בערד כשהחרדים בחוץ • האם קבלנים מחצר גור יתמודדו על מתחם 'מחיר למשתכן' כדי לקבוע עובדות במרכז השכונה • ומה טוענת העירייה? • כל הפרטים

האם מכרז של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) עומד במוקד המאבק על אופיה וצביונה של ערד כעיר חרדית? הרשות פרסמה אתמול מכרז פומבי (מספר בש/330/2018) לרכישת זכויות חכירה לבניית 198 יח"ד בשישה מתחמים לבנייה רוויה, בשכונת יהושפט, השוכנת בחלק הצפון מערבי שבערד בנגב, המשתרעים על שטח כולל של כ-22 דונם. יחידות הדיור ישווקו במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן".

השכונה המתוכננת היא חלק מתוכניות שפורסמו לתוקף ברשומות ע"י הועדה המקומית ערד, במסגרתן תוכננה תכנית אב על שטח של כ-280 דונם. תוכנית זו כוללת הקמת קרית חינוך והקמתן של 850 יח"ד חדשות.
ביזנעס שימושי
במסגרת התכנית מתוכנן שביל הולכי רגל ראשי בשכונה כשמצידו האחד מגרשי מוסדות החינוך השונים ומרכז ספורט, היורד בתוך ואדי, אותו עוטפים 3 מתחמי מגורים. כל אלה יקימו רצף עירוני וישתלבו בסביבה הקיימת והמתוכננת. כמו כן, התוכנית כוללת מוסדות ציבור בהם גני ילדים, בתי ספר, אולם ספורט, קונסרבטוריון, שטח ציבורי פתוח, דרכים ואזור למסחר.

במסגרת התוכנית והמכרז הנוכחי תשווק קרקע לבניית 198 יח"ד בשישה מתחמים שיבנו על שטח של כ 22 דונם כאשר בכל מתחם בין 20-44 יחידות דיור.

לפי הודעת רשות מקרקעי ישראל, "מימוש הפרויקט יהווה מנוף לעיר ערד, למשפחות ולאוכלוסיה הצעירה המעוניינות להקים את ביתן באזור, בסמוך לקריית החינוך וכן יתרום להרחבה משמעותית של היצע הדיור לאוכלוסייה המקומית, באזור המתחדש, המשמש גם מרכז בילוי ופנאי הכולל מתקני ספורט, מוסיקה, שבילים ושטחים ציבורים פתוחים".

אלא של'ביזנעס' נודע, כי מאחורי השכונה, עומד ויכוח רב שנים אודות הצלחת 'מחיר למשתכן' בערד באופן כללי, ועל בקשת משרד השיכון לבניית שכונה חרדית בערד – שלא נענתה בשל התנגדותו של ראש העיר ניסן בן חמו. יתירה מכך, שיווק מתחם 'מחיר למשתכן' לקבלנים הותנה תקופת מה בבניית שכונה בת כ-2,000 יח"ד בתנאים מוזלים וטובים לחרדים.

הדברים מופיעים בגלוי באתר האינטרנט של עיריית ערד, לאחר כישלון מכרזי 'מחיר למשתכן' בשנת 2016:

"לבקשת עיריית ערד לבצע ניסיון שיווק נוסף לקבלנים בתנאים טובים יותר הובהר שוב לעירייה כי "תנאים טובים" שכאלה כוללים בנייה של 1,900 יחידות דיור שמיועדות לציבור החרדי, זאת בכדי להפוך את התכנית לכלכלית עבור הקבלנים. התנאי הזה, ראוי לציין, הוא שמנע מראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, לתמוך בתכנית "מחיר למשתכן" שקידם משרד השיכון בערד.

"ההתנגדות העזה של (ראש העיר) עו"ד ניסן בן חמו ושל מ"מ וסגנו דודי אוחנונה, הסירה את ההתניה הזו מהשולחן. בסיכומו של דבר נקבע כי אכן ייעשה ניסיון שיווק נוסף כאשר העירייה מסכימה ש- 30% מהיחידות ישווקו ע"י הקבלן במחיר שוק חופשי ו- 70% ב"מחיר למשתכן" כאשר העירייה מבקשת ש- 35% מהדירות יהיו בעדיפות לבני העיר (בתכנית המקורית מדובר על 20). עוד נקבע שבמקרה והקבלן לא יצליח לשווק את כל יחידות הדיור של המחיר למשתכן תוך שנה היחידית ישווקו במחירי שוק חופשי, עפ"י תנאי התוכנית של מחיר למשתכן".

המשמעות אפוא היא, כי ראש עיריית ערד ניסן בן חמו הצליח לבלום יוזמה מצד משרד השיכון לבניית כ-2,000 יחידות דיור בערד שהיו אמורות להיות מיועדות לחרדים. האם קבלנים מחצר גור – הדומיננטית מאוד מבחינת מרקם אוכלוסייתה החרדית של ערד – ייגשו למכרז במטרה להשפיע מבפנים על אופי השכונה? ספק רב. הרכישות של החצר בערד מתמקדות בדירות ישנות וזולות יותר ממחירי 'מחיר למשתכן', וכל בנייה חדשה שאין עליה סבסוד משמעותי פי כמה מיתר אזורי הארץ לא תאפשר לחצר לאשר רכישה של חסידיה במסגרתה – נכון לעת הזאת.

אולם, אם מדובר על ראיית פני העתיד, ורכישה של דירות שיימכרו בעתיד, לאחר עליית המחירים, לפי עלותן כיום – מיזם שהחצר לא נבהלה ממנו בעבר, בתרומת נגידים שאת הקרן יקבלו בחזרה וכל שעליהם יהיה לשאת הוא את מניעת הרווח – הדבר אכן אפשרי. לכן, לא נופתע, אם יוודע ל'ביזנעס' כי קבלנים מהחצר הם שניגשו למכרז.

שיווק המתחם מחדש של 'מחיר למשתכן' מתבצע במסגרת התכנית הממשלתית ובמכרז מזמינה רמ"י את ציבור היזמים להגיש הצעות לחתימה על חוזה חכירה לתקופה של 98 שנים עם אופציה להארכה לעוד 98 שנים ולחתימת חוזה בנייה, לבניית 198 יחידות דיור למגורים.

חוברת המכרז תהיה זמינה באתר האינטרנט של הרשות החל מיום 31/10/2018. את חוברת המכרז ודפי המידע אודות המכרז ניתן לקבל ללא תשלום, 10 ימים לאחר מועד פרסום חוברת המכרז באתר האינטרנט, במשרדי רשות מקרקעי ישראל, קרית הממשלה, רחוב התקוה 4 קומה 1 באר שבע טלפון 08-6264227, בימים ב' ו- ד' בין השעות 08:00-13:00 וביום ב' משעה 17:30 – 16:00.

המועד האחרון להגשת הצעות למכרז הוא 31/12/2018 בשעה 12:00 בצהריים.

תגובת עיריית ערד: "לא מדובר במכרז מחיר למשתכן אלא במכרז רגיל לשוק החופשי. העירייה מברכת על המשך הפיתוח העירוני בשכונת יהושפט. הפארק המרכזי של העיר, פארק יהושפט, מוקם בימים אלה במרכזה של השכונה המתפתחת, ולאחרונה שווקו בה עשרות יחידות דיור חדשות".

לשאלות 'ביזנעס' האם אכן הייתה כוונה כזו, להקים שכונה חרדית בעיר, והאם בעתיד תפעל העירייה במקומות אחרים בעיר, נמסרו התשובות הבאות:

"א. נכון. בעבר הייתה כוונה ממשלתית להקים שכונה ייעודית לציבור החרדי. אין קשר לשיווק הנוכחי שהוא כאמור מיועד לשוק החופשי ולא במסגרת מחיר למשתכן.

"ב. אין בכוונת העירייה לייעד מתחמי מגורים למגזרים שונים".

מקור: http://bizzness.net/