צילום: צילום: פלאש 90

חוק הלאום: השר לוין קורא לכנסת שלא להשיב לעתירות שהוגשו

מתקפה חריפה הבוקר נגד בג"צ בעקבות אי הפסילה על הסף של חוק הלאום. שקד: "הטענה שמצדדת בסמכות בית המשפט לפסול תיקון חוקתי בשל היותו לא חוקתי היא קודם כל טענה חלמאית". לוין: "שעת מבחן לדמוקרטיה". ומה השיבה יו"ר האופוזיציה?
 • מזעזע: מה מבקש ילד שסובל בלי הפסקה

  תוכן מקודם

 • חוגי סת"ם ולימודים מקצועיים וכל מה שהבן שלך ירצה כדי לשבת וללמוד לימודי קודש ברמה הגבוהה ביותר. לחץ כאן לפרטים נוספים >>>

  תוכן מקודם

 • ההבטחה הזאת נותנת לי כח לשרוד

  תוכן מקודם

 • בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

"הטענה שמצדדת בסמכות בית המשפט לפסול תיקון חוקתי בשל היותו לא חוקתי היא קודם כל טענה חלמאית" – כך אמרה שרת המשפטים איילת שקד היום (שלישי) בפורום קהלת במרכז בגין בירושלים. בנאומה השיבה שקד לטענות שהושמעו לאחרונה נגד עמדתה העקבית המתנגדת נחרצות לפסילת חוקי יסוד בידי בית המשפט העליון, מתוך הבנה שפסילה שכזו חותרת תחת אושיות המדינה הדמוקרטית.

"על פי התפיסה שרואה בדוקטרינה הזו כלי חיוני לשימורה של שיטתנו הדמוקרטית – העם יושחת", אמרה שקד בסרקזם. "נציגיו בכנסת אולי יושחתו גם הם. אולי אפילו הממשלה תושחת. ואיתה גם הצבא שסר למרותה, וכוחות המשטרה שיאכפו ברחובות את הפקודות החדשות. המדינה שלנו תשנה את פניה לחלוטין וכל מה שהכרנו יאבד. הקטסטרופה תשתולל. אך אין מקום לדאגה. גם בלילה אפל שכזה בית המשפט ידע להציל אותנו. כל תחלואי החברה שהובילו אותנו יום אחד לאבד את צלמנו הדמוקרטי לא ייגעו בבית המשפט. מבחוץ יהום הסער, אך בית המשפט, יאיר לנו הסהר.

"חמישה עשר השופטים בגבעת רם יספיקו כדי להציל את המצב. זו הרי בדיוק המשימה שלשמה נבחרו… בית המשפט יפסוק כי חוקתנו החדשה אינה חוקתית, ואנחנו – מיד נחזור לעצמנו; העקוב יהפוך למישור וחיש קל תקיץ אומתנו מן הסיוט החוקתי אותו חלמנו. כמה פשוט. וכמה חלמאי.

"אלא שדוקטרינת התיקון החוקתי שאינו חוקתי – יותר משהיא חלמאית – היא מסוכנת. היא עשויה על הדרך למוטט כל יסוד משטרי ובכלל זה את עקרון הפרדת הרשויות, שהוא הבסיס לשיטתנו הדמוקרטית, וזאת למען אשליה חוקתית. משהו שאינו קיים. והכל כדי להציל אותנו באמצעות תרופה שלא תועיל ממחלה שלא תבוא".

ההשוואה לעולם: "אין לכך אח ורע בעולם"

שקד ביקרה את דברי אהרון ברק שמכשיר פסילת חוקים בהשוואה על בסיס פסק דין אמריקאי. "למצב זה אין אח ורע בעולם", תקפה. "לא כך היה בארה"ב בגדרי פסק הדין, מרבורי נגד מדיסון, אליו ברק מרבה להפנות כמקור להצדקת מעשהו, ולא כך היה במדינות אחרות בהן הונהגה ביקורת שיפוטית ללא הסמכה מפורשת בחוקה. בכל המדינות האחרות הייתה חוקה מוסכמת, והסמכות החדשה אותה נטל לעצמו בית המשפט הייתה לפסול על פי אותה חוקה מוסכמת חוקים הסותרים אותה. אצלנו מעולם לא התקיימה חוקה מוסכמת.

"המהפכה החוקתית ביקשה ליצור חוקה יש מאין ועל בסיס חוקה זו להתקדם לשלב הבא של הפעלת ביקורת שיפוטית על חוקי הכנסת. המצדדים בדוקטרינת 'התיקון החוקתי שאינו חוקתי' מבקשים כעת ליצור ערכי יסוד מוסכמים יש מאין. אלא שאלה אינם בנמצא".

"מאמרים אקדמיים מן היקב ומן הגורן מצוטטים לאחרונה על מנת לטעון כי דוקטרינת 'התיקון החוקתי הלא חוקתי' קיימת גם קיימת (בעולם). חלק מהאקדמאים שאחראים למאמרים האלה הם אנשים רציניים. אלא שאנשים מאוד לא רציניים משתמשים בהם למטרות פוליטיות. לעומת כל אלה אני חוזרת ואומרת בביטחון מלא: אין אף דמוקרטיה מערבית שפוסלת תיקונים חוקתיים מכוח עקרונות היסוד של השיטה".

שקד הסבירה: גרמניה וצ'כיה אינן רלוונטיות לדיון, משום שבניגוד למדינת ישראל, קיימות "פסקאות נצחיות" המעוגנות בחוקה, ואכן לא ניתן לסתור אותן.

"המדינות בהן בית המשפט רשאי לפסול חוקי יסוד ולהן רוצים המצדדים באקטיביזם השיפוטי להידמות הן: בנגלדש, קולומביה, הונדורס והודו: "בכל הכבוד, היא לא שיטה חוקתית שמתאים לישראל ללמוד ממנה בהקשר זה. מדובר במדינה שלאורך שנים התקיימה בה אפליה ממוסדת; שחוסר השוויון בה הרקיע שחקים ושרק בעשורים האחרונים מתנערת ממאות שנים של חוסר צדק ועושה צעדים לקראת הפיכתה לדמוקרטיה מהסוג המערבי המוכר לנו. רבותיי, גם כבדיחה זה כבר מוגזם".

"בדמוקרטיה, בית המשפט לא שותף לחוקה"

"בעשורים האחרונים נטלו הם מאיתנו את העיפרון החוקתי והרחיבו את מגילת הזכויות החוקתיות באמצעות פרשנות מרחיבה מדי", אמרה שקד. "כעת נדמה שיש מי שעותר ומבקש מהם ליטול מאיתנו גם את המחק החוקתי. בית משפט שמוחק טקסט חוקתי שיצא תחת ידיה של הכנסת הופך עצמו שותף לכינון החוקה. אלא שבדמוקרטיה בית המשפט אינו שותף לכינון החוקה. הכנסת תכונן חוקה ובית המשפט ישפוט על פיה.

"איני מקבלת את ההנחה המובלעת בכל הדיונים האלה כאילו בית המשפט מחזיק בעדיפות מוחלטת על הפרלמנט בתחום ההגנה על זכויות האדם. כאילו הפרלמנט הוא זה שתולה את הג'ינג'ים על עמודי חשמל ובית המשפט עובר עמוד עמוד ומוריד אותם ממנו. מי הגן יותר על זכויות האדם?"

כאן שקד הדגימה: בארה"ב היה זה הקונגרס שביטל את העבדות בעוד ביהמ"ש קבע לפני כן שעבדים שחורים הם קניינם של אדונים לבנים; בישראל, "המחוקק הישראלי הוא זה שבימים אלה ממש שוקד במרץ על רפורמת 'הליך הוגן' באמצעות חקיקה שיזמתי והמעגנת את זכויותיהם של חשודים, נאשמים ואף מורשעים".

שקד סיימה את נאומה בכך "שאין מי שישמור על הערכים שלנו חוץ מאיתנו. שאם נושחת כחברה – איש לא יעזור לנו. שרק מעורבות פוליטית והשתתפות פעילה בחיים הפוליטיים הן שמייצרות עבורנו מדינה טובה, והן ששומרות בפועל על ערכי היסוד שאנחנו מאמינים בהם ושקבענו לעצמנו".

שר התיירות, יריב לוין, אמר הבוקר: "הניסיון לפסול את חוק הלאום הוא אירוע חסר תקדים במערכת משפט כלשהי, והוא בבחינת ניסיון נואש אחרון של חלק מראשי מערכת המשפט לשמר את המהלך הדיקטטורי להשלטת השקפת עולמם על הציבור כולו. אני קורא לשופטי בג״ץ להתעשת בטרם ידהרו עד קצהו של המדרון, לתהומות שאף דמוקרטיה מערבית לא מעלה על דעתה להתקרב אליהן. עליהם לדחות את העתירות על הסף ומיד.

הכנסת חייבת להודיע לבית המשפט כי אין בדעתה להשיב לגופן של העתירות, ואין בית המשפט יכול לבוא בנעליה ולבטל חוק יסוד שחוקק על ידה. זוהי שעת מבחן לדמוקרטיה הישראלית והבחירה היא ברורה מאי פעם- כיבוד רצון העם ולא דיקטטורה של מיעוט קטן הכופה את ערכיו ללא סמכות, בניגוד לדין, בניגוד לכללי היסוד הדמוקרטיים ותוך שימוש לרעה בכוחה של הרשות השופטת"

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, הגיבה בחריפות לדברי שקד ואמרה: ״מי שרוצה להפוך את ישראל לדמוקרטית בלבד או ליהודית בלבד, אם זה הרשימה המשותפת או הליכוד והבית היהודי -הוא יריב הפוליטי שלי ואשתמש בכל הכלים הפוליטיים שברשותי להיאבק בו. אעשה הכל כדי לשמור על בית המשפט.

שקד אומרת שלא הגענו להסכמות. היה רגע אחד בהיסטוריה של עם ישראל שכן הגענו – מגילת העצמאות. מה שהיה טוב אז צריך להיות טוב גם לממשלת ישראל היום, ואם הממשלה לא מסוגלת להצביע על כך אז באמת איבדנו את הציונות"

לדבריה, "מי שלא מקבל את מגילת העצמאות – שלא יעסוק עכשיו בשאלה מה בית המשפט רוצה. אבל גם סביב השאלה מהי דמוקרטיה יש לנו ויכוח: כששרת המשפטים טוענת שדמוקרטיה זה שלטון רוב וזהו – יש לנו בעיה מהותית בתפישה של מה היא דמוקרטיה…שרת המשפטים לא מבינה מהי דמוקרטיה שתתחיל בהכנסת נציג אופוזיציה לועדה לבחירת שופטים. כשעוד למדה בתחילת דרכה במה מדובר ולפני שהיא נפלה שבי בידי הקיצונים, דווקא שיוויון נראה לה הגיוני".

"מה שנעשה עם חוק לאום זה לא לייצר רגל חסרה אלא לקטוע רגל קיימת. אנחנו גאים במדינת הלאום של העם היהודי וגאים בה, אבל למה הממשלה מתביישת במגילת העצמאות? שני גורמים מתנגדים לה: הרשימה המשותפת שקשה לה עם המדינה היהודית והליכוד שקשה לו עם הדמוקרטיה. אין הסבר אחר לשאלה למה הם מצביעים נגד מגילת העצמאות כל פעם מחדש".

כתבות קשורות

תגובה אחת

 1. גב' לבני ה-לצערי- מאוד לא יקרה!
  חסרים לאופוזיציה חברים בוועדה לבחירת שופטים???
  את מי בדיוק את מתכוונת להצחיק??!!

  נ.ב. כאשר את וחברייך תגיעו לשלטון חלילה, האופוזיציה בהחלט תזדקק לנציג/ים בוועדה שתואילו- או שלא תואילו- ברוב טובכם להעניק להם שהרי אילולא כן הועדה תראה כמעט כמו וועדה של איש אחד, ואת זה הרי גם אתם לא תאהבו?!

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן