רה"מ ענה באופן נדיר על שאלות עיתונאים והתייחס לחקירותיו: "לא יוגש כתב אישום נגדי". המצב בדרום: "אבו מאזן חנק את חמאס, הם ישלמו מחיר גדול בעימות". בחירות? "הממשלה עושה מאמץ לפתור את בעיית הגיוס וסוגיות אחרות"

בעולם נהוג כי מנהיג המדינה נוהג לעיתים רבות לקיים מסיבת עיתונאים לעיני המצלמות ולהשיב לשאלות אנשי התקשורת ולספק לכלל האזרחים את התשובות. אך ראש הממשלה בנימין נתניהו נמנע לחלוטין מלעשות זאת, לא מתראיין ולא משיב לשאלות. כשמתקיים אירוע שמוגדר "מסיבת עיתונאים" עם ראש הממשלה, הכתבים אפילו לא מכינים תשובות.

היום הפתיע ראש הממשלה ובמהלך מסיבת עיתונאים על בחירת נגיד חדש לבנק ישראל הסכים נתניהו לענות לשאלות. העיתונאים, כתבים כלכליים ברובם, שאלו את ראש הממשלה שאלות בנושאי כלכלה ובנק ישראל והיו בטוחים שאין אפילו טעם לנסות לשאול את נתניהו שאלות אחרות כי הוא יתחמק ויסיים את האירוע. אך למרבה ההפתעה, כשנגמרו לכתבים השאלות אמר נתניהו, "אני אומר לכם, אני לא מגביל אתכם בנושאים, אתם יכולים לשאול את כל השאלות. תתקשרו למערכות שלכם, יזרימו לכם שאלות מביכות עבורי. אני מושך זמן בשביל זה".

נתניהו התייחס לאפשרות שיהיו בחירות בקרוב ברקע משבר הגיוס. "מאמץ לפתור את בעיית הגיוס וסוגיות אחרות, המאמץ הזה יימשך. אם נמצא דרך, נשמח להמשיך עד סוף השנה. אם לא – נאלץ ללכת לבחירות". נתניהו הוסיף במענה לשאלות עיתונאים כי "אין שום קשר בין המינוי למועד הבחירות". לדבריו "אנחנו לא רוצים להיות בפיגור", אמר נתניהו. "מועד הבחירות הוא בנובמבר – ואנו רוצים לקיים אותן בזמן". הוא הוסיף: "בסוף השנה יש בחירות והמחשבה היא איך עושים זאת מבלי לפגוע ביציבות". נתניהו נשאל על השפעת החקירות על מועד הבחירות הקרובות והודה כי "לא אומר שאני לא חושב אבל זה לא השיקול היחיד".

ראש הממשלה התייחס כמובן לנושא החקירות ואמר כי "יעידו חבריי השרים שאני מתפקד היטב. אני עובד הרבה, זה לא מוריד את עיניי מלוח המטרות. אני מאמין שלא יוגש כתב אישום נגדי". כשנשאל על הפרסום מאמש בנושא חוק החסינות, אמר: "אני לא חושב שאצטרך לשמור על חסינותי כי אני לא חושב שיוגש כתב אישום".

"תתקשר למערכות". צילום: Hadas Parush/Flash90

על המריבה התקשורתית בין השרים השרים ליברמן ובנט אמר נתניהו: "המריבה בין בנט לליברמן מיותרת מאוד. שר הביטחון עושה את תפקידו, חובתם להעיר, אבל רק בקבינט, אבל הדיון בקבינט הוא לא סתם. הם דיונים רציניים מאוד. אפשר להעיד על רמת הרצינות שלהם. השרים לא פלקטים שם. הם הרבה פעמים מאוד מאריכים את הישיבות האלה".

בהתייחס למצוד אחר המחבל שביצע את הפיגוע באזור התעשייה ברקן, אמר רה"מ: "הבוקר, מהדיווח שקיבלתי, אני מעריך שלא ייקח הרבה זמן לתפוס את המנוול הזה. קשה לתאר את הבהמתיות והאכזריות ברצח הזה. שלא יהיה ספק – אנחנו נתפוס אותו ונמצה איתו את הדין".

על המצב בדרום הסביר כי "אנחנו מנסים להביא לפתרון שיביא לשקט וביטחון ליישובי עזה. פעלנו בתקיפות רבה מאוד. בגלל הפעולה שלנו מגלים זהירות בצד הפלסטיני. אם יתלקח כאן עימות, המחיר שהם ישלמו יהיה גדול מאוד, באחריות. לכן אנחנו לא רוצים שהמצב הזה של 'בעירה נמוכה' יימשך. הם נחנקים כי אבו מאזן חנק אותם אותם כלכלית. הם מתפרצים חלקית. אנחנו לא מוכנים לשאת את המצב הזה והם יודעים את זה. צריך למצות את התהליכים. כשיש ברירה ועוד שיקולים ועוד גזרות ועוד אתגרים, הדרך שאני נוקט בה היא הנכונה".

ראש הממשלה עסק גם במתיחות מול מוסקבה בעקבות הפלת המטוס הרוסי ולדבריו, "נפגשתי עם סגן ראש ממשלת רוסיה. אני חושב שאפשר להגיע לפיתרון שיאפשר את המשך התיאום של צה"ל עם הצבא הרוסי ומנגד ישמור על ביטחון ישראל".