המנהרה, שאורכה הכולל כקילומטר, לא הגיעה לקרבת יישובים בשטח ישראל. "משקפת התפתחות ביכולות הבנייה של חמאס, בניסיון להתמודד עם הטכנולוגיה הצה"לית". לדברי דו"צ: "יש לנו שיטה טכנולוגית שהשתפרה בחודשים האחרונים"

תת אלוף רונן מנליס, דובר צה"ל, קיים היום שיחת תדרוך הכתבים הצבאיים וחשף פרטים חדשים על המנהרה שנחשפה היום בדרום. מנליס רמז כי בארגון הטרור חמאס ניסו לעשות שימוש בכלים טכנולוגיים שהיו אמורים למנוע את חשיפתה. "התפתחות שיטות הבנייה, שימוש בחומרים שונים, יש בה מספר פיתולים וחיבורים בתוך רשת מנהרות הלחימה. בתוכה יש רשת חשמל וטלפוניה".

דובר צה"ל הבהיר כי המנהרה הייתה באורך של כקילומטר, "המנהרה שנוטרלה חדרה לתוך שטח ישראל לעומק של כ-200 מטר ולא היוותה איום על אף יישוב בעוטף עזה". היא התגלתה כבר לפני כמה חודשים, והיום כוחות הצבא ביצעו פעולות הנדסיות להוצאתה מכלל שימוש. כמו כן, המנהרה מסועפת במספר מקומות, נחפרה מכמה סדנאות חפירה ומשלבת שיטות שונות של בנייה.

דובר צה״ל חשף בשיחה כי יש עוד מנהרות שצה"ל אוחז בהן וטרם נטרל אותן. ״אני יכול לומר שכרגע אנחנו אוחזים בעוד מנהרות התקפיות והגנתיות שחמאס תכנן שישמשו תשתית לפיגוע במדינת ישראל, נטפל בהם בזמן ובמקום שנוח לנו . לכל מנהרה יש מערך של שיקולים מבצעיים וטיפול נקבע לפי זה".

מנליס, אמר כי "מאמץ המנהרות נמשך כל הזמן ומובל באוגדת עזה עם יכולות טכנולוגיות והנדסיות. המנהרה הזאת מבטאת התפתחות ביכולות שלנו לאיתור מנהרות. עשינו למידה וחקירה של המנהרה, יש שיפור ביכולות הלחימה שלנו אל מול רשת המנהרות של חמאס בתוך הרצועה. נכון להגיד בשלב הזה שיש לנו שיטה טכנולוגית שהשתפרה בחודשים האחרונים לאיתור, טיפול, אחיזה וסיכול מנהרות".

בישראל מאשימים את חמאס בהשקעות עתק בתשתיות טרור במקום בתשתיות אזרחיות: "המחירים שמנהרות כאלה עולות, במיוחד עם ניסיון לפרוס בהן מערכת חשמל וטלפוניה, בסוף זה בא מכסף כלשהו, והכסף הזה בא על חשבון תושבי הרצועה. חמאס בוחר להשקיע את הכסף שלו במנהרות ולא לטפל בתושבים שלו, זה צריך להיות סימן לתושבי הרצועה שהשלטון שלהם מעדיף להשקיע בטרור ולא בדברים אחרים".

דובר צה"ל התייחס גם לפעילות האלימה של תושבי עזה על הגדר. "אנו מזהים דעיכה גם בפעילות הלילה וירידה בבלונים. בשבועיים באחרונים ראינו עלייה במספר אנשים שמגיעים לגדר. לקראת מחר, אנו נערכים לאותה כמות אנשים ואלימות כמו שבוע שעבר. יש סימנים שמראים על ירידה באלימות מחר".

הדובר התייחס גם לאזעקת השווא ולשיגור של כיפת ברזל מוקדם יותר היום. "היום כיפת ברזל ביצעה יירוט כתוצאה של זיהוי שגוי של המערכות", סיפר. "אנחנו עושים על זה תחקיר, כשיהיה מה להגיד נגיד".

צפו: צה"ל ניטרל מנהרת טרור מסועפת שחדרה לשטח ישראל