חרף הזרמת הסולר לרצועה בחר חמאס לשבור בסופ"ש שיאים נוספים של אלימות על הגדר, מה שהוביל להחלטתו של שר הביטחון להפסיק לחלוטין את אספקת הסולר לרצועה. ההתרחשויות הללו מביאות את שני הצדדים לצומת דרכים דרמטי

ההסלמה הנוספת באירועים האלימים בעזה במהלך סוף השבוע שהובילה להחלטתו של ליברמן על הפסקת אספקת הסולר לרצועה מקרבת את שני הצדדים לנקודת הכרעה ממנה לא יהיה דרך חזרה: הסכם הסדרה לעשר שנים או מלחמה בין ישראל לחמאס כבר בזמן הקרוב.

"שרשרת המתווכים שתגיע השבוע לישראל ולעזה תנסה להוריד את שני הצדדים מהעץ: את חמאס מעץ האלימות על הגדר שהגיעה ביום שישי לשיא חדש, ואת ישראל מעץ ההחלטה להפסיק לחלוטין את הכנסת הדלק לרצועה", כותב הפרשן הצבאי יואב לימור ב'ישראל היום'.

להערכתו, "הסיכוי שזה יקרה לא גדול. לא בצד הישראלי ולא בצד החמאסי. לחמאס אין מה להפסיד, ולישראל נמאס להיות פראיירית. ציניקנים יקשרו את זה לאווירת הבחירות, אבל במקרה הזה תהיה טעות בידם; ההחלטה של שר הביטחון נובעת במישרין מכפיות הטובה של חמאס, שקיבל מחווה ובחר להחזיר סטירה".

בשבועות האחרונים, מוסיף לימור, נעשו ניסיונות עילאיים לשפר את המצב ברצועה. להזרים דלק נוסף כדי להגדיל את אספקת החשמל, ולמצוא מקורות מימון לתשלום משכורות. אחרי שאבו מאזן טרפד כל רעיון והצעה, נמצא ציר עוקף באמצעות מימון הסולר העודף בכסף קטארי. הסולר עבר לראשונה ביום שלישי, והמשיך גם בחמישי ושישי, למרות העפיפונים והמטענים שהתעופפו בדרך. ביום שישי ישראל נשברה. האלימות החריגה על הגדר, ובמיוחד פיצוץ הגדר מול אל־בורייג' כחלק מהניסיון של כ־20 פעילי חמאס לחדור לשטח ישראל, היה הקש האחרון. בעזה אמנם היו שטענו כי הדיווחים הישראליים על האירוע אינם מדויקים, אולם התחקירים מעלים כי הירי שביצעו לוחמי הצנחנים – שבמסגרתו נהרגו שלושה פלשתינים – היה מדוד ומדויק, ובוצע רק כאשר נשקפה סכנה ברורה ומיידית.

"תוצאת האירועים האלה היא חזרה של הצדדים לעמדות המוצא: ישראל לעמדה שדלק לא ייכנס לרצועה כל עוד האלימות נמשכת, וחמאס להמשך החיכוך כל עוד בעיותיו לא נפתרות (לא רק הדלק, אלא גם משכורות ופרויקטים נוספים). מצב דברים כזה הוא מטבעו נפיץ במיוחד, ועלול להוביל את הצדדים להסלמה ששניהם אינם מעוניינים בה", הוא מסכם.

הכתב הצבאי טל לברם מחדד זווית נוספת: האירועים ברצועה, לטענתו, נחלקים לשניים. עד החדירה לשטח ישראל, ומהחדירה עצמה. "בצה"ל מציינים לטובה את התנהלות ותפקוד הכוחות בשטח מרגע החדירה. הם מנעו אירוע חמור בכך שפגעו בשלושה מחבלים שסיכנו את חיי הלוחמים במרחק נגיעה מהם. אבל במבט רחב יותר, האירוע הזה, המהווה המשך ישיר להסלמה בשבועות האחרונים, צריך להדליק את כל נורות האזהרה האפשריות מפני אירועים דומים בהיקפים גדולים בהרבה, העלולים להתפתח כבר בשבועות הקרובים על גדר המערכת", כך לברם בסקירה מיוחדת ב'מעריב'.

לדבריו, "במשך יותר מחצי שנה מנהל חמאס עימות מול ישראל באמצעים שהם לכאורה לא צבאיים מובהקים. גם בשיא אירועי הגדר, ועל אף מספר הנפגעים הגבוה, חמאס התקשה לשלוח אזרחים למשימות שהן כמעט בבחינת התאבדות. ניתן להניח שההמונים שיצאו להתפרע ידעו שהם עלולים להיפגע מאש צה"ל אבל לא שהם יוצאים למשימות של התאבדות.

התעוזה העזתית וההסלמה של השבועות האחרונות כבר מבטאות מגמה שונה. בכל הפרת סדר יש גרעין קשה של כמה עשרות מחבלים שמוכנים לסכן את חייהם גם כשברור שהיכולת להגיע להישג צבאי מול צה"ל ה…