כשנתיים לאחר שנפתחה החקירה בפרשת הצוללות שנרכשו מגרמניה, הערב מתפרסם כי המשטרה ממליצה להעמיד לדין את המעורבים המרכזיים בחקירה • בידי המשטרה אלפי מסמכים, הקלטות ועדויות המבססים את ההמלצות להעמיד לדין את החשודים

התפתחות בתיק 3000: המשטרה ממליצה להעמיד לדין את המעורבים המרכזיים בחקירה, המכונה גם כפרשת הצוללות, בה יש חשד להטיית מכרזים, קבלת שוחד וניגוד עניינים, ברכש ביטחוני של המדינה. על פי הפרסום בחברת 'החדשות', המשטרה סיימה את החקירה בתיק ובקרוב הוא יועבר לפרקליטות עם המלצות לכתבי אישום נגד החשודים העיקריים.

החקירה שהתנהלה בלהב 433, הסתיימה לאחר שנה ו-8 חודשים וכעת מסיימים לכתוב את הסיכומים וההמלצות, וכאמור, את רוב החשודים העיקריים שנחקרו, המשטרה תמליץ להעמיד לדין, מאחר והתגבשה תשתית ראייתית להעמידם לדין.

בין השמות שככל הנראה המשטרה תמליץ עליהם, נמצאים עו"ד דוד שמרון, אבריאל בר יוסף – לשעבר ממלא מקום ראש המועצה לביטחון לאומי, אלוף במיל' אליעזר צ'ייני מרום – לשעבר מפקד חיל החים ודוד שרן – לשעבר ראש הסגל ומנהל לשכת ראש הממשלה, כשבנוסף יהיו עוד כמה מומלצים להעמדה לדין במעורבות פחותה.

בידי חוקרי המשטרה נמצאים אלפי מסמכים, הקלטות ועדויות, ובראשן עדותו של עד המדינה מיקי גנור, מחולל הפרשה והחשוד העיקרי בה, שמבססים את ההמלצות להעמיד לדין את החשודים.

פרשת הצוללות נחשפה לראשונה לפני כשנתיים ב'ערוץ 10', אך זו נדחתה תחילה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, שהודיע כי אין חשד לפלילים בפרשה. חודשים ספורים לאחר מכן הודיע פרקליט המדינה, כי בהתייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה הוחלט לעבור מבדיקה לחקירה פלילית מלאה.

במסגרת החקירה, מסרו עדות במשטרה אישים בכירים, ביניהם: שר הביטחון לשעבר, משה יעלון; מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר, דן הראל; חבר הכנסת לשעבר, אראל מרגלית; חבר הכנסת יאיר לפיד ועוד, כשבעקבות החקירה אף נדחתה במספר חודשים חתימת מזכר ההבנות בין ישראל לגרמניה, בנוגע לרכישת הצוללות והוסכם שאם יתברר שבוצעו עבירות פליליות הנוגעים לרכש הצוללות, העסקה תבוטל.

פרשת הצוללות: גרמניה דחתה קידום העסקה מחשד לשחיתות

פרשת הצוללות: נחתם הסכם עד מדינה עם המתווך מיקי גנור

פרשת הצוללות: בכיר לשעבר בלשכת רה"מ ו-5 קצינים במיל' עוכבו לחקירה