גפני: "נעזרנו בו מאוד במאבקים, מטבע הדברים אנחנו מיעוט בחברה, הוא ידע לייצג אותנו וגם לומר מה אפשר ומה לא". אייכלר: "ביטל עצמו בפני דעת תורה והיה מעריץ גדול של גדולי ישראל". דרעי: "תלמיד חכם, איש חסד ואמת, אישיות מופלאה"

במפלגות החרדיות מבכים את פטירתו של עו"ד יעקב וינרוט מי שייצג לא פעם – בהתנדבות מלאה – את הציבור החרדי במערכות משפטיות וציבוריות שונות.

"הכרתי אותו כאיש משכמו ומעלה בכל נושא. בראש ובראשונה בתחום המשפט, ביקשו ממנו כמה פעמים להצטרף לבית המשפט העליון והוא סירב, הוא נלחם למען הצדק בצורה קיצונית, היכולת שלו בתחום, הקישורים והתרומה שלו למערכת הצדק בישראל לא תסולא בפז", אמר הבוקר ח"כ משה גפני.

הוא הוסיף: "נעזרנו בו מאוד במאבקים, מטבע הדברים אנחנו מיעוט בחברה, הוא ידע לייצג אותנו וגם לומר מה אפשר ומה לא. הוא יחסר לאלה שזקוקים למשפטן שיודע לפעול למענם בכל מאודו. באירועים הוא היה אומר דברי תורה וגם בתחום זה הוא היה משכמו ומעלה, לפני שנפטר היה אצלו הרב קניבסקי בחצות הלילה, כנראה הוא ידע שזה מגיע, לצערנו הרב זה קרה והוא הלך לעולמו, אני שולח תנחומים למשפחתו ולכל מכריו ומי שהכיר את פועליו. יהיה זכרו ברוך".

"תלמיד חכם ואיש חסד" • בד"ה: עורך הדין יעקב וינרוט ז"ל


ח"כ ישראל אייכלר אמר: "עם ישראל ושומרי תורת ישראל אבדו עמוד ענן שיצא לחצוץ במוחו הגדול ובלבו הרחב לסנגר ולהגן מפני המהרסים המבקשים לעקור את הכל".

הוא העיד כי "לפני כשלושים שנה, עיתון "המחנה החרדי" יצא חוצץ נגד ההסתה האנטישמית בתקשורת ובזירה הפוליטית ונתבע על לשון הרע בסך 180 אלף ש"ח. רבי יעקב לקח על עצמו את הערעור לעליון בהתנדבות מלאה מתוך הכרה ערכית, ללא שקיבל פרוטה אחת. מאז יצא לי להכיר אישית דמות של יהודי תלמיד חכם גדול העומד תדיר לצד עולם התורה הנרדף. הוא היה אביר חופש הביטוי וחופש הדת והזכות ללמוד תורה, במדינת היהודים".

לדברי אייכלר, "ר' יעקב ביטל עצמו בפני דעת תורה והיה מעריץ גדול של גדולי ישראל. הערכה עצומה הייתה לדעת תורה של כ"ק מרן מרן אדמו"ר מבעלזא שליט"א. הוא למד בחברותא עם ראש ישיבת פונוביז' והקפיד מאוד על קביעת עיתים לתורה בכל עת. נודע כטיפה מן הים ממעשי החסד והצדקה שהיה פועל בכל הזדמנות ובכל מקרה של הצלת נפשות או טרגדיה אנושית או סתם יהודי נזקק באמת לעזרה כספית".

"למרות היותו אחד המשפטנים המבריקים בישראל, סירב להתמנות לשופט בבית המשפט העליון, כדי שלא לתת חיזוק לבג"צ המבקש להציג דעת מיעוט, לכיסוי האג'נדה. זכורה קריאתו הבוכייה 'שמע ישראל' והדמעות שדיבר עליהן ביום הפגנת ה'חצי מיליון' נגד הבג"צ. קריאה שהדהדה מקצה הארץ ועד קצהו, והגיעה לסיומה המיוסר הלילה, תוך קידוש שם שמיים ברבים", מציין אייכלר.

אייכלר מסכם: "היהדות הנאמנה הפסידה הלילה את אחד מטובי לוחמי החירות וזכויות האדם הדתי בהיכלי המשפט. הוא מי היה שותף בכל מערכות הדת וועדות הייעוץ אל מול ההגמוניה השלטת המצירה על כל צעד ושעל".

חברותא, שליחות ציבורית ומתן בסתר: חיי הרוח של עו"ד וינרוט