Miriam Alster/Flash90

שרים בקבינט: "דבריו של ליברמן על יציאה למבצע הינם בגדר סיסמאות"

שרים בקבינט מגיבים לדבריו של ליברמן כי השרים לא מסכימים עם עמדתו לצאת למבצע צבאי. "ליברמן מבלבל את המוח. זה 100 אחוז פוליטיקה. ליברמן לא הציג לקבינט שום תכנית מבצע. לא שם מפות על השולחן. לא רעיון מבצעי"

כמה שרים בקבינט המדיני-ביטחוני דוחים את הביקורת של שר הביטחון ליברמן וטוענים כי דבריו על יציאה למבצע צבאי בעזה הינם בגדר סיסמאות לצרכים פוליטיים פנימיים. השרים הסבירו כי בישיבת הקבינט האחרונה כלל לא נדונה ברצינות האפשרות של יציאה למבצע בעזה ולא התקיימה כל הצבעה. כך מדווח הפרשן המדיני של 'חדשות 10' ברק רביד.

לדברי אחד השרים: "זה לא רציני. ליברמן אמר בקבינט את הדברים לפרוטוקול. בגדול נתניהו מנווט את ישיבות הקבינט על עזה ועושה מה שהוא רוצה. לא באמת התקיים ביום ראשון דיון על יציאה למבצע בעזה. נתניהו סיכם בסוף הישיבה ואמר שנמשיך לעקוב". שר אחר היה חריף יותר. "ליברמן מבלבל את המוח. זה 100 אחוז פוליטיקה. ליברמן לא הציג לקבינט שום תכנית מבצע. לא שם מפות על השולחן. לא רעיון מבצעי. רק אמירות ריקות. אף אחד לא מתייחס לזה. גם לא הצבא".

הדברים מגיעים בתגובה לדבריו של ליברמן בכנס 'מעריב' כי "הגישה שיכולה להיות הסדרה היא נאיבית. דעתי כשר הביטחון היא שאין לנו ברירה אלא להנחית על חמאס את המכה הכי חזקה שאנחנו יכולים. גם במחיר של הידרדרות לעימות כולל". הוא הודה כי "לא כולם בקבינט שותפים לדעתי".

בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לפרסום והפנו ללשכת שר הביטחון. מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה: "חברי הקבינט מכירים היטב את התכניות, שהוצגו בקבינט באופן מפורט, בכתב ובעל פה".

המתיחות בדרום: מחלוקת בקבינט על עצירת הדלק לעזה

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, קיים הבוקר הערכת מצב באוגדת עזה ואמר "ההתרשמות שלי היא שכולם הגיעו להבנה שהמצב כפי שהוא היום לא יכול להימשך. אנחנו לא מוכנים להשלים עם רף האלימות כפי שאנחנו רואים שבוע אחרי שבוע, וכרגע חייבים להבין גם בצד השני- אנחנו, מדינת ישראל, מערכת הביטחון, עשתה הכל על מנת להגיע למצב של ה-29 במרץ, לפני פרוץ האלימות, בדרכי נועם. גם בהפעלת כוח, גם בשכנועים, גם בשת"פ עם הקהילה הבין לאומית ומוסדות או"ם ועם כל אחד שרק רצה לבוא ולעזור לפתור את הבעיה. מיצינו את כל האופציות, את כל האפשרויות, וכרגע הזמן לקבל החלטות".

ליברמן הוסיף: "עמדתי היא ברורה מאוד בכל הפורומים, גם פה במפגש באוגדת עזה, גם במפגשים עם המטה הכללי, בוועדת חוץ וביטחון וגם בשיחות פתוחות עם התקשורת ועם הציבור. אנחנו חייבים להנחית מכה קשה על חמאס, וזאת הדרך היחידה להחזיר את המצב לקדמותו ולהוריד את רף האלימות ל-0 או כמעט ל-0, או לרמה של ה-29 במרץ. זאת חייבת להיות החלטת קבינט, לצערי לא שר הביטחון ולא ראש הממשלה, ולא ראש הממשלה יחד עם שר הביטחון, לבד לא יכולים לקבל החלטה כזו. זאת החלטת קבינט, לפחות עמדתי היא ברורה כמו שאמרתי בכל הפורומים הביטחוניים וגם בעמדה פומבית".

"כששואלים אותי מה השתנה, מה קרה פתאום, למה דווקא עכשיו, תמיד יש איזשהו רגע שבו אתה חייב לקבל החלטה. מבחינתי הרגע הזה הוא מה שקרה ביום שישי האחרון. אחרי שאפשרנו לאנשי האו"ם להכניס 4 מכליות דלק בבוקר, בערב קיבלנו פרץ של אלימות, גל של אלימות בפרופיל שלא זכור לי הרבה זמן".

עוד מדברי ליברמן: "אנחנו ראינו גם הצהרות של ראשי חמאס, כולל איסמעיל הנייה, שאמר בצורה ברורה: 'לא דלקים ולא משכורות יפסיקו את הפעלת האלימות מצד חמאס. המטרה שלנו היא להגיע להסרת המצור'. הסרת המצור יש לזה פירוש אחד: יכולת חופשית באין מפרע להכניס נשק, להביא אנשי חיזבאללה איראנים לתוך רצועת עזה, ולזה אנחנו לא נסכים מעולם. צריך גם להבין שיש כל מיני פרשנים ואני שומע 'כן אכן הנייה אומר שהם לא יפסיקו, אבל הוא אומר את זה רק כלפי חוץ, הוא צריך לרצות את דעת הקהל בפנים, בתוך רצועת עזה'. אני חושב שזה הפגם הגנטי של העם היהודי- אנחנו תמיד מנסים לא להקשיב מה אומר הצד השני, וכל הזמן מנסים לפרש את זה אחרת. אני מציע שנקבל את הדברים כפי שהם, כשחמאס אומר 'לא נוותר על הפעלת האלימות על הגדר עד שלא תסירו מצור', צריך לקבל את זה כמו שזה בלי פרשנות. הניסיונות האלו לפרשן, בהיסטוריה שילמנו על זה מחירים כבדים מדי, גם בשנות ה-30, ואני כבר זוכר בסוף שנות ה-70 עם עליית חומייני לשלטון באיראן, צריך לקבל דברים כפי שהם".

"כשחמאס אומר שהם מעולם לא יסכימו להפסיק את האלימות על הגדר בלי שנסיר את המצור, אז אני מקבל את זה כפי שזה. ועוד פעם הם רוצים להגיע למשכורות, לדלקים, לכל ההטבות בלי לתת שום דבר, בלי הסדר בנושא שו"ן, בלי לוותר על הסעיף המרכזי באמנה שלהם- השמדת מדינת ישראל, וכמובן בלי לוותר על ייצור נשק וחפירת מנהרות. מבחינתי יש נוסחה אחת ויחידה: שיקום תמורת פירוז. אנחנו ניסינו את כל האפשרויות, אמרתי, אני חושב שאת השלב הזה מיצינו עד הסוף, כרגע צריך לקבל החלטות ואני מקווה שהקבינט יקבל החלטות נכונות".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *