אחרי בוקר מתוח שכלל, המגמה המסתמנת כעת היא הפוגה אפשרית, כשבמצרים מדווחים על הבנות ראשוניות להפסקת אש. הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס היום אחר הצהריים. נשיא המדינה נפגש עם השליח המיוחד של האו"ם למזרח התיכון

אחרי בוקר מתוח שכלל תקיפות נרחבות ברצועת עזה במקביל לאזעקות צבע אדום ביישובי העוטף, המגמה המסתמנת כעת היא הפוגה אפשרית, כשבמצרים מדווחים על הבנות ראשוניות להפסקת אש.

בעקבות ההסלמה בדרום, הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס היום בשעה 16:30 לדיון מיוחד במשרד ראש הממשלה. ישיבת הקבינט הייתה אמורה להתקיים הבוקר, אך נדחתה בשל האירועים. בשעה זו ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכת מצב ביטחונית בהשתתפות שר הביטחון, סגן הרמטכ"ל, ראש המל"ל, ר' השב"כ ובכירי מערכת הביטחון. כמו כן, במהלך השעות האחרונות קיים ראש הממשלה התייעצויות ביטחוניות.

נשיא המדינה נפגש עם השליח המיוחד של האו"ם למזרח התיכון והתייחס להסלמה בדרום. "מדינת ישראל לא תעמוד מנגד בזמן שאזרחיה מצויים תחת מתקפה, ואת זאת על העולם לדעת. אנחנו נגיב, ובעוצמה הנדרשת, עד אשר השקט יושב. כל עוד חמאס שולט ברצועה הוא הנושא באחריות לכל מתקפה כנגד ישראל", אמר ריבלין.

השליח המיוחד של האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב אמר כי "הרקטה שנורתה לעבר באר שבע היא הסלמה מסוכנת וחמורה של המצב. הירי תואם לתבנית של פרובוקציות שמבקשות להביא את ישראל ועזה לעימות מדמם נוסף". מלאדנוב הוסיף כי "כעת הזמן למעשים ולא למילים. עלינו לראות פעולות הרגעה ברורות של כל הצדדים, אחרת התוצאה תהיה הרת אסון עבור כולם".

גורמים דיפלומטיים מערביים אמרים כי שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, נכנס לרצועת עזה דרך מעבר ארז כחלק מהמגעים המצריים לביסוס רגיעה מחודשת בין ישראל לחמאס. במצרים מדווחים כי הושגו הבנות ראשוניות להפסקת אש בעזה לאחר מגעים מצריים ובינלאומיים.

מקורות ברצועת עזה מספרים כי משלחת המודיעין המצרי בעזה פועלת משעות הבוקר מול הפלגים הפלסטיניים, בתוך שטח הרצועה, כדי לבסס רגיעה ולמנוע ירי רקטות ופצמ"רים לעבר ישראל בתגובה לתקיפות צה"ל. הגורם הוסיף כי המאמצים נעשים ישירות מול חמאס ומול הג'יהאד האיסלאמי.

השר צחי הנגבי התייחס להסלמה בדרום ואמר בריאיון לכאן רשת ב' "הודעת הפלגים בעזה, שמיהרו להסיר מעצמם אחריות לירי, היא חסרת תקדים. אנחנו מכירים ראיות שתומכות באמינות ההודעה הזו. אין לנו מה להרוויח מעימות כי נחזור לאותה הנקודה", ציין הנגבי, "רה"מ הגדיר גבולות, ויום שישי הקרוב יהיה מבחן לפרובוקציות של חמאס".

דובר צה"ל מסר כי במוקד התקיפות שביצעו מטוסי קרב נגד חמאס ברצועת עזה הייתה מנהרת טרור התקפית של חמאס באזור חאן יונס, שחצתה לשטח ישראל. כמו כן, הותקף פיר עורפי של המנהרה. עוד נמסר, בהודעה שפורסמה בהמשך לתדרוך לכתבים של הדובר תת-אלוף רונן מנליס, כי המנהרה הייתה במעקב צה"ל מזה זמן מה. עוד נמסר כי בין היעדים שהותקפו פיר מנהרת טרור ימית באזור החוף בחאן יונס.

נס: השהיה בממ"ד הצילה את בני המשפחה; הבית נהרס בצורה קשה • צפו

התגובה הישראלית: מנהרת טרור ו-20 מטרות הותקפו • צפו

נתניהו מכנס התייעצות ביטחונית; הקבינט יתכנס בצהריים

"יכל להיות פה אסון": תיעוד הריסות הבית שנפגע מרקטה בבאר שבע

חמאס והג'יהאד האסלאמי מתנערים מאחריות: "לא אחראים לירי"

ארדן: "אין ברירה אלא להעלות שלב בחומרת התגובה מול חמאס"

"נמאס מהממשלה שמחזקת את החמאס. הגיע זמן תגובה"

הסלמה חמורה: רקטה ששוגרה מעזה פגעה ישירות בבית בבאר שבע