המתיחות בדרום: שרי הקבינט דחו את הצעת ליברמן להנחית מכה קשה על חמאס כבר כעת, אך החליטו על נקיטת יד קשה מול המתפרעים על הגדר - החל ממחר. ראש המל"ל לשעבר: "צריך לבחור בין 2 אפשרויות גרועות. אסטרטגית המצב עדיין נסבל"

הבוקר שאחרי ישיבת הקבינט: בהתאם להנחיה, השרים לא מתראיינים בנושא עזה, אך דיווחים שונים בכלי התקשורת מלמדים על ההחלטות שהתקבלו בישיבה ואלה שלא.

ע"פ דיווח בחברת החדשות, הקבינט הכריע לנקוט יד קשה לשינוי כללי המשחק על הגדר ומול בלוני התבערה כבר מהאירועים הצפויים מחר. במקביל ישראל תמשיך לחתור להסדרה בתוך כלי המשחק החדשים. יצוין כי חבר הקבינט, השר יואב גלנט, אישר במרומז את הדברים כשהצהיר "כללי המשחק עומדים להשתנות".

עוד דווח כי שרי הקבינט דחו את הצעותיו של שר הביטחון להנחית מכות קשות על חמאס כבר כעת.

ראש המל"ל לשעבר, האלוף (במיל') גיורא איילנד, העניק הבוקר ראיון ל'רדיו ללא הפסקה' והתייחס בהרחבה למצב בדרום. "ממשלת ישראל נמצאת כבר שמונה חודשים בזיגזג בין שתי אפשרויות רעות: להשאיר את המצב כפי שהוא או לצאת למבצע. המצב היום הוא שחמאס לא מעניין בעימות אך יוצר אש קטנה סביב הרצועה. ברמה הלאומית המצב הנוכחי פוגע בתושבי עוטף עזה, אך לא פוגע ב-99% מאוכלוסיית המדינה. בראייה אסטרטגית זה מצב נסבל".

האפשרות השנייה היא יציאה למבצע גדול, בין אם רק מהאוויר או צוק איתן 2. במקרה הזה לא תהיה רק רקטה אחת לבאר שבע, אלא סבב רקטות וחילופי אש של כמה שבועות. כשזה ייגמר, ייתכן שההרתעה הישראלית תהיה טובה יותר במעט ממה שהיא היום, אך זה לא ישנה משמעותית את המצב. בין שתי האפשרויות הרעות הללו בוחרים באפשרות הראשונה אך מצהירים לכאורה על האפשרות השנייה".

לטענתו, "ליברמן טועה. ההרתעה של ישראל חזקה ואפקטיבית. מצד שני יש מצוקה הולכת וגוברת בעזה. אני תומך בחלופה שלישית. הנוסחה שישראל מציעה לחמאס, של שקט תמורת שקט, לא מקובלת עליו כי היא משאירה אותו עם חשמל רק ארבע שעות ביום, מים שהולכים ואוזלים מהברזים, ביוב שעולה על גדותיו, אבטלה של 70% והפסקת המימון מאונר"א. הוא לא מסוגל לנהל את המדינה שהוקמה בעזה בנוסחה הזו. ישראל הציעה לתת סיוע הומניטרי אך גם זה לא מספיק לו. הוא זקוק לשיקום התשתיות בעזה. העולם רוצה לסייע לחמאס בהקמת התשתיות וניתן לעשות זאת מול ישראל ולא דרך אבו מאזן. המצב הנוכחי מערער את שלטונו שהיה עד כה יציב כתנועה אותנטית ועממית".

שגרה מתוחה בעוטף עזה; העימותים על הגדר יצומצמו?