מנכ"ל ארגון השמאל הקיצוני הוזמן לכינוס הקבוע של מועצת הביטחון על במצב במזרח התיכון, לצד השגריר דני דנון, השגרירה היילי, שליח האו"ם למזרח התיכון והנציג הפלסטיני באו"ם. "המדיניות הבלתי חוקית של ישראל נמשכת יותר מ-50 שנה"

מועצת הביטחון התכנסה הערב (חמישי) לדון במצב במזרח התיכון, בדגש על "השאלה הפלסטינית". בדיון משתתף גם מנכ"ל ארגון השמאל הקיצוני 'בצלם' חגי אלעד, שהוזמן לשאת דברים – למרות המחאות מצד גורמים מדיניים בישראל. השגריר דני דנון ציין כי מדובר בדיון האחרון בנושא בהשתתפות שגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי, שתעזוב בסוף השנה את תפקידה.

הדיון, שמתקיים בכל שלושה חודשים, כולל סקירה של שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב, לצד נאומים של דנון, הנציג הפלסטיני ריאד מנסור ושגרירת ארה"ב היוצאת, ניקי היילי.

מנכ"ל בצלם, חגי אלעד, אמר בדבריו כי "קשה ואולי אף בלתי אפשרי לבטא את עוצמת ההשפלה, הזעם והכאב שהם מנת חלקו של עם שזכויות האדם נשללות ממנו זה יותר מחמישים שנה. כאן, באולם זה, קשה להביא לידי ביטוי את המשמעות המוחשית, בשר ודם, של החיים החשופים שנאלצים הפלסטינים לשאת תחת הכיבוש. אולם, הקושי האמיתי אינו זה, אלא זה הטמון בהתמודדות עם מציאות בלתי נסבלת זו מדי יום ביומו, בניסיון לחיות, לגדל משפחה ולפתח קהילה תחת תנאים אלה".

"חלפו שנתיים מאז היה לי הכבוד לנאום בפני המועצה. שנתיים נוספות של כיבוש – שנתיים שבהן נמשכה השגרה שהתקבעה ב-49 שנותיו הראשונות. מאז דיברתי בפניכם, כוחות הביטחון הישראליים הרגו 317 פלסטינים, ופלסטינים הרגו 13 ישראלים. ישראל הרסה 294 בתים של פלסטינים וכוחות הביטחון המשיכו לעצור אנשים, בהם קטינים, באופן יומיומי; מתנחלים השחיתו ועקרו אלפי עצי זית וגפנים; חיילים המשיכו להיכנס כדבר שבשגרה לבתים פלסטיניים, לעתים באישון לילה, כשהם מעירים ילדים, רושמים את שמותיהם ומצלמים אותם; פלסטינים איבדו אין ספור שעות בהמתנה במחסומים ללא שום הסבר. כך ממשיכה שגרת הכיבוש באין מפריע".

נתניהו: "כיצד אני מגדיר את בצלם? חרפה. כך אני מגדיר אותם"

אלעד שישב בדיון לצידו של השגריר הפלסטיני התייחס בהרחבה לנעשה גם בגבול הרצועה והאשים את ישראל בכך שה"הפכה לכלא ענק תחת כיפת השמיים". לדבריו יש מדינות מתוכננת של ישראל שמשתווה בהתנהלותה אל מול גל המחאות ברצועת עזה, ותכניותיה עבור קהילת הרועים של ח'אן אל-אחמר. לדבריו "בניגוד לטענת ישראל, לצעדים אלה אין כל קשר לביטחון".

"אינני בוגד ואינני גיבור. הגיבורים האמיתיים הם הפלסטינים אשר נושאים בנטל הכיבוש באומץ ובנחישות; שמתעוררים באמצע הלילה למצוא חיילים פושטים על בתיהם; שיודעים שאם ייהרג בן משפחה, אין כמעט סיכוי שמישהו ייתן על כך את הדין; ושנאחזים באדמתם בידיעה שהבולדוזרים יגיעו במוקדם או במאוחר".

לסיום אמר כי "ישראל בוחנת את נחישותה של הקהילה הבינלאומית כדי לראות עד כמה תוכל למתוח את הגבול, ובאיזו מהירות תוכל להתקדם. מה שעלול להתרחש בכל יום בח'אן אל-אחמר יקבע את גורלן של קהילות פלסטיניות בכל רחבי הגדה המערבית. נכון לעכשיו, ישראל ממשיכה בהכנות לביצוע ההריסה. הצהרות רמות דרג מרחבי העולם לא הביאו לשינוי כלשהו – אפילו לא ההצהרה המשותפת שפרסמו חמש החברות האירופאיות הנוכחיות במועצה ב-20 בספטמבר, יחד עם איטליה – שהיתה חברה בעבר ועם בלגיה וגרמניה – שיהיו חברות בעתיד".

השגריר הפלסטיני ריאד מנסור הודה לאלעד על דבריו, ואמר כי "נאומו חשף עוד טפח מהמציאות המדאיגה של אנשים שזכויות האדם שלהם מופרות. הפעולות הללו מחלישות את הסיכוי ליציבות ושלום". שליח האו"ם למזרח התיכון מלאדנוב, אמר בהתייחסו למצב ברצועת עזה כי "ככל הנראה, אנחנו על סף עימות הרסני נוסף. נדרשות יותר ממילים כדי למנוע אותו". עוד הוסיף, כי ברצונו "לנצל את ההזדמנות הזו כדי להודות לממשלת קטאר על העברת 16 מיליון דולר לשם אספקת החשמל ברצועה".

לאחר מכן נאם שגריר ישראל באו"ם דני דנון ותקף בעברית את אלעד: "מר אלעד, אתה אזרח מדינת ישראל שמשרת את האויבים שלנו. הם משתמשים בך נגדנו. חיילי צה"ל שומרים עליך ואתה בא לפה כדי להכפיש אותם? תתבייש לך, משת״פ", אמר דנון. קודם הדיון אמר דנון כי "'בצלם', שהוכיח כבר שהוא משתף פעולה עם אויבי ישראל, עושה את זה הפעם עם מדינה שכינתה את חיילי צה"ל 'רוצחים'. זוהי לא רק בושה וחרפה לארגון – אלא גם חציית קווים אדומים של מדינות זרות עם אג'נדה אנטי-ישראלית שמממנות ומזמינות אותו לתת 'עדות' נגדנו. 'בדיון נחשוף לא רק את ההסתה והשקרים של הפלסטינים אלא גם את אלו של חגי אלעד ו׳בצלם׳, ונמשיך להגן על ישראל והאמת".

‏בהמשך דבריו חשף דנון בדיון ספר שמחולק בבתי הספר ברשות הפלסטינית ובו מוגדרת דלאל מוגרבי, שרצחה 38 ישראלים בפיגוע טרור, כ"גיבורה" ו"הכתר של האומה": "זו הסיבה שילדים מעדיפים להרוג ישראלים במקום למצוא עבודה. זה מתחיל בביה"ס ונגמר בפיגוע בברקן".