כוחות רבים של צה"ל פרוסים לאורך רצועת עזה לקראת "צעדות השיבה" הצפויות להתקיים היום ולאור החלטת הקבינט על החרפת התגובה מול האלימות במרחב הגדר. במקביל, נמשכים המגעים בתיווך מצרי, "מצרים ביקשה מחמאס לרסן את ההפגנות"

ברקע המחלוקות בקבינט המדיני-ביטחוני על התגובה הישראלית הראויה ברצועת עזה, פרוסים כוחות רבים של צה"ל לאורך גדר הגבול לקראת "צעדות השיבה" שצפויות להתקיים היום (שישי). בישיבת הקבינט שהתקיימה השבוע הוחלט לנקוט ביד קשה לשינוי כללי המשחק על הגדר ומול בלוני התבערה.

אתמול ביקרה ברצועה משלחת של המודיעין המצרי בניסיון למנוע את החרפת העימות ולהנמיך את החיכוכים האלימים. עם זאת, בתום הפגישה אמר בכיר חמאס כי הארגון מתעקש להמשיך ולקיים את "צעדות השיבה", במטרה "לשבור את המצור על הרצועה".

גורם פלסטיני אמר ל'כאן חדשות' כי מצרים ביקשה מחמאס לרסן את ההפגנות על הגדר בימי שישי ובלילות, ולעצור את ההפגנות בימי שני בצפון הרצועה על החוף מול זיקים ואת ההפגנות באזור מעבר ארז בימי שלישי. לדברי הגורם, חמאס אמר למצרים כי הוא מוכן לצמצם את ההפגנות בהדרגה ובכפוף להתקדמות בהקלות על עזה. עוד דווח כי המשלחת המצרית הבהירה לחמאס כי לא תוכל לעצור את ישראל מלתקוף בעזה אם ההפגנות על הגדר היום יהיו אלימות.

התקשורת הפלסטינית דיווחה כי המשלחת המצרית שפגשה את איסמעיל הנייה ובכירי חמאס נוספים, נועדה לאחר שעזבה את רצועת עזה עם חברי הוועדה המרכזית של פתח' ועם ראש המודיעין המצרי, מאג'ד פרג'. כך דווח בחדשות עשר. הפגישה התקיימה במוקטעה שברמאללה.

בחמאס ממשיכים להכחיש כל קשר לירי הרקטות לבאר שבע ולגוש דן. בכיר חמאס, באסם נעים, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי הארגון פתח בחקירה לאיתור האחראים לשיגור הרקטות לעבר ישראל השבוע. "מתקיימת חקירה של שירותי הביטחון בעזה לאיתור העומדים מאחורי ירי הרקטות ויינקטו נגדם צעדים חריפים", אמר נעים.

בעקבות המתיחות הביטחונית בדרום, שונו אתמול (חמישי) נתיבי המסלולים בנמל התעופה בן-גוריון. מרשות שדות התעופה נמסר, עם זאת, כי השינוי "לא פוגע בלוח הטיסות". במקביל, בהתאם להחלטת הקבינט מאמש להעלות בצורה דרמטית את רף התגובה לאירועים אלימים שיוצאים מהרצועה לשטח ישראל ונגד חיילים המוצבים לאורך הגבול, מאז הלילה החל צה"ל לרכז כוחות רבים בשטחי הכינוס לאורך הרצועה בכדי שיוכלו לפעול בשעת פקודה.

אתמול פרסם חמאס סרטון בו מוצגים טילים מתקדמים עם ראש נפץ גדול. הסרטון לווה בכותרת הכתובה בעברית שבה איים חמאס כי מומלץ לקרוא אותו נכון. דובר צה"ל שיגר גם הוא מסר מאיים לפעילי חמאס עם מסר בערבית "אל תנסו אותנו". בסרטון נראים אוסף של תקיפות צה"ל ברצועה.

השר יואב גלנט, חבר הקבינט, התייחס לישיבת הקבינט שהתקיימה לאחר הירי לבאר שבע ולמרכז. "אני לא מתייחס לתוכן דיוני הקבינט אבל אני יכול לומר דבר אחד בצורה מאוד מפורשת – כללי המשחק עומדים להשתנות. אנחנו לא נקבל יותר את טרור האש וטרור הגדרות", הבהיר.

במהלך הדיון הלילי הנוקב בקבינט, שנמשך יותר מחמש שעות, העלו חלק מהשרים השגות לגבי מדיניות צה"ל בתקופה האחרונה על גדר הרצועה. הם דיברו על מה שנקרא אובדן הריבונות על הגדר על האופן שבו התנהל צה"ל מול מפריחי בלוני התבערה. גם לראש הממשלה נתניהו היו השגות לגבי התגובה של צה"ל בעקבות האירוע בבאר שבע.