פרשת קרקעות הכנסייה היוונית בשכונה היוקרתית בירושלים כמעט והוכרעה אתמול בוועדת השרים לענייני חקיקה - אך מכתב חריף ששוגר בערב שבת לראש הממשלה נתניהו טרף את הקלפים • מה תעשה המדינה בשלב הבא? • כל הפרטים

שכונת רחביה היא ללא ספק אחת מהשכונות היוקרתיות בירושלים. אך אם חשבתם לרגע שתושביה נמים את שנתם בבטחה, טעיתם. מזה מספר שנים שתושבי השכונה וסביבותיה חיים בספק על עתיד רכושם וחוששים מכך שייזרקו לרחוב. זאת, מאחר וכל הקרקעות עליהן נבנו בתיהם נחכרו לפני עשרות שנים מהכנסייה היוונית למשך 99 שנים ולא ירחק היום שהסכם החקירה יפוג.

על עניין החכירה והעתיד הנמצא בספק כבר נכתב ודובר רבות, אך לאחרונה חלה תפנית בעלילה. יזמי נדל"ן פרטיים רכשו אחרי שנת 2010 את הזכויות בקרקעות מהכנסייה והרכישה מאפשרת להם מבחינה משפטית את סילוקם המיידי של תושבי השכונה לטובת בניית פרויקטים חדשים במקום.
ביזנעס שימושי
שרת המשפטים איילת שקד שנכנסה לעובי הקורה על מנת להסדיר את הנושא, לאחר שפנה אליה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי), עו"ד ארז קמיניץ, מתוך הבנה שעל המדינה מוטלת החובה למצוא פתרון לבעיה המשפטית שנוצרה עקב מכירת הקרקעות לאנשי עסקים פרטיים, ניסתה להגיע להסדר בין התושבים ליזמים – אך מאמציה עלו בתוהו. לאחרונה נזכרה השרה שקד מהצעת חוק שהגישה חברת הכנסת רחל עזריה מ'כולנו' ביולי 2017 ולפיה תלאים המדינה את הקרקעות מהיזמים, בנימוק כי אין זה מתקבל על הדעת כי התושבים יופקרו לטובת יזמים חזקים.

תושבי רחביה וניות מוטרדים: האם הם יפונו בקרוב מבתיהם?


שקד, כך על פי הודעת לשכתה, התכוונה להעביר כבר היום את הצעת החוק בוועדת השרים לענייני חקיקה ולאשר אותה בקריאה טרומית עוד ביום רביעי השבוע במליאת הכנסת. "נכון היה שקק"ל תממש את מחויבותה העקרונית לפני שנים ותרכוש את קרקעות הכנסייה, ובכך לא היינו נכנסים לתסבוכת משפטית זו. לאחר שהדבר לא נעשה, מחובתנו כמדינה להגן על התושבים שחכרו את הקרקעות מקק"ל באופן תמים. אסור לנו להפקיר אותם מול יזמים חזקים", נכתב בהודעה שפורסמה מטעמה של השרה.

אלא שלמרות כל הרעש התקשורתי סביב קידומו המיידי של החוק, הוא כלל לא עלה לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה שהתכנסה הבוקר.

ל'ביזנעס' נודע כי מי שעומד מאחורי המהלך להקפאת החוק הוא לא אחר מאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת, לאחר ששעות ספורות טרם כניסת השבת שיגרו אליו ראשי הכנסייה היוונית מכתב חריף המבטא את התנגדותם של ראשי הכנסייה לאישור החוק בכל תוקף, לצד איומים על צעדים חריפים שינקטו ראשי הכנסייה במידה ויקודם החוק.

כאמור, הנושא עלה זה מכבר לכותרות, ובעבר הגיבו בכנסייה בזעם כי "מדובר בעוד צעד מביש במסע התעמרות שיטתי נגד הכנסיות והמיעוט הנוצרי בישראל, כחלק מהניסיונות להפר את הסטטוס קוו וההסכמים הקיימים".

החוק כאמור, נבלם בשלב זה לאור התערבותו של ראש הממשלה מחשש כי בכנסייה ינקטו בהליכי מחאה נגדיים. כעת, כל שנותר הוא לעקוב אחר ההתפתחויות בפרשה.

נציין כי בקבוצת ניות קוממיות השקעות, אשר רכשה את הבעלות בקרקעות הכנסייה היוונית-אורתודוכסית בשכונות ניות, טלביה ועמק המצלבה בירושלים, טוענים בכל תוקף כי כלל לא התקיים מו"מ עם התושבים. "בניגוד להודעת משרד המשפטים – עד היום לא התקיים עמנו כל מו"מ. התקיימה פגישה אחת מקדמית במשרד המשפטים בה הצדדים הסכימו שנכון לקדם מו"מ. לאחריה התבקשנו להעביר מסמכים וכך עשינו. הדבר הבא ששמענו הוא ההודעה מהערב. המו"מ לא הגיע למבוי סתום מאחר והוא כלל לא התנהל".

מקור: http://bizzness.net/