באיחור של שעה נפתח בביהמ"ש העליון הדיון בערעור נגד פסילתו של פינדרוס. החלטת השופטים ניתנה באופן פורמלי רק בצהרים, אך היא היתה ברורה כבר מהרגע הראשון. בפנים: ההתרחשויות והאמירות במהלך הדיון כפי שסוקרו כאן בזמן אמת

שופטי בג"ץ דנו הבוקר בעתירה שהוגשה נגד פסילת מועמדותו של יצחק פינדרוס לראשות העיר אלעד. כזכור, בשבוע שעבר פסל ביהמ"ש המחוזי בלוד את מועמדותו של פינדרוס , הנתמך ע"י 'דגל התורה' וש"ס, בנימוק שמרכז חייו אינו באלעד

השופטים – ניל הנדל, עופר גרוסקופף, יעל וילנר ואלכס שטיין – נדרשו להכריע בין החוק היבש לבין "הזכות לבחור ולהיבחר" שמופרת במקרה הזה מאחר ומדובר במועמדים משמעותיים, אולי אפילו מובילים. את העתירה הובילו עורך הדין עמית חדד (ממשרדו של עו"ד ויינרוט ז"ל) מטעם 'דגל התורה' ועו"ד פרופ' רון שפירא מטעמה של מפלגת ש"ס.

יצוין כי בסיעת 'שלומי אמונים' מבהירים כל העת כי הם אינם עומדים מאחורי העתירה וכי הם מעוניינים להכריע את הבחירות בקלפי ולא בערכאות משפטיות. במטה הסיעה אף אמרו הבוקר פרקי תהילים להצלחתו של פינדרוס. סגן השר מאיר פרוש אמר לJDN מיד לאחר הפסיקה בבית המשפט המנהלי כי. "אני מאוד מקווה שהוא (פינדרוס) יעתור ויזכה ויוכל להתמודד. לא בית משפט ינהל לנו את העניינים".

דיווחים ועדכונים שוטפים מהדיון

10:30 – החל הדיון בעתירה נגד פסילת פינדרוס.
10:35 – אינדיקציות מדאיגות מבחינתו של פינדרוס: השופטים מפגינים קו מסוייג על גבול העוין מטיעוניו של פרקליטו, עו"ד חדד. כבר בתחילת הדיון נזפו השופטים בחדד, תוך שהם מציינים כי בניגוד לדבריו, לבית משפט מנהלי (הערכאה בה נפסל פינדרוס) יש שיקול דעת נרחב.
10:45 – הקו המסוייג של השופטים נמשך. בשלב מסויים אף הטיח השופט שטיין בחדד "אתה לא משכנע אותנו.
10:55 – אין שינוי מבחינתו של פינדרוס. אמירה שכמעט ואינה משתמעת לשתי פנים מפי השופט שטיין: "הסמכות שלנו להתערב בהחלטת בית המשפט המחוזי – מוגבלת מאוד".
11:05 – עו"ד חדד סיים את דבריו, שכאמור, נקטעו שוב ושוב ע"י השופטים שהביעו את חוסר הסכמת מרוח הדברים ומהקו שלו.
11:07 – עו"ד פרופ' רון שפירא, המייצג את סיעת ש"ס בעתירה, החל לטעון בפני השופטים.
11:10 – כמו אצל עו"ד חדד, גם טיעוניו של פרופ' שפירא לא עושים רושם על השופטים. הקו המסויג והעויין נמשך.
11:20 – המועמדת לראשות העיר חיפה, עינת קאליש, הגיעה לבית המשפט לקראת הדיון בעניינה שהיה אמור להתחיל בשעה 11:30, אולם יתעכב בעקבות העיכוב בפתיחת הדיון בעניינו של פינדרוס.
11:30 – פרופ' שפירא סיים את טיעוניו שהתקבלו, כאמור, בהסתייגות מופגנת ע"י השופטים. ההערכות של כל הגורמים הנוגעים בדבר: אם לא תתרחש תפנית דרמטית במיוחד – העתירה תידחה. על המשמעויות הפוליטית של הפיכת פסילת פינדרוס למוחלטת וסופית – נרחיב בהמשך.
11:33 – עו"ד אביעד הכהן, המוביל את צוות ההגנה, החל לשאת את דבריו.
11:48 – הסתיים הדיון בעתירה נגד פסילתו של פינדרוס. נשופט הנדל מסר כי ההכרעה תימסר בתוך שעה. ההערכות: העתירה תידחה על הסף.
11:55 – יצחק פינדרוס עזב את בנין בית המשפט העליון. בדברים קצרים שאמר לאתר 'כיכר השבת' תקף פינדרוס בחריפות את העותרים, טען שמדובר במהלך נגד גדולי ישראל והצהיר: "אם העתירה תיפסל – אחזור לשולחי, גדולי ישראל, ואבקש מהם שיורו לי כיצד לנהוג".
12:45 – הודעת דגל התורה ושס: "ברגע שתתקבל ההחלטה נפנה לגדולי התורה שיורו לנו כיצד לנהוג. במקביל, בשעות אלה בוחנים עורכי הדין של התנועות את האפשרות להציג מועמד חילופי באם תתקבל העתירה והרב יצחק פינדרוס, שלוחם של גדולי ישראל, יפסל. לא מתקבל על הדעת מצב בו רוב תושבי העיר המצייתים לגדולי התורה ומונים 11 מתוך 15 מנדטים יישארו בלי מועמד. מנהג אבותינו בידינו ונמשיך לדאוג לתושבי העיר ביושר, על פי דין תורה והלכה".

צילומים: יונתן סינדל / פלאש 90