תוכנית השלום: נשיא צרפת יציג תוכנית משלו, אם טראמפ יתמהמה

ראש המערך המדיני אמר בועדת חוץ וביטחון, כי משרד החוץ סבור שאם נשיא ארה"ב לא יציג תוכנית שלום, נשיא צרפת יציג תכנית שלום משלו • אמש פורסם כי טראמפ אמר למקרון: "אני יכול להיות קשוח עם ביבי לגבי תכנית השלום"

ראש המערך המדיני במשרד החוץ אלון אושפיז אמר אמש בדיון סודי של ועדת החוץ והביטחון, כי משרד החוץ סבור בוודאות גבוהה שאם טראמפ לא יציג את תכנית השלום שלו בשבועות הראשונים שאחרי בחירות האמצע לקונגרס בחודש הבא, נשיא צרפת עמנואל מקרון יציג תכנית שלום משלו, כך פרסם הערב העיתונאי ברק רביד ב'חדשות 10'.

על פי הדיווח, לפני כחודשיים הנחה נשיא צרפת את משרד החוץ בפריז, להכין רעיונות ליוזמה מדינית חדשה בנושא הישראלי-פלסטיני, תוך שהוא אומר, כי "אסור לתת לנושא הזה לרדת מסדר היום."

במהלך הדיון, כך לדברי שני מחברי הוועדה, אושפיז רמז כי הדמוקרטים צפויים לנצח בבחירות לבית הנבחרים ולכן לאחר הבחירות המציאות בוושינגטון תשתנה משמעותית בכל הנוגע לישראל והדברים לא יהיו כבעבר ויהיו לכך השלכות על ישראל.

אושפיז הוסיף, כי ישראל מאבדת תמיכה בקרב קהילות יהודיות בארה"ב, ובהתאם לכך הוא ביקש מחברי הכנסת להיפגש עם הקהילות היהודיות בכל נסיעה שלהם לארה"ב. כמו כן התייחס למשבר ביחסים עם ירדן ואמר, כי לישראל אין באמת דרך לאיים על ירדן ולהפעיל עליה מנופי לחץף כדי שתאריך את חכירת מובלעות צופר ונהריים לישראל, כשלדבריו, "יש לנו עם ירדן את הגבול הכי ארוך שלנו", ולכן "אלה יחסים אסטרטגיים ויש לשמור עליהם בכל מחיר".

במשרד החוץ מסר בתגובה לפרסום ב'ערוץ 10', כי "חלק מהפרטים אינם נכונים אך לצערנו איננו יכולים לפרט לאור חשאיות הפורום".

פרסום זה מגיע לאחר הדיווח אמש, אף הוא ב'חדשות 10', על כך שהנשיא ארה"ב אמר לנשיא צרפת, בפגישתם בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו-יורק, כי "אנחנו נותנים לישראל 5 מיליארד דולר בשנה – אני יכול להיות קשוח עם ביבי לגבי תכנית השלום כמו שהייתי קשוח עם הפלסטינים, לאחר שמקרון העלה את הנושא הישראלי פלסטיני.

מקרון אמר, כי "הרושם שלי הוא שנתניהו לא רוצה באמת להתקדם בתהליך השלום, כי הוא אוהב את הסטטוס קוו", כשטראמפ בתגובה השיב כי הוא נוטה להסכים עם הניתוח הזה וענה בתשובה לשאלת מקרון, כי היה קשוח עם הפלסטינים "בגלל שהם לא הסכימו לדבר אתנו וזה לא מקובל".

טראמפ הוסיף ואמר: "נתתי הרבה לביבי. העברתי את השגרירות לירושלים וכל שנה אנחנו נותנים להם 5 מיליארד דולר. אתה יודע עמנואל, אני יכול להיות קשוח עם ביבי (לגבי תכנית השלום) כמו שהייתי קשוח עם הפלסטינים"

על פי הדיווח, שלושה ימים לאחר מכן, נפגש טראמפ בניו-יורק עם ראש הממשלה נתניהו, כשאז במהלך מסיבת עיתונאים שקיימו השניים הודיע טראמפ, בפעם הראשונה, כי הוא תומך בפתרון שתי המדינות, תוך שהוא אומר כי ישראל תצטרך לעשות משהו טוב עבור הפלסטינים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *