שר הביטחון החליט לבחור בסגן הרמטכ"ל, אלוף אביב כוכבי, למועמדו לתפקיד הרמטכ"ל הבא של צה"ל. זאת בתום הליך בחירה סדור שקיים השר ליברמן בשלושת החודשים האחרונים. "ניחן במנהיגות, תעוזה, יצירתיות ויכולות פיקוד מרשימות"

ביום ראשון הקרוב יעביר שר הביטחון אביגדור ליברמן את שמו של אלוף כוכבי לשופט בדימוס אליעזר גולדברג, יו"ר הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים בשירות המדינה. שר הביטחון ליברמן הודיע על החלטתו לראש הממשלה, בנימין נתניהו ולרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט. שר הביטחון שוחח גם עם שלושת המועמדים הנוספים לתפקיד הרמטכ"ל, הודה להם על התמודדות מקצועית, מכובדת, מפרגנת ו"ג'נטלמנית".

שר הביטחון בחר באלוף אביב כוכבי בתום הליך בחירה ארוך, שכלל התייעצות עם עשרות אישים, בהם ראשי ממשלה לשעבר, שרי ביטחון ורמטכ"לים בעבר. ליברמן קיים התייעצויות עם הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, עם קצינים במטכ"ל ועם קצינים בכירים לשעבר, שחלקם שימשו כמפקדיהם של ארבעת המועמדים.

לדברי דובר שר הביטחון "ליברמן הגיע להחלטה כי אלוף כוכבי הינו המתאים, המובהק והמנוסה ביותר לכהן כרמטכ"ל. אלוף כוכבי ניחן במנהיגות, תעוזה, יצירתיות ויכולות פיקוד מרשימות. השילוב הייחודי של התפקידים הרבים שמילא בצה"ל, יכולותיו הפיקודיות המוכחות בעיתות חירום ושיגרה, ההערכה הרבה לה הוא זוכה בצה"ל ומחוצה לו כאוטוריטה מקצועית וההצלחה הרבה שבה ביצע את משימותיו לאורך השנים, כל אלה הופכים אותו למתאים ביותר להובלת צה"ל בשנים הקרובות".

כאמור, שמו של אלוף אביב כוכבי יובא ביום ראשון הקרוב בפני ועדת השופט גולדברג ובכפוף לאישורה יביא שר הביטחון את מינויו לאישור הממשלה. הרמטכ"ל איזנקוט יסיים את תפקידו ב-31 בדצמבר, אז צפוי כוכבי, אם מינויו אכן יאושר, להיכנס ללשכת הרמטכ"ל.

שר הביטחון לשעבר ח״כ עמיר פרץ התייחס למינויו של אביב כוכבי: ״אני מברך את שר הביטחון על בחירתו באביב כוכבי לרמטכ״ל ה-22 של צה״ל. עבדתי עם כוכבי כשכיהנתי כשר ביטחון והוא פיקד על אוגדת עזה. לאביב יש את כל התכונות הדרושות: מנהיגות, תעוזה ואחריות, והוא מביא עמו מחויבות לערכי צה״ל כצבא העם וככור היתוך חברתי הנותן הזדמנות לכל ילד ישראלי לממש את עצמו. כוכבי הוא האישיות הראויה להפיק את המירב משילוב בין ההון האנושי לבין הקידמה הטכנולוגית. עם ישראל כולו מלא היום תודה והערכה לגדי איזנקוט על השירות המוצלח שלו במשך שנים רבות, ומייחל להצלחתו של אביב כוכבי״.

שרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב התייחסה לבחירה באלוף אביב כוכבי כרמטכ"ל הבא של צבא ההגנה לישראל ואמרה: "מברכת את האלוף אביב כוכבי על היבחרו לתפקיד הרמטכ"ל ה-22 של צבא ההגנה לישראל. לצה"ל נכונים משימות מורכבות ואתגרים גדולים ואני סמוכה ובטוחה שהאלוף כוכבי יעמוד בהם בהצלחה".

ח״כ עפר שלח, חבר ועדת החוץ והביטחון, יש עתיד: ״אני מכיר את אביב כוכבי מילדותנו בקריית ביאליק ועד היום. הוא אדם ברוך כשרונות, ומפקד מקורי, נועז ורב ניסיון. אין ראוי ממנו להוביל את צה״ל באתגרים האדירים שלפניו בשנים הבאות. אני מברך את שר הביטחון על תהליך ראוי ובחירה נכונה.״