המערכת הפוליטית והמשפטית ממשיכה לסעור בעקבות העימות בין שרת המשפטים למשנה ליועמ"ש דינה זילבר. מנדלבליט הבהיר לשקד כי ההחלטה בעניינה של זילבר בסמכותו בלבד, אך ציין שיבחן את התבטאויותיה. כל הפרטים

המערכת הפוליטית והמשפטית ממשיכה לסעור בעקבות העימות בין שרת המשפטים למשנה ליועמ"ש דינה זילבר. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הבהיר הבוקר לשקד כי ההחלטה להורות לזילבר שלא לייצג את עמדת הממשלה בוועדות הכנסת אינה בסמכותה וכי הוא היחיד המוסמך לכך.

למרות זאת ציין מנדלבליט כי הוא יבחן את ההתבטאויות השנויות במחלוקת ועד אז היא לא תופיע בפני הוועדות.

שרת המשפטים שקד הגיבה לדברים ואמרה: "שורה תחתונה, דינה זילבר לא תגיע לוועדות הכנסת ולממשלה". בנאום בפני באי ועידת 'דה מרקר' הוסיפה שקד: "כדי שהממשלה תעבוד כמו שצריך כל פקידי הממשלה מחויבים לעמדת הממשלה כשהם מגיעים לכנסת. אחרי שעמדת הממשלה נקבעת בוועדת שרים לחקיקה כל המערך הממשלתי מיישר עם העמדה קו, כי אחרת אי אפשר לנהל את המדינה. בוודאי שלא ניתן להביע עמדות פוליטיות כאלו ואחרות. אם פקיד ציבור רוצה להביע עמדות פוליטיות, הוא יכול להתכבד, להתפטר ולהיכנס לפוליטיקה. אבל כשייעוץ משפטי לממשלה נכנס לסוגיות פוליטיות זה עושה נזק בראש ובראשונה למערך הייעוץ המשפטי לממשלה".

המשנה ליועמ"ש בביקורת בוטה על הממשלה; "שתתמודד במרצ"


תמיכה מימין, גינויים משמאל

כצפוי, ההתגוששות המדוברת מובילה לתגובות מנוגדות במערכת הפוליטית. השרה מירי רגב תומכת בשקד ואומרת: "יש לשים סוף לתיאטרון האבסורד של דינה זילבר. כפי שאמרתי אתמול, זילבר חורגת פעם אחר פעם מסמכותה ובמקום להגן על עמדת היועמ״ש ולהעיר רק הערות חוקתיות, היא מביאה שוב ושוב את האג'נדות האישיות שלה לדיונים ועל כן יש להדיחה מתפקידה".

ח"כ מיכל בירן (המחנ"צ): "הביקורת של שקד ודומיה, שקוראים לזילבר להתפקד למפלגה ומשם להשמיע את קולה, צבועה לחלוטין. ביד אחת שקד שולחת מכתב למנדלבליט שקורא לו לפטר את זילבר בגלל התבטאות פוליטית, וביד שנייה מקדמת חוק למינוי פוליטי של יועצים משפטיים. מה שקד חושבת שעומד לקרות אם החוק המסוכן שלה יעבור? האם לא כל היועצים המשפטיים יעברו פוליטיזציה מסוכנת, וכבר לא יהיה אפשר לדעת אם הם מייצגים עמדה משפטית נטולת פניות או שמא האינטרס הפוליטי מדבר מגרונם? הצביעות בהתגלמותה. שרת משפטים שלוקחת את מערכת המשפט בישראל אחורה".