לאחר התאונה הקשה שארעה לפני שבוע וחצי בכביש 90, בה נספו בני משפחת ער מהיישוב פסגות, הצעת החוק של בצלאל סמוטריץ ולפיה משפחות עם מעל לארבעה ילדים יהיו זכאים למענק מאוצר המדינה במקרה של קניית רכב משפחתי

בעקבות התאונה הטראגית בכביש 90, בה נהרגו שמונה בני משפחת עטר מהיישוב פסגות ביום ראשון הקרוב ועדת השרים לענייני חקיקה תדון בהצעת החוק של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' לפיה בעת קניית רכב משפחתי יהיה הפחתה של 50% במס הקניה.

בדברי ההסבר לחוק נכתב, כי "מדינת ישראל, כמדינה בעלת אחוזי ילודה הגבוהים בעולם, לא השכילה לעשות מהלכים משמעותיים על מנת להקל על משפחות אלו. הצעת החוק מבקשת להקל במעט על אותן משפחות בעלות ארבעה ילדים או יותר, ולקבוע כי ישולם להן מענק מאוצר המדינה בגובה ההפרש שבין שיעור מס הקניה החל כיום על רכב (נכון לשנת 2016 – כ-83% בתוספת ציון ירוק) לבין שיעור שלא יעלה על 40% ממחיר הסיף של הרכב (כלומר, עלות היבואן מהיצרן בתוספת תשלומי הובלה לארץ וביטוח).

"כיוון שהגורם החייב במס קניה הוא יבואן הרכב, אשר מגלם את מחיר מס הקניה במחיר הרכב, החוק מציע לזכות רוכש, שהוא תושב ישראל או האזור ולו ארבעה ילדים לפחות, במענק בגובה ההפרש שבין שיעור מס הקניה המלא החל כיום לגבי רכב לבין שיעור המס המוטב (כלומר, 40% ממחיר הרכב). התיקון המוצע מוגבל לכלי רכב ברמה בסיסית להבדיל מרכבי יוקרה".

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' אמר, כי "אסור לנו בשום אופן להישאר אדישים ולחכות לטרגדיה הבאה, למשפחה הבאה שתעלם ברגע אחד בגלל כסף. לא מדובר כאן בכסף גדול. זה לא מיליארדים לתשתיות. זה כסף קטן שישפר בצורה דרמטית את רמת הבטיחות של הרכבים בכבישי ישראל ויצמצם ביחס מקביל את חומרת הפגיעה במקרה של תאונה חלילה", בהסבירו, כי "המיסוי הגבוה על רכבים גורם לכך שלמשפחות רבות פשוט אין כסף לרכב בטיחותי והתוצאה היא נסיעה בגרוטאות ישנות וחסרות מערכות בטיחות בסיסיות".

"הצעת החוק שלי שתקבע מס מופחת לרכב שבעה מקומות מבקשת לתת פתרון להימנעות של הצרכן ממעבר לרכב גדול ובטיחותי שקיים היום בשוק בשל קשיים כלכליים", הוסיף סמוטריץ. "המציאות מלמדת שמשפחות רבות נמנעות מסיבות כלכליות מרכישת רכב בטיחותי ומתאים לגודל המשפחה. הצעת החוק קובעת כי משפחות עם מעל 4 ילדים יזכו להנחה של 50% ממס הקנייה בקניית רכב מקטגוריה של רכב 7 מקומות, כמובן שלא כלול בכך רכבי יוקרה".

לדברי יוזם ההצעה: "החוק אינו מתייחס לשוק של ה'יד שניה', אבל ברור שההפחתה במס תגרור עליה של קנייה של רכבים מותאמים למשפחות עם מעל ארבעה ילדים ולכן תגרור גם הפחתה של המחירים בשוק יד שניה של רכבים אלו. במצב הזה למרות שהצע"ח תגרור 50% אובדן הכנסות למדינה ממס הקניה של רכבים אלו, בטווח הארוך העלייה ברכישת רכבים חדשים ובטוחים לאחר ההנחה תפצה על אובדן ההכנסה".

"הלב לא מעכל": משפחת עטר הובאה למנוחות