למרות האיפול הכבד של על כל פרטיו של סגן אלוף מ' שנהרג הלילה בעזה, חברת הכנסת מ'העבודה' פרסמה תמונה שלדברי צה"ל "מסכן את ביטחון ישראל. יחימוביץ מתעקשת לא למחוק את הפתמונה • וגם: שימוש ציני? השמאל אבל על מות הקצין ותוקף את נתניהו

לאחר התבהרות חלק מהפרטים על אירועי הלילה הקשה בעזה בהם נהרג סגן אלוף מ', מרבית הפרטים עדיין תחת צנזורה כבדה, כולל כל פרטי הזיהוי של הקצין הי"ד. מי שבחרו לנצל את האירוע הקשה לצורך ניגוח פוליטי, הם חברי הכנסת ממפלגות השמאל, כשהוסיפה לכך חברת הכנסת שלי יחמוביץ שאף הפרה את כללי הצנזורה כשרמזה להשתייכותו של הקצין ואף פרסמה תמונה מטושטשת שלו עם שני ילדיו.

"שמו כנראה לא יתפרסם לעולם, אבל אפשר לומר, בכאב עצום, שמותו בקרב של סא"ל מ' מעמיד באופן מזוויע עוד יותר את חוק הלאום הגזעני והנתעב, הקובע כי אזרחים כמו מ' ז"ל, שאינם יהודים, הם אזרחים סוג ב'. משתתפת באבלה הכבד של משפחתו. הלב דואב. יהי זכרו ברוך", כתבה יחימוביץ בסמוך לתמונה.

על פי דיווחי הכתבים הצבאים הפרסום של הנם הפרת הוראות הצנזורה והם פועלים מול לשכתה כדי שתסיר את הפרסומים. יחימוביץ דחתה את הטענות והגיבה כי, ״אין בפוסט כל עברת צנזורה והוא אינו מסגיר בשום צורה את זהותו של הקצין. העובדה שחיילים שאינם יהודים משרתים בכלל היחידות הקרביות והמיוחדות היא עובדה ידועה ומוצהרת ואינה סוד, גם אם היא גורמת לאי נוחות למישהו בהקשר זה".

דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס התייחס לפרסום השם ופרטים ברשתות החברתיות ואמר בראיון ל'כאן ב' כי "פרסום פרטים נוספים מעבר למה שצה״ל מפרסם על ההרוג מהווים פגיעה ישירה בביטחון המדינה בשלב הזה". הצנזורית הראשית תת-אלוף אריאלה בן אברהם אמרה בראיון ל'103' כי, "עד כה לא נחשפו פריטי מידע שלא רצינו שייחשפו…הרשתות החברתיות מאתגרות. לא צריך לתת מידע לחמאס ולא צריך להדהד את דבריו".

חבר הכנסת עודד פורר, מישראל ביתנו תקף את את ח"כ יחימוביץ, "פרסום תמונתו של סא"ל מ' ,שנהרג הלילה, היא שיא הציניות ותאוות הפרסום, שפגעה בביטחון ישראל וחשפה את משפחתו של ההרוג במקום שאסור היה לעשות זאת. הפרסום הזה מצביע על אובדן דרך. אני מצפה שיו"ר הוועדה לביקורת המדינה , שלי יחימוביץ , תדע גם להפעיל ביקורת עצמית, תוריד את הפרסום ותתנצל".

גם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק בחר לנצל את האירוע לביקורת צינית על נתניהו וכתב כי, "הלב עם משפחתו הגדולה של מ׳ ועם יחידתו -שאיבדו בן משפחה,לוחם ומפקד יוצא דופן. הראש תוהה על שיקול הדעת של נתניהו והבטן מתכווצת מהמחשבה, שבלילה שבו יודעים מראש, שעומד לצאת מבצע כזה לדרך, עומדת בראש המדינה, בהחלטה אישית של ראהמ- מירי רגב. בעודו מתחמק בפריז משאלות על ׳שוחד כלי השייט׳".

אחרים ניצלו את האירוע הקשה 'רק' לביקורת עניינית יחסית על התנהלות הממשלה נול ארגון הטרור חמטס. ח"כ איציק שמולי מהמנח"צ כתב "15 מיליון דולר עבור שקט ליום אחד… הצלחה מסחררת של נתניהו". ח"כ יואל חסון אמר כי "מדיניות רה"מ נתניהו בעזה נכשלה והובילה לתוצאות קשות מאוד הלילה ולערעור ביטחוני נוסף באזור הדרום".

בתוך כך, בסיעות הליכוד, הבית היהודי ויש עתיד הודיעו על ביטול ישיבות הסיעה שתוכננו להיום. בנוסף, יש עתיד והמחנה הציוני הסירו את הצעת אי האמון בממשלה. יו״ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה יואל חסון הודיע כי ״הגענו להסכמה עם יו״ר הקואליציה דודי אמסלם שבבוקר שכזה אנחנו שמים ליממה הקרובה את המחלוקות הפוליטיות בצד. לאור זאת סיעת המחנה הציוני תמשוך את הצעת האי אמון בממשלה ובתמורה הקואליציה התחייבה לא להצביע היום בועדת החינוך ולא לקדם את חוק הנאמנות בתרבות״.

תיעוד מעזה: זירות ההיתקלות בין הכוח המיוחד לחוליית חמאס