בצה"ל תגברו את הכוחות הקרקעיים והאוויריים, כמו גם את מערך ההגנה האווירי ונערכים לנקמה אפשרית של חמאס. ביישובי העוטף לא התקיימו לימודים, נקראו לשהות סמוך למרחבים מוגנים וקטע הרכבת שבין באר שבע לאשקלון נסגר • תיעוד הכוננות בעוטף

לאחר התקרית הלילה ברצועת עזה, במערכת הביטחון שומרים על כוננות מוגברת לקראת אפשרות לתגובה של ארגון הטרור חמאס. במהלך הלילה שיגר חמאס עשרות רקטות לעבר ישובי עוטף עזה ולא נענה בתקיפת צה"ל. החשש הוא כי חמאס לא יסתפק בכך וינסה להגיב בצורה נוספת שיכולה להיגרר לאסון אם לא תיגדה באיבה.

הפרשן הצבאי של 'חדשות עשר' סיפר היום כי "עדיין אין הבנה בישראל איזה תגובה צפויה מחמאס, לכן ראינו פעולות יוצאות דופן שמתבצעות הבוקר בעוטף עזה כמו סגירה של כביש 232 או ביטול קו הרכבת. יש חשש שאולי נראה תגובה חריגה של חמאס – ולא רק ירי רקטות", ציין הפרשן. בראיון ל'103 הוסיף כי, "מהקריאה שלי את הטקסטים של חמאס, הם כבר מספרים לעצמם סיפור של הצלחה ושסיכלו בגבורה פעולה של צה"ל ומתגאים בזה". הוא העריך כי הארגון מסיים את האירוע בתחושת הישג.

"אני לא בטוח שהם יירצו לקחת את האירוע ולשבור את הכלים השבירים מאוד של ההסדרה", אמר בן דוד, "לטעמי, לשני הצדדים יש את היכולת להכיל ולעצור בשלב הזה, אבל אנחנו בתחילתה של יממה רגישה סביב עזה כדי לראות אם חמאס באמת מצליח לבלוע את זה". המגיש הזכיר כי רק בימים האחרונים חל שיפור קל במצבם של תושבי הרצועה, לאחר כניסת 15 מיליון דולרים מהקטארים. "כבר כמה ימים שאנשים בעזה יכולים לקנות לעצמם אוכל ואוכלים ארוחת ערב ברמה שלא יכלו להרשות לעצמם עד לפני שבוע. גם החשמל קפץ מארבע ל־12 שעות ביממה, זה לא תהליך שחמאס ירצה לעצור", ציין.

דובר צה"ל אמר היום כי "במהלך הלילה תגברנו בגזרת הדרום בכוחות קרקעיים, אוויריים והגנה אווירית. אנחנו ערוכים להפעלת כוח רב אם נידרש לכך. חובתנו היא להמשיך לפעול באופן הנמרץ ביותר כדי להבטיח את הביטחון ותחושת הביטחון של התושבים בעוטף".

בעקבות ההסלמה הביטחונית בדרום, פיקוד העורף הוציא אמש שורת הנחיות לתושבים המתגוררים באזור עוטף עזה. על פי ההנחיות, הלימודים במוסדות החינוך ביישובי העוטף לא יתקיימו היום. כמו כן, התושבים הונחו לשהות סמוך למרחבים מוגנים להישמע להוראות פיקוד העורף ואושרו התקהלויות של עד 300 איש במקומות סגורים בלבד. הנחיות בנוגע להסעות למוסדות החינוך המיוחד יימסרו בהמשך.

בתוך כך, קטע רכבת הנגב שבין אשקלון לבאר שבע נסגר עד להודעה חדשה. תחנות שדרות, נתיבות ואופקים יהיו סגורות והתנועה מצפון בקו זה תסתיים בתחנת אשקלון. התנועה מבאר שבע דרך לוד תתקיים כסדרה. בעקבות ההתפתחויות נחסמו כמה כבישים בכניסות ליישובים באזור עוטף עזה, והתושבים נקראו להשתמש בדרכי הגישה האחוריות.

הנחיות נוספות נוגעות ליום העבודה, לפיהן ניתן להגיע למקומות עבודה בתנאי וקיים בהם מרחב מוגן תקני שניתן להגיע אליו תוך זמן קצר. כמו כן הוחלט להפסיק את העבודות החקלאיות בשטחים הסמוך לגדר הגבול.

הכוננות עוטף עזה הבוקר. צילומים הדס פרוש, פלאש 90