שקט מתוח: הפגנות בשדרות. חגיגות בעזה. חזרה לשגרה בכל הדרום

בעקבות השקט של השעות האחרונות: פיקוד העורף הורה על חזרה מלאה לשגרה • מאות הפגינו בשדרות נגד מה שהם מכנים "אזלת היד והרפיסות של הממשלה". בעזה, מנגד, צעדות "ניצחון" • וגם: הגירסאות הסותרות של שרי הקבינט

אחרי לילה ובוקר רווי ירי ותקריות אש משני הצדדים, השקט חזר לדרום – לפחות לבינתיים: הסיכום על הפסקת האש בין ישראל לחמאס שהושג בתיווך מצרי מחזיק מעמד, כשלכולם ברור שהסבב הבא אינו שאלה של "אם" אלא של "מתי".

בעקבות ההתפתחויות האחרונות החליט פיקוד העורף על חזרה מלאה לשגרה בכל ישובי עוטף עזה והדרום.

לסיקור המלא והמתעדכן של אירועי היום בדרום לחצו כאן

כאמור, השעות האחרונות מתאפיינות בשקט צבאי אך גם בתסיסה אזרחית. מאות הפגינו הלילה בכניסה לשדרות במחאה על מה שהם מכנים "אזלת היד והרפיסות של הממשלה". תיעוד: 'מדברים תקשורת'

בעזה, מנגד, ארגוני הטרור הוציאו אלפים למפגני תמיכה וצעדות ניצחון ברחובות.

תיעוד מסכם: יום הקרב בעוטף עזה ובערי הדרום • וידאו וגלריה


מאחורי הקלעים של החלטת הקבינט

אחה"צ הסתיימה ישיבת הקבינט, ומלשכת ראש הממשלה נמסר כי "הקבינט המדיני-ביטחוני דן באירועים בדרום. הקבינט שמע סקירות מצה"ל וגורמי הביטחון על התקיפות והפעולות הנרחבות נגד גורמי הטרור בעזה. הקבינט הנחה את צה"ל להמשיך בפעולות ככל שיידרש". במקביל פרסם חמאס כי אם ישראל תחדל מהתקיפות הרי שניתן יהיה לחזור למצב של "הסדרה". זמן קצר לאחר מכן, רשת "אל ג'זירה" דיווחה כי הושג הסכם הפסקת אש בין ישראל לפלסטינים בתיווך מצרי.

גורם מדיני בכיר בישראל מסר: "ישראל שומרת לעצמה את חופש הפעולה. הגיעו בקשות של החמאס להפסקת אש מארבעה מתווכים שונים. ישראל השיבה שהצעדים בשטח הם שייקבעו".

הקבינט שהתכנס לדון בהסלמה בדרום הצביע פה אחד בעד הפסקת אש. כשע"פ הגירסה הרשמית, גם שר הביטחון אביגדור ליברמן, שרת המשפטים איילת שקד ושר החינוך נפתלי בנט הצביעו בעד הפסקת האש.

בכירים בקבינט אמרו כי כל ראשי מערכת הביטחון, בהם הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, ראש השב"כ, ראש המוסד, וראש המל"ל, היו בדעה אחידה שצריך לעצור את המתקפה הישראלית, לא להחריפה ולהיענות לבקשת המצרים לעצירה ולמתן סיכוי להפסקת אש. עוד מסרו הבכירים כי חמאס חטף מכה קשה וישראל היתה צריכה להחליט האם לעצור את התקפותיה או להמשיך. "אם היינו מחריפים את התקיפות – היינו מקבלים ירי על תל-אביב ואז שואלים את עצמנו למה לא עצרנו", מסרו.

בהמשך הערב, לשכת שר הביטחון פרסמה הודעה בעקבות הפרסומים על כך שתמך בהפסקת האש מול חמאס, בה נאמר כי "התדרוכים על תמיכתו כביכול של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בעצירת התקיפות בעזה הן פייק ניוז. עמדתו של שר הביטחון עקבית ולא השתנתה".

גם מלשכתו של השר בנט נמסרה הודעה דומה: "הדיווחים האחרונים כאילו השר בנט תומך בהפסקת ההתקפות כנגד חמאס הם שקר מוחלט. השר בנט הציג בקבינט את העמדה הנחרצת שביטא בחודשים האחרונים ואת תכניתו לגבי עזה".

אז מה באמת היה שם? הדיונים, מטבע הדברים, חסויים, אך ע"פ עדויות השרים: בנט וליברמן אכן התנגדו בתחילה אך בהמשך קיבלו את עמדת מערכת הביטחון. יחד עם זאת, הדעות לגבי המשך ההתנהלות של ישראל – עדיין חלוקות.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *