לאחר הודעת ליברמן על התפטרותו מתפקיד שר הביטחון ופרישת מפלגתו מהקואליציה, העיניים נשואות לרה"מ שיכריע האם להמשיך לעמוד בראשות ממשלה צרה או להקדים את הבחירות • דרעי: "‏צר לי על התפטרותו של חברי אביגדור ליברמן"

לאחר הודעתו הדרמטית של שר הביטחון נשואות עיני המערכת הפוליטית לראש הממשלה שיצטרך לקבל החלטה האם להקדים את הבחירות או שמא להשלים את ימי הממשלה הקבועים בחוק עם קואליציה צרה. בינתיים בבית היהודי העבירו מסר מפורש לנתניהו: נשאר בממשלה רק אם תיק הביטחון יעבור לבנט.

גורם בכיר בליכוד אמר היום: "אין הכרח ללכת לבחירות בתקופה ביטחונית רגישה זו. הממשלה יכולה להשלים את ימיה". הגורם התייחס לדרישת הבית היהודי להעביר את תיק הביטחון לבנט ואמר "בשלב המיידי תיק הביטחון יועבר לאחריות ראש הממשלה נתניהו".

התגובות במערכת הפוליטית למהלך של ליברמן

יו"ר ש"ס השר דרעי: ‏"צר לי על התפטרותו של חברי, אביגדור ליברמן מתפקיד שר הביטחון. ליברמן כיהן כשר ביטחון בנאמנות, במסירות ובמקצועיות רבה והתפטרותו מחלישה את הממשלה".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי: "ככה צריך. נכשלת בתפקיד – התפטרת. אין בטחון לתושבי הדרום ולכן גם ראש הממשלה צריך להתפטר. הוא אחראי על הביטחון בדיוק כמו שר הביטחון. בואו נלך לבחירות. נבחר בין אלה שמאמינים שאפשר לשנות, שזו לא גזרת גורל. לבין ראש הממשלה ואנשיו שמאמינים שצריך לומר תודה על מה שיש. אנחנו מאמינים שאפשר לשנות. שאפשר להחזיר את הבטחון".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי: "‏ליברמן היה ונשאר פוליטיקאי ציני. אין אזרח במדינה שמצטער על התפטרותו. הממשלה הימנית ביותר תוכל לתפקד גם בלעדיו. הציבור לא יתן קרדיט למי שמעדיף תרגילים פוליטיים לצבירת נקודות על פני שיקולים לאומיים".

יו״ר 'יחד' אלי ישי: "זו פעם שניה שליברמן בורח מהמציאות במקום לקחת אחריות. בפעם הקודמת ברח לפני צוק איתן, וכעת בשנית. למרות ההבטחות וההתחייבויות, בפועל לא עשה דבר מלבד נזק להרתעה הישראלית. ולבסוף כשמתפטר, רק שיקול פוליטי עומד לנגד עיניו. לרגע לא טובת המדינה ואחריות לבטחונם של אזרחי ישראל.‬ ‫ברוך שפטרנו!".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "טוב שפטרנו משר ביטחון שמעדיף לפעול על פי אינטרסים זרים ופוליטיים מאשר שיקולים ענייניים ומקצועיים. ליברמן מסיים עוד קדנציה כשר בממשלת ישראל ללא הישגים ועם שורת נזקים ציבוריים וארגוניים מאחוריו. האדם שרץ על זה שמילה שלו היא מילה, הוכיח פעם אחר פעם שהבטחותיו ריקות, טיעוניו נלוזים והישגיו דלים. הגיע הזמן להחזיר את המנדט לציבור הישראלי ולשנות את הכיוון הפופוליסטי, המשיחי והאנטי-דמוקרטי שהובילה ממשלת נתניהו".