בנט דורש בתוקף את הביטחון אך כחלון מטיל על כך וטו ומעוניין בבחירות בהקדם. בינתיים נתניהו בודק תאריכים לבחירות ומעדיף במאי, השותפות הקואליציוניות מעדיפות במארס. הרצון של נתניהו: קידום חקיקה והתרחקות מההסלמה

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר היום למקורביו, "לא אסכים לפשרות. לא תיק החוץ ולא שום דבר אחר. רק ביטחון", כך על פי דיווח ב'חדשות20'. מוקדם יותר אמר בכנס ברמת גן כי "ללא קבלת אחריות על הביטחון וללא שינוי דרמטי, ההרתעה הישראלית תמשיך להישחק, חמאס ימשיך שלא לפחד מאיתנו. לכן, אני מתייצב כאן היום ואומר: אני מוכן לקחת אחריות".

מנגד, שר האוצר משה כחלון הטיל וטו על מינויו של נפתלי בנט לשר הביטחון והבהיר כי לא יסכים לתת למפלגת הבית היהודי את תיק הביטחון בעקבות התפטרותו של אביגדור ליברמן. "במצב הנוכחי, הדבר הנכון ביותר עבור אזרחי ישראל וכלכלת ישראל הוא ללכת לבחירות מוקדם ככל הניתן", אמר היום כחלון בפגישתו עם נתניהו והוסיף כי היציבות הנדרשת בעת הזאת לא ניתנת להשגה במצב הנוכחי ולכן המעשה האחראי ביותר הוא הקמת ממשלה חדשה, חזקה ויציבה. כחלון הבהיר כי הוא מוכן להוביל את המהלך בתיאום עם שאר גורמי הקואליציה.

התפטרות ליברמן: השרים דרעי וכחלון בעד הקדמת הבחירות

על פי 'חדשות 20' יש בתוך הליכוד לפחות שניים שלוטשים עיניים לתפקיד: השר ארדן, שישמח לברוח מהמשרד לביטחון הפנים ויובל שטייניץ שרואה עצמו נאמן לנתניהו וראוי לנהל את ענייני החוץ של ישראל. שרת התרבות מירי רגב מתנגדת לדרישת ״הבית היהודי״ למנות את נפתלי בנט לשר הביטחון. ״מוטב שהשר בנט לא יסחט את ראש הממשלה. ‏בסוף בנט הוא זה שיהיה אחראי על פירוק ממשלת הימין היציבה והטובה ביותר שהיתה פה״, אמרה רגב.

אם יהיו בחירות, מתי?

לדברי הפרשן הפוליטי של 'חדשות 10' ספי עובדיה "ראש הממשלה, בנימין נתניהו, רוצה לקבוע מועד מאוחר לבחירות – אחרי יום העצמאות, אולי בחודש מאי. בין הסיבות האפשריות לבחירה במועד מאוחר נמצאות קידום חקיקה שחשובה לגוש הימין והתרחקות מאירועי ההסלמה בדרום. עם זאת, שותפיו של נתניהו לקואליציה חלוקים בנוגע לתאריך – חלק, כמו כחלון וש"ס, מעוניינים בבחירות במועד מוקדם בחודש מארס ואילו אחרים, כמו החרדים האשכנזים, דווקא מעוניינים במועד מאוחר. מועד אפשרי להסכמה הוא ה-26 במארס".

בחירות או קואליציית 61? בנט מרכך את האיום; ליברמן נפרד מהקריה

הפרשן הפולטי של 'החדשות' עמית סגל מציין כי "שר האוצר כחלון מעוניין בבחירות כמה שיותר מוקדם, בין מרס למאי, ומוטב במרס. עם זאת, מאחר שהבחירות מתקיימות ביום שלישי בלבד זה לא מותיר אופציות רבות למועד הבחירות בחודש זה מאחר שאחד מימי השלישי במרס זה בשבוע של חג הפורים".

לדברי 'סגל' "נתניהו בדרך כלל מעוניין לקצר הליכים, אבל הוא מעדיף בחירות במאי בגלל ההון הפוליטי שהחגים הלאומיים יכולים להעניק לו – יום העצמאות, הנאומים הממלכתיים ויום הזיכרון. עם זאת, בשבוע העצמאות אי אפשר ללכת לבחירות וזה מותיר שתי אופציות בלבד במאי. למרות זאת מועד הבחירות לא יהיה מאוחר מחודש זה ככל הנראה".