נתניהו וכחלון קבעו להיפגש שוב בהמשך השבוע. נתניהו צפוי לוותר על תיק החוץ ולקחת את תיק הביטחון, בנוסף החליט להשאיר את בן דהן בתפקיד סגן שר הביטחון. בבית היהודי מתכוונים להצהיר מחר על פרישה מהקואליציה

דברי נתניהו הבוקר בפתח ישיבת הממשלה.

עדכונים שוטפים בJDN

על רקע המשבר שמלווה את המערכת הפוליטית מאז התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, נועד הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו עם יו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון בקריה בתל אביב. מלשכתו של כחלון נמסר כי "הפגישה בין שר האוצר לראש הממשלה הסתיימה ללא תוצאות. השניים קבעו להיפגש בהמשך השבוע".

בסיום הפגישה עם כחלון קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה לתקשורת שם הוא הצהיר על כניסתו לתפקיד שר הביטחון ופנה לחבריו בקואליציה ואמר כי זה לא הזמן לבחירות מוקדמות. "אנחנו נמצאים באחת התקופות הביטחוניות הקשות ביותר. בתקופה כזאת לא מפילים ממשלה, לא הולכים לבחירות. אנחנו בעיצומה של המערכה, ובאמצע לא נוטשים ולא מתעסקים בפוליטיקה. אני עושה כל מאמץ למנוע בחירות מוקדמות". הנאום המלא

מחר בשעה 10:30 ימסרו ראשי הבית היהודי השרים נפתלי בנט ואיילת שקד הצרה מיוחדת בחדר הסיעה בכנסת. על פי דיווחים הערב ייתכן והשניים יודיעו על התפטרותם מהממשלה ופרישת המפלגה מהקואליציה לאור ההצרה של נתניהו כי הוא אינו מתכוון לוותר על תיק הביטחון אותו הם דורשים.

בפגישה הפציר נתניהו בכחלון להמשיך את כהונת הממשלה עד נובמבר 2019, ולנסות לשכנע אותו שניתן להמשיך בממשלה יציבה גם בקואליציה צרה של 61 חברי כנסת. כחלון הבהיר בימים האחרונים שאחרי התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן הוא סבור שיש ללכת לבחירות כמה שיותר מהר, כדי לשמור, לטענתו, על יציבות המשק והכלכלה. 

מוקדם יותר אמרו מקורבים לראש הממשלה כי על רקע הישארותו בתפקיד שר הביטחון, הוא ימנה בקרוב שר חוץ, השמות האפשריים הם ישראל כץ, גלעד ארדן או יובל שטיינץ. בנוסף, נתניהו צפוי למנות גם שר קליטה שהתפנה עם פרישת ישראל ביתנו מהקואליציה, בין המועמדים, זאב אלקין וציפי חוטבלי.

בתגובה הצהירה מפלגת הבית היהודי כי הודעת נתניהו על איוש תפקיד משרד החוץ לא משנה כלום. "ללא הטלת משימת שיקום הביטחון על בנט, יש לגשת לבחירות מיידיות", נאמר בהודעת המפלגה. "זוהי ממשלה שנקראת ימין ועושה שמאל: קריסה בהרתעה מול חמאס, אי פינוי חאן אל אחמר, מדיניות רפה כלפי מחבלים ומשפחותיהם לאחר פיגועי טרור", הוסיפו ואמרו שלציבור נמאס להצביע ימין ולקבל שמאל".

הבית היהודי: לא נצביע עם הקואליציה עד שבן דהן ימונה שוב לסגן שר הביטחון

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר אמר נתניהו כי "בימים האחרונים שוחחתי עם ראשי הקואליציה בניסיון אחרון למנוע את הפלת הממשלה בתקופה רגישה זו. אנחנו זוכרים מה קרה ב-1992, אז קיבלנו את אוסלו והאינתיפאדה השנייה. צריך לעשות כל מה שניתן לעשות כדי לא לחזור על הטעויות הללו".

עם זאת, גם כחלון וגם בנט כבר הבהירו שהם מעוניינים בבחירות מוקדם ככל האפשר, והם סיכמו ביניהם שאם נתניהו לא יצליח לשכנע את כחלון הערב – כולנו והבית היהודי יתמכו בהצעת חוק לפיזור הכנסת שתובא ביום רביעי להצבעה במליאה. במקביל, בבית היהודי חידשו את האולטימטום לראש הממשלה והבהירו היום שלא יסכימו להמשך עבודת הממשלה אם בנט לא ימונה לתפקיד שר הביטחון.

לפני הפגישה עם שר האוצר משה כחלון ראש הממשלה קיים אחר הצהריים סבב פגישות עבודה בקריה בתל אביב עם הרמטכ"ל היוצא, גדי איזנקוט, עם הרמטכ"ל המיועד, אביב כוכבי ועם ראש השב"כ, נדב ארגמן. מדובר בסבב פגישות ראשון של נתניהו עם ראשי מערכת הביטחון מאז קיבל את תיק הביטחון אחרי התפטרות ליברמן.

בנוסף לדרישה לתיק הביטחון, ב"בית היהודי" הציבו היום אולטימטום נוסף – והודיעו כי חבריה לא יצביעו עם הקואליציה עד שח"כ אלי בן בן דהן ימונה מחדש לתפקיד סגן שר הביטחון. במפלגה האשימו את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואנשיו בהתעמרות, על אף שפיטוריו של בן דהן הם חלק מהליך פורמלי שמתרחש בעת התפטרותו של השר המכהן מעליו. בעקבות כך, לשכת ראש הממשלה הודיעה כי נתניהו החליט שח"כ אלי בן דהן מהבית היהודי יישאר בתפקידו כסגן שר הביטחון.