נשיא ארה"ב יכנס השבוע דיון מכריע עם יועציו הבכירים בנושא מועד הצגת תכנית השלום האמריקנית • המשבר הפוליטי בישראל יהיה מרכיב מכריע לגבי מועד הפרסום, כשהחשש הוא שאם תפורסם התוכנית הבחירות בישראל יהפכו למשאל עם על תכנית השלום

בצל אי הוודאות לגבי המשך קיומה של הקואליציה הנוכחית בישראל, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יכנס השבוע דיון מכריע עם יועציו הבכירים בנושא מועד הצגת תכנית השלום האמריקנית, כך דווח הערב ב'ערוץ 10'.

על פי הדיווח שמסתמך על פקידים האמריקנים הבכירים, המשבר הפוליטי בישראל יהיה מרכיב מכריע בהחלטה שיקבל הנשיא השבוע, כשדיון זה נקבע כבר לפני חודש, כשבמהלך השבועות האחרונים עסק 'צוות השלום' של הבית הלבן בהכנות לישיבה עם הנשיא.

בישיבה האמורה, צפויים להשתתף שר החוץ מייק פומפאו, היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון, חתנו ויועצו הבכיר של הנשיא ג'ארד קושנר – שעומד גם בראש צוות השלום של הבית הלבן, השליח האמריקני למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט ושגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, שבסוף השבוע המריא לוושינגטון בכדי להשתתף בדיון מכריע זה.

במהלך הדיון צפויים יועציו של טראמפ להציג את פרטי תכנית השלום המעודכנת ואת התכנית שהוכנה בבית הלבן ובמשרד החוץ בוושינגטון לשם השקת יוזמה זו משני בחינות, האחת מדינית – כדי לגייס את תמיכת מדינות העולם, והשנייה תקשורתית-הסברתית – כדי לגייס את דעת הקהל.

על פי הדיווח ב'ערוץ 10', אחד הנושאים המרכזיים בהם יעסוק הדיון, הוא מועד הצגת התכנית. על פי אותם פקידים בכירים, הנשיא טראמפ מעוניין להציג את התכנית כבר בהקדם האפשרי ואולי אפילו עד סוף 2018, אך יועציו זהירים יותר וקיימות כמה דעות לגבי מועד הפרסום המתאים ביותר להצגת תכנית זו.

המשבר הפוליטי העובר כעת על ממשלת ישראל, כמו גם האפשרות של הקדמת הבחירות, תשפיע משמעותית על החלטת נשיא ארה"ב טראמפ, כשאף כמה מיועציו של טראמפ סבורים כי אסור להציג את תכנית השלום המדוברת במהלך קמפיין הבחירות שיתקיים בישראל, כלדברי אחד הפקידים האמריקנים, השגריר דיוויד פרידמן אמר בדיונים פנימיים כי זו תהיה טעות להפוך את הבחירות בישראל למשאל עם על תכנית השלום של טראמפ ולכן הוא הציע להמתין עד אחרי הבחירות עם הצגת התכנית.