צילום: צילום: מרים אלסטר / פלאש 90

פרישה, פשרה או התקפלות? מיד: הצהרת שרי 'הבית היהודי'

דריכות במערכת הפוליטית לקראת הצהרת השרים בנט ושקד בה הם צפויים להגיב על סירובו של רה"מ להעביר את תיק הביטחון. ההערכות: השניים יודיעו על פרישה מהממשלה ובכך יובילו להקדמת הבחירות. דיווח: נתניהו יציע למפלגה את תיק החוץ
 • עזרו לאבא ואמא לשמור עלי

  תוכן מקודם

 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

 • "סבל יומיומי שלא ניתן להעלות על הדעת" גיטי כהן שוברת שתיקה

  תוכן מקודם

המשבר הקואליציוני: שרי הבית היהודי, נפתלי בנט ואילת שקד, ימסרו הבוקר בשעה 10:30 הצהרה מיוחדת לתקשורת במהלכה הם יגיבו לסירובו של נתניהו להעניק לבנט את תיק הביטחון.

ע"פ ההערכות, בנט ושקד יודיעו על התפטרותם ממשרדי החינוך והאוצר ופרישה מהממשלה, זאת בהתאם להצהרות המפלגה מאז התפטרותו של ליברמן.

ב'כאן' דווח כי בלשכת ראש הממשלה לא נואשו מהאפשרות למנוע את פרישת 'הבית היהודי' ומוכנים לדון עם בנט על פיצוי בדמות הענקת תיק החוץ למפלגה. סיכויי ההיתכנות של המהלך – קלושים.

"נתניהו הוא המועמד היחידי לרה"מ וגם בקדנציה הבאה נמליץ רק עליו"


כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר אמש כי הוא נשאר בתפקיד שר הביטחון: "אני מקדיש את כל חיי למען ביטחון ישראל. לחמתי כלוחם ומפקד בסיירת מטכ"ל, איבדתי אחים לנשק, איבדתי את אחי הבכור יוני, בקרב אש בתעלת סואץ במלחמת ההתשה כמעט איבדתי את חיי, נפצעתי במבצע לשחרור חטופי מטוס סבנה, סיכנתי את חיי פעם אחר פעם כדי להבטיח את חיינו כאן בארץ ישראל, כראש הממשלה הוריתי על ביצוע אין ספור פעולות במלחמה ובין המלחמות, כדי להבטיח את ביטחון ישראל, רובן עדיין עלומות".

"בהזדמנות זאת", הוסיף נתניהו, "אני רוצה להביע את הערכתי העמוקה ללוחמי צה"ל הגיבורים", לאנשי השב"כ, המוסד והמשטרה, שיום יום מסכנים את עצמם למעננו ולמען הביטחון שלנו".

"בנושא הביטחון קיבלתי החלטות קשות, חלקן קשות מאוד, כשאני נושא במלוא האחריות. כשמקבלים החלטות כאלה עוסקים בעניינים של חיים ומוות, בעניינים שלפעמים אפילו נוגעים בעצם קיום המדינה", הוסיף נתניהו ותקף במרומז את השר בנט, באומרו, כי "בעניינים כאלה אין מקום לפוליטיקה, אין מקום לשיקולים אישיים. רוב אזרחי ישראל יודעים שכשאני מקבל את ההחלטות, אני עושה זאת בצורה עניינית, מתוך דאגה כנה ועמוקה לשלום מדינתנו, לביטחון אזרחינו, לביטחון חיילינו. אני לא אומר את זה מן השפה אל החוץ, זה לא סיסמאות. היום אני נכנס בפעם הראשונה לתפקיד שר הביטחון, ואני יודע שאני עושה זאת בזמן שיש ביקורת ביחס למדיניות הביטחון של ישראל".

"אני רוצה לומר לכם אזרחי ישראל, אני מבין ללבכם. חלק גדול מהביקורת נובע מכך שמסיבות מובנות לא ניתן להציג בפניכם את הדברים המלאים שרואים הרמטכ"ל, אלופי צה"ל, ראש השב"כ, ראש המוסד וגם אני – פשוט לא ניתן להציג זאת. ולכן אתם רואים רק תמונה חלקית של מערכה רחבת היקף שאנחנו עדיין בעיצומה ושאני מחוייב להשלימה כדי להביא ביטחון מלא לתושבי הדרום ולכל תושבי ישראל. אני לא אגיד כאן הערב מתי נפעל ואיך נפעל. יש לי תוכנית ברורה, אני יודע מה לעשות ומתי לעשות – ואנו נעשה זאת".

"אזרחי ישראל, לא תמיד הדברים נראים בבירור באותו רגע. כשנכנסתי לתפקיד שר האוצר, בתקופת משבר כלכלי חמור ביותר, ידעתי מה צריך לעשות – ועשיתי זאת. זה היה קשה, ואתם זוכרים ששילמתי על כך מחיר פוליטי כבד. אבל היום כולם מבינים שהצלנו את כלכלת ישראל והפכנו אותה לאחת הכלכלות החזקות בעולם. כשנכנסתי לתפקיד שר החוץ דיברו על בידוד מדיני, על צונאמי מדיני שישטוף את מדינת ישראל. גם כאן ידעתי מה צריך לעשות – ועשיתי זאת. היום יחסי החוץ של מדינת ישראל הם בשיא של כל הזמנים, אין פה אפילו טיפת הגזמה – בשיא של כל הזמנים עם ארה"ב שהעבירה את שגרירותה לירושלים, בשיא של כל הזמנים עם המעצמות, עם כל המעצמות, בלי יוצא מן הכלל, עם מדינות בכל היבשות, בלי יוצא מן הכלל, וביניהן גם מדינות בעולם הערבי".

"כשנחתם ההסכם, אותו הסכם גרעין מסוכן עם איראן, והוא נראה כעובדה מוגמרת, גם כאן ידעתי מה צריך לעשות – ועשיתי. אני לא ששתי לרגע, יצאתי נגד כל העולם, יצאתי נגד נשיא ארה"ב, הנשיא הקודם. נאלצתי גם לצאת נגד אלה בישראל שהריעו להסכם הנורא הזה שסיכן את קיומנו. פעלתי בכל דרך להביא לביטול ההסכם ולהשבת הסנקציות על איראן – וכך קרה. לא כולם ראו את הדברים אז, אבל כולם רואים את הדברים היום, וכך יקרה גם עכשיו בנושא הביטחון".

"אנחנו נגבר על אויבנו. אני אומר זאת, ידידיי, מבלי להמעיט כהוא זה מן האתגר שלפנינו, ואני מראש אומר לכם, הדבר יהיה כרוך בהקרבה, אבל אין לי שום ספק שבעוז רוחנו, בעוז רוחם של חיילינו, בחוסן של אזרחינו, אנחנו נגבר על אויבינו".

"מניסיוני אני אומר לכם שאנחנו נמצאים באחת התקופות הביטחוניות המורכבות ביותר, ובתקופה כזאת לא מפילים ממשלה. בתקופה כזאת לא הולכים לבחירות, זה חוסר אחריות. יש לנו עוד שנה שלמה עד הבחירות, אנחנו בעיצומה של המערכה, ובאמצע המערכה לא נוטשים. באמצע המערכה לא משחקים בפוליטיקה. ביטחון המדינה הוא מעבר לפוליטיקה, וביטחון המדינה הוא גם מעבר לשיקולים אישיים".

"לכן אתם רואים את המאמץ שאני עושה בימים האחרונים. אני עושה כל מאמץ למנוע בחירות מוקדמות מיותרות. שוחחתי עם כל ראשי הקואליציה, אמרתי להם 'זה הזמן לגלות אחריות, אל תפילו את הממשלה, ובייחוד לא בעיתוי ביטחוני זה'. אמרתי להם שאסור לחזור על הטעות שעשו גורמים בתוך הממשלה ב-1992 כשהפילו ממשלת ליכוד והביאו ממשלה שהביאה עלינו את אסון אוסלו".

"אסור לחזור על הטעות שעשו גורמים בממשלה ב-1999 שהפילו ממשלת ליכוד ועלתה ממשלה שהביאה עלינו את האינתיפאדה ולמעלה מאלף הרוגים. מקווה שכל השותפים יגלו אחריות ולא יפילו את הממשלה. אני מאמין שצריך להמשיך יחד למען מדינת ישראל ולמען ביטחון ישראל. אני הולך לעבוד".

לאחר הצהרת נתניהו: בליכוד מגבים ובאופוזיציה תוקפים

כתבות קשורות

2 תגובות

 1. בנט כנראה לא אומר את ברכת הנותן לשכוי …..
  הרי ליברמן ברח מהתיק שהוא הבלתי רלוונטי ביותר מבין כל משרדי הממשלה.
  כי את תיק הבטחון מנהלים ראה"מ הרמטכל האלופים ראש המוסד והשב"כ .
  השר הוא כמעט רק קישוט , והוא מחוייב לעשות את מה שהם מחליטים וברוב המקרים הם מחליטים דווקא נגד דעתם של בוחרי הבית היהודי והימין .
  אם יקח את תיק בבטחון הוא בוודאי לא יוכל להיבחר שוב ע"י מצביעי הימין וזהו חיסול הקרירה הפוליטת של בנט.
  לכן אל תקח את תיק הבטחון.

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן