אתר תיווך הדירות הבינלאומי הפופולרי 'Airbnb' הודיעה היום כי יפסיק לפרסם דירות להשכרה ביהודה ושומרון "שעומדות ביסוד המחלוקת בין הישראלים לפלסטינים". השרים ארדן ולוין מאיימים להגביל את פעילות האתר בכל הארץ: "מפרה את החקיקה בארצות הברית"

חברת השכרת הדירות העולמית Airbnb פרסמה הודעה באתר שלה בה היא מודיעה כי תפסיק לפרסם דירות שנמצאות מעבר לקו הירוק. "הגענו למסקנה שיש להסיר את הרישומים בהתנחלויות שעומדות ביסוד המחלוקת בין הישראלים לפלסטינים", לשון ההודעה.‎

לא ברור בשלב זה מתי הליך ההסרה יתרחש. כ-200 דירות צפויות להיות מוסרות מהאתר. בהצרה שפרסמה החברה נכתב כי, "יש דעות סותרות לגבי השאלה האם חברות צריכות לעשות עסקים בשטחים הכבושים שהם חלק מהסכסוך ההיסטורי בין הישראלים והפלסטינים. החוק בארה"ב מאפשר לחברות כמו Airbnb לעסוק בעסקים בשטחים אלה. במקביל, רבים ציינו כי חברות לא צריכות לערוך עסקים באזורים אלה שכן הם מאמינים שחברות לא צריכות להרוויח מאדמות שאנשים נעקרו מהן. אחרים מאמינים כי חברות צריכות להמשיך לנהל עסקים באזורים אלה".

באתר ציינו: "ללא ספק, אנחנו לא המומחים בכל מה שקשור למחלוקות ההיסטוריות באזור. הצוות שלנו דן בנושא במשך זמן רב והתלבטנו בנוגע לגישה הנכונה. בעבר, הבהרנו שנפעל באזור הזה ככל שהחוק יתיר לנו. עשינו זאת כי אנחנו מאמינים שיש ערך רב למפגש בין אנשים ואנו רוצים לקרב בין אנשים במקומות רבים ככל האפשר ברחבי העולם. הסברנו שבעתיד, נתייעץ, נאזין למומחים ונקשיב לחוות דעת מקהילת הגולשים".

"כפלטפורמה גלובלית שפועלת ב-191 מדינות ובלמעלה מ-81 אלף ערים, עלינו להתחשב בהשפעה שיש לנו ולפעול באחריות. בהתאם לכך, פיתחנו מסגרת לבחון את ההתנהלות שלנו מול דירות להשכרה בגדה המערבית. כשאנו בוחנים מצבים כאלה, אנו מתייעצים עם מומחים… בוחנים האם קיום הדירות פוגע באנשים ומכריעים האם להשכרת הדירות יש קשר ישיר לסכסוך. כשיישמנו את המסגרת, הגענו למסקנה שעלינו להסיר את הדירות", נכתב.

לסיום, טוענים באתר: "אנו יודעים שיש אנשים שלא יסכימו עם ההחלטה הזו ומעריכים את דעתם. זהו נושא שנוי במחלוקת. התקווה שלנו שיום אחד, בתקווה בטווח הקרוב ולא הרחוק, יהיה פתרון שיוסכם על כלל העולם. נכון להיום, זוהי רק תקווה".

מטעם משרד התיירות נמסר כי במשרד פועלים לגבש צעדים מידיים להגבלת פעילות החברה בכל הארץ. שר התיירות יריב לוין אמר כי הוא דורש בתוקף מהנהלת Airbnb לבטל את ההחלטה להסיר מהאתר דירות מהיישובים ביהודה ושומרון. לוין הדגיש כי מדובר ב"החלטה מבישה ואומללה ובכניעה מחפירה" של החברה. במקביל הנחה השר לוין את הנהלת משרדו להוציא לפועל תוכנית מיוחדת לעידוד התיירות והלינה בדירות נופש בכל רחבי יהודה ושומרון.

השר לביטחון פנים ולנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, תקף את חרם חברת Airbnb ואמר, "מדובר בהחלטה אומללה המהווה כניעה לארגוני הBDS האנטישמיים, ומבוססת על שיקולים פוליטיים ולא שיקולים עסקיים. סכסוכים לאומיים קיימים בכל העולם, וראשי airbnb יצטרכו להסביר מדוע בחרו דווקא לנקוט עמדה פוליטית גזענית כנגד חלק מאזרחי ישראל. אני קורא לבעלי הנכסים שנפגעים מההחלטה, לבחון הגשת תביעות כנגד Airbnb בהתאם לחוק למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם". כמו כן, הוסיף השר ארדן כי בכוונתו "לפנות לגורמים המדיניים הבכירים ביותר בארה"ב כדי שיבחנו האם ההחלטה הזו מפרה את החקיקה נגד חרמות הקיימת בלמעלה מ-25 מדינות בארצות הברית".

יו"ר האיחוד הלאומי, השר אורי אריאל, אמר בתגובה להודעת Airbnb כי "שבענו מהאפליה הבינלאומית כלפי יו"ש. אני נופש רבות ביו"ש יחד עם משפחתי ומזמין את כולכם ליהנות מנופים מרהיבים, רוגע, אנשים מקסימים, בחוויה ארץ ישראלית ללא שום תיווך של אתרים בינלאומיים. תהנו!".

במועצת יש"ע הגיבו לפרסום ואמרו כי "חברה שאין לה מניעה להשכיר דירות בדיקטטורות ברחבי העולם ובמקומות שאין בהם זכר לזכויות אדם, נטפלת למדינת ישראל, זה נובע מאנטישמיות או מכניעה לטרור, או משניהם יחד. אנו נפעל נגד האתר במידה ולא יבטל את החלטתו. במקום להיות אתר תיירות, הפך אתר Airbnb להיות אתר פוליטי שרוצה לפגוע בכלכלת האזור ובכך לגרום נזק לכלל האוכלוסייה. אנו קוראים לכולם, להמשיך לטייל ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, ללון בצימרים הפזורים באזור וליהנות מהמרחבים, מאתרי התיירות ומהמסלולים המיוחדים שיש לארץ התנ"ך".

ראש מועצת בית אל, שי אלון, הגיב להודעת האתר ומסר כי: "שוב מתבצעת סלקציה ביהודים, זה לא חדש ואנחנו לא מתרגשים מהחרם הפעם מצידה של Airbnb. אני קורא לישראלים: בואו לנפוש ביהודה ושומרון. הנוף כאן משגע, האוויר צלול והאירוח טוב יותר מהרבה מקומות שאתם מכירים".

עודד רביבי, ראש מועצת אפרת וראש אגף קשרי חוץ של מועצת יש"ע, אמר בתגובה: "מאכזב לראות שבגלל לחץ של קיצוניים האתר נכנע ופוגע בעצם מהות קיימו וייחודו. היתרון של האתר היה היכולת להפגיש אנשים, לגרום לשיח ולשאלות ולא רק לעשות כסף. ההחלטה עושה עוול למתיישבים, מהווה כניעה לקיצוניים ותתברר כשגוייה וכמרחיקה את השלום".

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, פירסם גם הוא תגובה להודעת החברה, "מדובר בהחלטה מזעזעת נפשעת ואנטישמית. עם זאת את עתיד השומרון ובתוך כך את עתיד התיירות בשומרון לא יקבע אתר Airbnb ולא ה bds. השומרון ימשיך לצמוח.ההחלטה הזו רק מחזקת אותנו להשקיע אף יותר בתיירות הנכנסת הן מהארץ והן מהעולם".

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן, אמר בתגובה כי "אני רואה בחומרה רבה את העובדה שאתר אינטרנט שכל מטרתו לבנות גשרים בין בני אדם ממדינות שונות, בחרה לשרוף גשרים בשם חרם אנטישמי במהותו. אני קורא לכל יהודי העולם להחרים בתגובה את Airbnb ולהשתמש בחברות מתחרות הלויאליות לערכי האנושות ודוחות את האנטישמיות המאורגנת, כגון חברת booking שלא מפלא בין גזע לגזע".

מנגד, ארגון השמאל הקיצוני "שלום עכשיו" בירך על ההחלטה ומסר כי "גם אם הקו הירוק הוא בלתי-נראה בשביל ביבי ובנט – שאר העולם מבחין בין ישראל הריבונית לבין השטחים הכבושים. חברות בין-לאומיות מעוניינות לעשות עסקים עם מדינת ישראל, אבל לא מוכנות להשלים עם המשך השליטה הצבאית על מיליוני פלסטינים. אם הממשלה באמת רוצה בחיסול ה-BDS – שיסיימו את הכיבוש".

גם ח"כ מוסי רז ממרצ בירך על ההחלטה "מברך את חברת Airbnb שהחליטה להסיר מהאתר דירות בהתנחלויות בשטחים הכבושים". יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג הגיבה ליריב לוין ומסרה כי "שר התיירות של מדינת ישראל לא שם לב שמדובר בחדרים הממוקמים מחוץ לגבולות המדינה".