צילום: פלאש 90

שר בכיר בקואליציה מעריך: "הבחירות יתקיימו בעוד חצי שנה"

ראש הממשלה אמנם הצהיר אתמול כי "יש לממשלה עוד שנה שלמה" אך שר בכיר בסביבתו מעריך: "אי אפשר להחזיק מעמד עם קואליציה כזאת. נתניהו אומר שהבחירות יהיו בנובמבר. אבל בפועל הן יהיו לאחר יום העצמאות"

קואליציה על כרעי תרנגולת: למרות הצהרתו האופטימית של נתניהו אתמול לפיה "נותרה לממשלה עוד שנה אחת", שר בכיר בממשלה מעריך כי הבחירות יתקיימו הרבה קודם.

"כך אי אפשר להתנהל. זה לא יחזיק מעמד. כחלון ובנט רצו בחירות בחודש מרץ. התדרוך של נתניהו אומר שהבחירות יהיו בנובמבר. אבל בפועל הן יהיו לאחר יום העצמאות, כפי שראש הממשלה רצה מלכתחילה", כך השר בדברים שאמר ל'ישראל היום', שהעריך כי הפסדי הקואליציה בהצבעות אתמול זה רק "הסיפתח".

ביבי וכל השאר: בשיאו של שפל ביטחוני ופוליטי – נתניהו מוביל בבטחה


כזכור, לראשונה מאז שהקואליציה הצטמקה ל-61 חברי כנסת התקיימה אתמול הצבעה במליאת הכנסת על ארבע הצעות אי אמון בממשלה. הקואליציה לא השיגה רוב להצעות והן התקבלו ברוב של כ-50 ח"כים בעד לעומת אפס מתנגדים. חברי הקואליציה ידעו מראש שלא יהיה רוב נגד ההצעות ולכן החליטו להחרים את הדיון. על פי החוק הממשלה לא נופלת מאחר ודרוש רוב של 61 חברי כנסת לאי אמון שיכלול הצעה לממשלה חלופית.

למרות שהממשלה לא נפלה, מדובר באירוע משמעותי ומחזק את טענת שר האוצר משה כחלון שאי אפשר להמשיך עם קואליציה של 61 חברי כנסת. בישיבת הסיעה היום אמר כחלון כי "קשה לי להאמין שהעסק הזה יחזיק". עוד אמר כחלון שהמפלגה נערכת לבחירות בחודש מאי. בשלב זה מסתמן כי כחלון ימשיך בתפקידו, חרף התנגדותו לתפקד בקואליציה צרה. עם זאת, גורמים במפלגתו מעריכים שהממשלה תוכל להחזיק רק עוד מספר שבועות במתכונת כזו.

באופוזיציה מאוכזבים: "בנט ושקד סרבו להיפרד מהכיסא"

את סדרת הצעות אי האמון העלו סיעות המחנה הציוני, הרשימה המשותפת, יש עתיד ומרצ. בהצבעה הראשונה, תחת הכותרת "התפטרות שר הביטחון חושפת את כישלונה של הממשלה בתחום המדיני-ביטחוני" (המחנה הציוני) תמכו 47 ח"כים. בהצבעה השנייה, שכותרתה "כישלונה של הממשלה בתחום המדיני-חברתי והכלכלי" (הרשימה המשותפת) תמכו 50 ח"כים.

ההצעה השלישית, "מדינת ישראל איבדה השבוע את ההרתעה שלה מול כל אויביה והפקירה את הביטחון הלאומי" (יש עתיד) התקבלה ברוב של 47 ח"כים ובהצעה הרביעית שכותרתה "ארבע שנות כישלון של הממשלה בהגנה על האזרחים בעוטף עזה" (מרצ) הצביעו 44 ח"כים בעד.

לאחר ההצבעה על הצעות אי האמון הפסידה הקואליציה שוב, כשחברי האופוזיציה הצליחו להפיל את הצעת חוק המקרקעין שהועלתה על ידי הקואליציה. יו״ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה יואל חסון אמר: ‏״ממשלת 61 …תענוג לאופוזיציה…החוק שהפלנו לממשלה עכשיו הוא רק הפרומו….״

נתניהו בישיבת הליכוד: "כל השרים תמכו בהפסקת אש"

מוקדם יותר נתניהו אמר כי לאור העובדה שהקואליציה ממשיכה לתפקד עם 61 חברי כנסת בלבד, זאת אחרי שהשרים נפתלי בנט ואיילת שקד הודיעו שאין בכוונתם להתפטר מהממשלה, חייבים "לגלות משמעת קואליציונית. אין מורדים, אין חסרים, אף אחד לא עושה דין לעצמו", אמר לחברי מפלגתו.

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בראיון ל'ערוץ הכנסת' כי "אם נתניהו אומר שהוא יכול לנהל קואליציית 61, אז בבקשה – שיהיה לו בהצלחה. זה מאוד מאוד קשה, בטח בשנה האחרונה. כל הזמן טענו שזה מאוד קשה ומאתגר. בעיקר סיעת הליכוד צריכה להתמודד עם הח"כים שלה – שם יש את רוב הבעיות – וגם קצת בכולנו. שאר הסיעות ואנחנו פחות או יותר בסדר. צריך לראות אם זה יעבוד. אנחנו חושבים שזה מאוד קשה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן