הוועדה למינוי בכירים סיימה את בדיקתה בנוגע לאלוף אביב כוכבי, שצפוי להחליף את איזנקוט בתפקיד "לא מצאה פגם כלשהו בטוהר מידותיו". נתניהו הודיע כי יביא את המינוי לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה ביום ראשון, לא צפויה התנגדות

הוועדה למינוי בכירים הודיעה היום (שלישי) כי סיימה את בדיקתה בנוגע למינויו של האלוף אביב כוכבי לתפקיד ראש המטה הכללי של צה"ל, וכי לא נמצא רבב בטוהר מידותיו. הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים בראשות השופט (בדימוס) אליעזר גולדברג הודיעה כי קיבלה את קורות חייו של המועמד אלוף אביב כוכבי, את תשובותיו לשאלון שהכינה הוועדה ולאחר מכן גם הופיע בפניה. כמו כן קיבלה הוועדה את נימוקיו של שר הביטחון דאז אביגדור ליברמן, בכתב הבחירה.

ראש הממשלה, הממלא גם את תפקיד שר הביטחון הודיע לוועדה כי הוא מאמץ את המלצת שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, למנות את אלוף אביב כוכבי לתפקיד הרמטכ"ל ה-22 של צבא ההגנה לישראל. הוועדה קיבלה גם את התייחסותו של הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, אשר את המלצתו למינוי חתם במילים אלה: "אני בטוח כי אלוף אביב כוכבי יוביל את צה"ל להישגים חדשים ולעמידה באתגרי השעה והעתיד, וממליץ עליו לתפקיד הרמטכ"ל בחום ובלב מלא".

ליברמן הגיש את מועמדותו של כוכבי לועדה למינוי בכירים

לצורך בדיקת הנושאים שבתחום סמכותה, גם פרסמה הוועדה הודעה לציבור לפיה בידי כל אדם לפנות לוועדה בכתב, לכתובת שנמסרה בהודעה, ולהביא בפניה עובדות שיש בהן, לדעתו, לסייע לוועדה במתן חוות דעתה על המועמד. הודעה זו לא הביאה להשגה כלשהי מקרב הציבור נגד המינוי. בסיכום דיוניה מסרה הוועדה כי לא מצאה פגם כלשהו בטוהר מידותיו של אלוף אביב כוכבי, כשם שלא מצאה פגם בטוהר המידות שבשיקולים להמליץ עליו לתפקיד ראש המטה הכללי של צה"ל.

כעת יעלה המינוי לאישור הממשלה, שלא צפויה להערים עליו קשיים. ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על הודעת הוועדה, והודיע כי יביא את המינוי לאישור בישיבת הממשלה הקרובה שתיערך ביום ראשון.

מהלחימה בשכם עד אמ"ן: מה צפוי לרמטכ"ל הבא

הרמטכ"ל איזנקוט יסיים את תפקידו ב-31 בדצמבר, אז צפוי כוכבי, שמשמש כעת כסגנו, להיכנס ללשכת הרמטכ"ל. משימתו הבאה של אלוף כוכבי תהיה תכנון ועיצוב המטה הכללי של צה"ל. בשלב הראשוני יהיה עליו לבחור מפקד זרוע יבשה במקומו של האלוף קובי ברק.

על כוכבי תוטל האחריות להתחיל לתכנן את התכנית הרב שנתית הבאה. בהתאם לכך הוא צפוי למנות ראשי צוותי חשיבה בתחומים שונים, שעומדים בראש סדר העדיפויות מבחינתו, על מנת לבחון אפיקי פעולה שונים. כמו כן, בצה"ל מעריכים כי זמן קצר לאחר מכן יכריז ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו על סגן הרמטכ"ל הבא של צה"ל. לפי הערכות בצמרת הצבא יהיה זה מפקד פיקוד דרום לשעבר האלוף אייל זמיר.

הרמטכ"ל איזנקוט ברך: "אני בטוח כי אלוף אביב כוכבי יוביל את צה"ל להישגים חדשים ולעמידה באתגרי השעה והעתיד, וממליץ עליו לתפקיד הרמטכ"ל בחום ובלב מלא". ליברמן מסר: ״אני רוצה להודות לוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים על אישור מינויו של האלוף אביב כוכבי כרמטכ"ל ה-22 של צה"ל. האלוף כוכבי הוא בעל ניסיון מבצעי ופיקודי עשיר, ובעל יושרה, ערכיות ומוסריות. הבחירה שלי בו לרמטכ"ל היתה אך טבעית. אני בטוח שהוא האדם המתאים והראוי ביותר להוביל את צה"ל בעת הזאת".

ליברמן החליט: הרמטכ"ל הבא של צה"ל הוא אלוף אביב כוכבי

נתניהו: "כוכבי הוא המועמד הראוי להיות הרמטכ"ל הבא של צה"ל"

כוכבי בחשכה: כך ניצל ליברמן את "סערת סער" למינוי הרמטכ"ל