נמשכים המאמצים לתחזוק הקואליציה הצרה, על סדר היום: חוק נאמנות בתרבות, חוק גדעון סער ומינוי שר חוץ ושר קליטה. הצרות: ח"כ עזריה מתכוננת להתנגד להצעה של רגב וישראל ביתנו דורשים תשלום מיידי בתמורה לתמיכה בחוק

במקביל למאמצים להעביר את חוק הגיוס, בקואליציה פותחים השבוע עוד שבוע קשה בו יצטרכו להילחם על שלמותה שנשענת על חבר הכנסת אורן חזן מהליכוד שמושהה מהמליאה וח"כ רחל עזריה מכולנו שמנסה למצוא חן בעיני השמאל. במקביל ינסו החכים לקדם את יוזמות הממשלה שבגינה הם הם מנסים לשמרה.

על סדר היום נמצא חוק נאמנות בתרבות אותו מנסה השרה רגב לקדם, חוק גדעון סער שעליו נתניהו אינו מתכוון לוותר וסבב מינוי השרים אותו ראש הממשלה צפוי להביא לשולחן הממשלה בקרוב. וכמובן יש את הצעות אי האמון והצעות חוק לפיזור הכנסת שגם בהם הקואליציה צריכה להבטיח רוב.

מחר צפוי להעלות להצבעה בקריאה שנייה ושלישית חוק הנאמנות בתרבות. לפני האישור יועלו הסתייגויות רבות, והדיון צפוי לארוך שעות. אלא שמסתמן כי ההצבעה תידחה מחשש שהאופוזיציה, בעזרתה של ישראל ביתנו שפרשה מהקואליציה, תצליח לטרפד את האישור. על פי דיווח הבוקר ב'וואלה' חברת הכנסת רחל עזריה מ'כולנו' שוקלת להצביע נגד הצעת החוק.

בקואליציה בונים על קולות ישראל ביתנו כדי לצלוח את ההצבעות על מאות ההסתייגויות שהוגשו נגד החוק, אך במפלגתו של אביגדור ליברמן הציבו ליו"ר הקואליציה דודי אמסלם תנאי לתמיכה – לפני ההצבעה על החוק של רגב, הם דורשים להצביע בקריאה ראשונה על שני חוקים של ישראל ביתנו: חוק עונש מוות למחבלים והחוק שמונע קיצור שליש מעונשי מאסר למחבלים.

לדבריו של יו"ר הסיעה רוברט אילטוב, במפלגתו של ליברמן לא יסתפקו בהבטחות אלא ידרשו שסדר ההצבעה ישתנה – אחרת בישראל ביתנו יצביעו נגד חוק נאמנות בתרבות. זה תנאי שבקואליציה מאוד יתקשו לקבל, מה שאומר שזה יהיה הרבה יותר מסובך לאשר השבוע את החוק של השרה רגב.

במקביל, ועדת השרים לחקיקה צפויה לדון היום בהצעת התיקון לחוק יסוד הממשלה שיזם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם, כדי לחייב את הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על ראש המפלגה שקיבלה את התמיכה הרחבה ביותר. בדברי ההסבר להצעה, שזכתה לשם "חוק גדעון סער", נכתב כי "בנוסח החוק הקיים ישנה לקונה, שעלולה להביא למצב אבסורדי שבו מלאכת הרכבת הממשלה תוטל על חבר כנסת שאינו ראש מפלגה ולא היה כלל מועמד לעמוד בראשות הממשלה במהלך הבחירות עצמן. הצעת חוק זו נועדה ליצור ודאות בהליך הטלת התפקיד להרכיב את הממשלה, באופן שיבטיח כי רצון הציבור יבוא לידי ביטוי בצורה המיטבית".

בתוך כך, השרים והח"כים בליכוד עדיין ממתינים במתח להחלטת רה"מ בסוגיית התיקים, אולם בסביבת נתניהו אומרים כי ספק אם יחליט על כך בשבוע הקרוב. נתניהו שוקל לתת את תיק החוץ לשר ישראל כץ, הנחשב לבעל כוח והשפעה במרכז הליכוד, כדי לחזק את הבריתות הפנימיות בתוך המפלגה. מי שעלול להיפגע מהמהלך הוא השר גלעד ארדן, שאמר בשבוע החולף כי יסכים לקבל את התיק רק בתנאי שיובטח לו גם לאחר הבחירות.

גם בנוגע מינוי לתפקיד שר הקליטה נתניהו שוקל מספר אפשריות, בהם מינוי סגנית שר החוץ ציפי חוטבלי לתפקיד, מה שיביל למינוי ח"כ אמיר אוחנה לתפקיד סגן שר החוץ. אופציה נוספת היא החזרת התיק לשר אלקין שהחזיק בתפקיד לפני כניסת ישראל ביתנו לקואליציה, אז ייתכן ויעביר את תיק איכות הסביבה לאחד השרים האחרים או ישדרג את אחד החכים. החכי"ם בליכוד שרואים עצמם ראויים לתפקיד שר הם ח"כ דודי אמסלם וח"כ יואב קיש.