לקראת פקיעתו של חוק הגיוס הנוכחי, ראשי מפלגות הקואליציה קיבלו החלטה לבקש מבג"צ הארכה נוספת למועד פקיעתו של החוק • ההערכות הן כי בג"צ לא יתן הארכה נוספת ובקואליציה יאלצו להעביר את החוק החדש כבר בשבוע הקרוב

בעקבות חילוקי הדעות בתוך הקואליציה, סביב חקיקת חוק הגיוס החדש שמועד פקיעתו יחול בימים הקרובים, ראשי מפלגות הקואליציה קבלו היום החלטה במהלך ישיבת ראשי הקואליציה, לבקש מבג"ץ דחייה נוספת לחקיקתו, כשמי שנעדר מהישיבה היו שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר דגל התורה חבר הכנסת משה גפני.

כזכור, בעקבות המצב שנוצר, בה הקואליציה ניצבת ברוב דחוק של 61 חברי כנסת, לאחר פרישת ישראל ביתנו לאופוזיציה, קיבל ראש הממשלה החלטה שלא לשנות את נוסח החוק הקיים במטרה להבטיח את תמיכתם של חברי סיעות ישראל ביתנו ויש עתיד, שהצהירו כי יתמכו בחוק במתכונתו הנוכחית, כשיעלה להצבעה במליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית.

במהלך ישיבת ראשי הקואליציה היום, כאמור, הוחלט לבקש מבג״צ דחייה נוספת לקידום החקיקה, בשל חילוקי דעות חריפים שהתגלעו בין הסיעות בנוגע להעברת החוק, כשהחשש הגדול הוא כי במקרה והחוק יעבר, באגודת ישראל, שמתנגדים לחוק במתכונתו הנוכחית, לא יסתפקו רק בהתנגדות, אלא אף עלולים לפרוש מהממשלה ומהקואליציה, ובמילים אחרות פיזור הכנסת והליכה לבחירות, בהעדר קואליציה של רוב.

על פניו הערכות במערכת הפוליטית לדחייה נוספת של הבג"צ הן קלושות, מאחר וגם לבקשת הדחייה הקודמת, נענה הבג"ץ רק בחציו והעניק דחייה של מחצית מהתקופה שביקשו בכנסת.

תמונת המצב הנוכחית כעת היא, כי החוק שכבר עבר בקריאה ראשונה לאחר תקופה ארוכה של שינויים וויכוחים בנושא אך עדיין אמור לעלות להצבעה שניה ושלישית, כשבכל מקרה החוק הנוכחי אמור לפקוע כבר ביום ראשון הקרוב. הדחייה אותה מבקשים לעשות כעת שוב בכנסת, היא במטרה לדחות את הדיונים לסוף מושב החורף הנוכחי ואולי אף לכנסת הבאה, לאחר הקמת הקואליציה שתורכב לאחר הבחירות שתאריכם המקורי הוא נובמבר 2019.