סיור קבלנים ברמת בית שמש גילה: לא יהיו תוספות שבס ורפורמות כחלון • המשמעות: חסל סדר דירות קטנות, אפס רווחיות לקבלנים, ומכירה ייעודית דה פקטו לציבור הד"לי והחילוני • בסביבת רה"ע מנסים להרגיע: אין לעליזה בלוך שום כוונה כזו

רגע לאחר שראש עיריית בית שמש, עליזה בלוך, פרסמה על דבר פגישתה אתמול (ב) עם שר האוצר משה כחלון שתמך בה בבחירות המקומיות – והעלה בשיחתם את האופציה להקים באופן מיידי שטחי מסחר ותעסוקה ופיתוח אזורי תעשייה לצד בינוי השכונות החדשות רמה ד' וה' בבית שמש – וכבר הבינו יזמי הנדל"ן בעיר כי כיוון חדש נושב מלשכת ראש העיר.
ביזנעס שימושי
העיר בית שמש, כידוע, נהנית מהסכם גג שנחתם בקדנציה הקודמת, ובמסגרתה ייבנו בעיר אלפי יח"ד כשהוצאות הפיתוח וכו' בחלקן מוטלות על כתפי הרשויות, ובחלקן על כתפיים עירוניות, במטרה לזרז את הליכי הבנייה – ובעיקר האכלוס. אולם לקבלנים שסיירו אתמול ברמות ד' וה' נודע מפי היועץ המשפטי של העירייה, עו"ד מיקי גסטוירט, תוספות ה'שבס', המכילות הן תוספת למספר יחידות הדיור המאושרות והן מכירת אופציה להגדלת הדירות בעתיד ללא צורך באישורים, ובלי לפגוע באחוזי הבניה – תבוטל עתה, בהוראת ראש העיר החדשה.

האם עתה נראה גל ביטולי עסקאות של קבלנים שזכו במכרזים? לכאורה, אם לשפוט על פי תגובות היזמים והקבלנים שנכחו בסיור, העובדה שלא יינתן לקבלנים להפוך את ההיתר שניתן להם במכרז שזכו בו, לבנות יותר יח"ד קטנות על כל דונם – תעביר אותם משורת הרווח היזמי, להפסד ברור. "זו כרוניקה של כישלון ידוע מראש", אומר ל'ביזנעס' קבלן ידוע בעיר בית שמש. "אף אחד לא הולך על מהלך כזה בעיניים פקוחות, כי הציבור החרדי רוכש דירות קטנות בסכום נמוך, עם אופציה להרחבה עתידית. אם נמכור עכשיו דירות גדולות, נמכור לאט יותר וברווח זעום יותר. את כל החישובים עשינו לפי תוספת שבס ויוזמת כחלון. מה עוזר לי שראש העיר נפגשת עם כחלון – אם היא מבטלת ומעקרת את התכניות שלו מהיסוד?", זעם הקבלן.

לטענת היזמים, אי האפשרות לבצע את תוספות השבס, והקלות כחלון המאפשרות הגדלה עתידית, תמנע מהקבלנים שרכשו קרקעות מרמ"י בעלות קרקע גבוהה יחסית, לממש את הרווחים. "התוצאה ברורה", אומר יזם אחר ל'ביזנעס', "מי שיקנה דירות 4-5 חדרים במחיר מפולפל הם רק בני הציבור הדתי לאומי והחילוני. אם זו הכוונה של בלוך – ואין ספק שזו הכוונה שלה – שאף אחד לא יגיד שלא הזהרנו מראש: הכתובת נרשמת כבר עכשיו על הבטון".

בסביבתה של בלוך אמרו ל'ביזנעס' בתגובה לטענות הללו, כי אין כאן כל כוונה להדיר חרדים, כי אם ליישב שכונות באופן שאינו צפוף אוכלוסין שיהפוך את התשתיות שלהן לקורסות כעבור מספר שנים. "בלוך לא רוצה 'לבנות בערימות' כדי לגלות שאחר כך אין מספיק מבני ציבור, מקוואות, גני ילדים ועוד", אמרו שלא לייחוס.

באופן רשמי נמסר מטעם עיריית בית שמש: "עליזה בלוך נבחרה כדי לתקן את השגיאות שנעשו בעבר בעיר ובעיקר בתחום התכנון. אנחנו מקדמים ונקדם בנייה לכלל המגזרים כפי שאמרנו, רק נדאג שתהיה איכותית ותכלול שטחי ציבור תעסוקה ודת. מטרתנו היא לא לבנות שכונה ולגלות שנים לאחר מכן חוסרים בבתי כנסת מקוואות מבני ציבור ותשתיות".

מקור: http://bizzness.net/