הסערה בעקבות החלטת הועדה למינוי בכירים שלא לאשר את מינויו של ניצב צ'יקו אדרי למפכ"ל המשטרה: במערכת הפוליטית גוברות הקריאות למנות את אדרי תוך התעלמות מההמלצות. השר לביטחון פנים: "דיברתי איתו, הוא המום"

הבוקר שאחרי החלטת הועדה למינוי בכירים שלא לאשר את מינויו של ניצב משה (צ'יקו) אדרי למפכ"ל המשטרה: השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, מחריף את המתקפה על הועדה למינוי בכירים, ומבהיר כי בכוונתו לפעול למינוי אדרי בכל מקרה.

"קראתי לעומק את ההחלטה שנשלחה אליי. לא הצלחתי להבין איך ועל מה פוסלים כאן קצין משטרה מצטיין שעשרות שנים נלחם בטרור, ובפשיעה", אמר אדרי בראיון לגל"צ. הוא הוסיף: "שלחו אותו לבצע בדיקת פוליגרף והוא עבר אותה בהצלחה, חד משמעית",

לדברי ארדן, "שוחחתי עם אדרי, הוא המום…מדובר טעות בשיקול הדעת של הוועדה. צריך לשקול מחדש את סמכויותיה. הוועדה רק מייעצת".

בהמשך פרסם ארדן הודעה רשמית בה נאמר: "ניצב בדימוס משה אדרי עבר בדיקת פוליגרף תעסוקתי בהצלחה(!) לפי דרישת הוועדה. אף מועמד לשום תפקיד אינו עובר בדיקה כזו על עברו. לא שופט עליון, לא פרקליט המדינה וגם לא ראש השב״כ. אני אלחם כנגד עוול שעושים בפעם השנייה(אחרי גל הירש) לקצין ששירת כל חייו את בטחוננו".

יו"ר 'הבית היהודי' השר בנט הבהיר כי מפלגתו תצביע בעד מינויו של אדרי אם זה יובא לאישור הממשלה.

גם שרת המשפטים, אילת שקד, החריפה את התקפותיה על הועדה והיא קוראת כעת לבטלה כליל. "הוועדה למינוי בכירים היא מייעצת, לא ממנה. לממשלה יש שיקול דעת רחב לשקול את המינוי לאור חוות הדעת", טוענת שקד ומסבירה: "הוועדה למינוי בכירים קמה מכוח החלטת ממשלה בשנת 1999 כלקח מפרשת בראון-חברון. הוועדה מיותרת ומסרבלת את הליכי המינוי. הדבר הנכון לעשות הוא לבטלה ובמקום זאת שהשר הרלוונטי יניח את המינוי בפני הממשלה כחודש, על מנת לתת זמן לדיון ציבורי. לאחר מכן יביא את המינוי להחלטת ממשלה. כנהוג בכל הצעת מחליטים, גם כאן תוגש חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה. גם היום ועדת גולדברג נשענת על חוות דעתו של היועמ"ש. לכן אין טעם בהליך הכפול והמסורבל הזה".

כזכור, הוועדה למינוי בכירים החליטה אמש לפסול את מועמדותו של משה (צ'יקו) אדרי לתפקיד מפכ"ל המשטרה הבא – כך נכתב בהודעה רשמית שיצאה לאחר חצות הלילה, אמש. לפי ההודעה, שני חברי ועדה הצביעו בעד המינוי בעוד ששניים – בהם יו"ר הוועדה השופט בדימוס גודלברג – הצביעו נגדה, ובמקרה של תיקו, מקבל היו"ר קול מכריע.

מהודעת הוועדה עולה כי הסיבה לפסילה היא פגישה שקיים אדרי עם עורך דין המייצג את רפי רותם – שהתלונן על הניצב בדימוס – טרם התייצב לראשונה בפני הוועדה. המחלוקת בין פישלר לאדרי הייתה על עצם קיום הפגישה ועל הנאמר בה. השופט (בדימוס) גולדברג ופרופסור איינהורן האמינו כי עצם הפגישה בין השניים כשל בהתנהגות ובשיקול דעת המגיע לכדי התנהגות בלתי ראויה, ולא רק "טעות", כפי שהגדיר זאת אדרי – ולכן האמינו כי אין להמליץ עליו לתפקיד המפכ"ל.

מנגד, חברי הוועדה משה טרי ופרופסור דניאל הרשקוביץ האמינו כי הפגישה בין השניים אינה משנה את ההתרשמות המקורית של הוועדה מאדרי, ומההסכמה להמליץ עליו לתפקיד. לדבריהם, הדבר נובע מכך שהשניים דנו בביקורת של פישלר על תפקוד המשטרה, ולא על עדות רותם בפני הוועדה.

על פי החלטת ממשלה ממאי האחרון, במקרים של תיקו בוועדה, מקבל היו"ר קול נוסף ומכריע. משכך, קבעה הוועדה כי אין להמליץ על אדרי לתפקיד הרגיש והנחשב.