שרי הממשלה צפויים לאשר היום את החוק שמטרתו להגביל באופן חלקי את סמכויות הנשיא להחליט על מי להרכיב את הממשלה. בניגוד לנוסח המקורי, נוסח החוק הנוכחי מאפשר לנשיא להטיל את הרכבת הממשלה "על אחד מחברי הכנסת שהוא ראש מפלגה"


בוידאו: ליברמן מצהיר על התנגדות מפלגתו לחוק

החוק להגבלת סמכויותיו של נשיא המדינה בכל הקשור להטלת הרכבת הממשלה, הידוע בכינויו "חוק סער" יעלה היום להצבעה בפני שרי הממשלה. בניגוד לתוכנית המקורית של נתניהו, נוסח החוק הנוכחי לא יחייב את הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על ראש המפלגה הגדולה ביותר הנתמך ע"י רוב הח"כים, אלא "על אחד מחברי הכנסת שהוא ראש מפלגה".

מדובר אמנם בפשרה מצדו של נתניהו, אך לא כזו שמונעת את כוונת העל של החוק: מניעת "תרגיל מנסריח" מצדו של השר לשעבר גדעון סער, שיצטרך לכבוש את הנהגת הליכוד כדי לקבל מנדט להרכיב את הממשלה – תרחיש שאינו נראה סביר בשלב זה.

כזכור וכפי שפורסם לראשונה ב'ישראל היום' לפני מספר שבועות, ראש הממשלה בנימין נתניהו, החליט ברגע האחרון לעצור את הקדמת הבחירות בשל אינדיקציות שהתקבלו בקרב מקרוביו, כי נשיא המדינה ראובן ריבלין לא מתכוון להטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה גם במקרה של ניצחון בבחירות. נתניהו שיתף בחשש זה כמה ממקרוביו ובכירים בליכוד עמם נועץ בטרם קיבל את ההחלטה למנוע בכל מחיר את הקדמת הבחירות בשלב זה, עד להתייעצות והתדיינות מהן הדרכים בהן ניתן לטפל בעניין, כשאחת הדרכים לעשות זאת תהיה באמצעות שינוי החוק על מנת למנוע תרחיש זה.

מלבד בנימין נתניהו, שלא הכחיש את הדיווח ואף הזכירה במהלך מסיבת יום הולדת שנערכה בלשכתו, כשאף רמז וכמעט אמר מפורשות כי מי שעומד מאחורי תרגיל זה, הוא השר לשעבר גדעון סער כשבהמשך אף <ahref="https://www.jdn.co.il/breakingnews/1062053/">שר בכיר מהליכוד אמר מפורשות, כי "גדעון סער ניסה לעשות פוטש בליכוד. הוא ביקש להקים סיעת בת לרשימת הליכוד בכנסת ולמנות חברי כנסת שנאמנים לו, שהיו מונעים מנתניהו להקים ממשלה ומביאים להחלפתו".

בעקבות הדיווחים גם הנשיא ריבלין הוציא הכחשה וגם גדעון סער התנער מהסיפור ואמר, כי "ראש הממשלה נתניהו בחר אתמול לטפול עלי עלילה שקרית. יש מצבים בחיים שצריך לדעת לספוג אבל האמת היא שנחצה פה קו אדום. לנתניהו יש הרבה אויבים, אני לא אחד מהם" אמר סער בראיון לגל"צ.

מי מביא יותר מנדטים לליכוד: נתניהו או סער?