מבצע "מגן צפוני": תת אלוף מנליס סיפר הבוקר כי "אנו בשגרה מוחלטת וראשי הרשויות; המנהרות חדרו לשטח ישראל - אך לא מהוות איום מיידי עליה והן מטופלות". כבר במלחמת לבנון השנייה נחשפו חיילי צה"ל לתשתית התת-קרקעית של חיזבאללה


צפו: ממלחמת לבנון השנייה ועד היום, תוכנית המנהרות של חיזבאללה.

לאחר הודעת צה"ל הבוקר כי פתח הלילה במבצע "מגן צפוני" לחשיפה ולנטרול מנהרות טרור התקפיות שחופר ארגון הטרור חיזבאללה לשטח ישראל. דובר צה"ל תת אלוף רונן מנליס מוסיף בשיחה עם הכתבים הצבאיים כי במסגרת המבצע תוגברו כוחות סדירים בפיקוד צפון. צה"ל עובד בשלב זה לאורך הקו הכחול וכלל המנהרות לא מהוות איום על אזרחי ישראל. "המנהרות מטופלות לפני שהושלמה הבשלות המבצעית של המנהרות". תת-אלוף מנליס הוסיף כי אין הנחיות מיוחדות לעורף. בד בבד, אמר כי בצבא נערכים למבצע ממושך בהובלת אלוף פיקוד צפון יואל סטריק וכי שמו הוא "מגן צפוני".

מנליס מסר כי כוחות הביטחון החלו לפעול על מנת להסיר את איום המנהרות. לדבריו, העובדה שיש לחיזבאללה מנהרות חוצות גדר היא הפרת החלטות האו"ם. "אנו רואים בממשלת לבנון האחראית. חפירת המנהרות ע"י חיזבאללה ממחישה שצבא לבנון לא שולט בשטח", אמר והוסיף: "מאחורי זה עומדים כסף וידע איראני. אנו נחושים להסיר איום המנהרות בצפון".

"משנת 2006 זיהינו כי חיזבאללה בונה מנהרות הגנתיות בשטח שלו והגביר זאת לאחר המלחמה", נמסר מדובר צה"ל. "ב-2012 זיהינו את תוכנית 'כיבוש הגליל' שנסראללה מדבר עליה, והיא כללה רכיב מפתיע של מנהור התקפי. ב-2013 בדקנו את הנושא – ולא היו מנהרות חודרות.

"באוקטובר 2014 הוקם צוות הנדסי מבצעי מיוחד בפיקוד הצפון לחשיפת המנהור ההתקפי של חיזבאללה שזיהה את תמונת המנהור ההתקפי של חיזבאללה, ובמקביל החל פרויקט לביצור ההנדסי של הגבול הכולל קידוחים בקרקע. כל אלה אפשרו לנו הבוקר לצאת למבצע על בסיס תמונה טובה שבנינו, במטרה לחשוף את הפרויקט ולנטרלו.

"התנאים המבצעיים הבשילו למבצע בחודשים האחרונים, והוא גובש במטכ"ל כחלק מאיום המנהור. זו ההוכחה הבוטה ביותר להפרת החלטה 1701 של האו"ם שסיימה את מלחמת לבנון השנייה".

עוד הוסיפו בצה"ל, כי "המנהרות מהוות סיכון כפול – גם לתושבים הלבנונים מעבר לגבול – ואנו רואים בממשלת לבנון אחראית למה שקורה מהגבול צפונה. העובדה היא שצבא לבנון לא שולט בשטח ולא מממש את אחריותו בדרום לבנון וחיזבאללה הוא שפועל באזור ובכפרים השיעיים. מאחורי חיזבאללה יש ידע וכסף איראני – וגם בכך נעסוק בימים הקרובים".

עם זאת, נמסר מצה"ל כי ישנם תגבורי כוחות נרחבים בפיקוד הצפון, אך "אנו בשגרה מוחלטת עבור התושבים. אנו בקשר עם ראשי הרשויות הרלבנטיים שעודכנו הלילה. יש שטח צבאי סגור במטולה באזור הסמוך לגדר. אנו בשליטה מלאה על המבצע שמנוהל לפי תכנון ואנו נחושים להסיר את איום התת-קרקעי על מדינת ישראל.

"העבודות מבוצעות לכל אורך הגבול עם לבנון ואנו עובדים כעת בשטח ישראל. כל המנהרות לא מהוות איום מיידי על מדינת ישראל והאיום מטופל לפני שהוא מאיים. המנהרות חדרו לשטח ישראל אך טרם הבשילו לכדי מימוש האיום. אנו נערכים למבצע ממושך. נערכנו למבצע הזה במשך שנתיים וחצי עם נוהל קרב שהובל על-ידי הרמטכ"ל באופן אישי. כל טענה של כל אזרח נבדקה בזמן אמת עם ציוד טכנולוגי והנדסי והמקומות שבדקנו נשללו". בינתיים, לשכת ראש הממשלה הנחתה את השרים שלא להתבטא או להתראיין בנוגע למבצע.

איום תת-קרקעי גם מצפון? "יתכן ולחיזבאללה יש מערך מנהרות"

עיתון לבנוני: חיזבאללה חופר מנהרות לשטח ישראל