גורם ביטחוני אומר כי נושא המנהרות בצפון עמד במוקד השיח של הדרג המדיני בימים האחרונים. שרי הקבינט הונחו שלא להתראיין. השר כץ: "נתניהו הוביל תהליך נכון של קבלת החלטות בקבינט הביטחוני, תוך הפעלת שיקול דעת רחב ומקיף"


צפו: כך מנטרלים את המנהרות.

הבוקר, אחרי הודעת דובר צה"ל, ניתן לחשוף כי המבצע המתקדם למניעת חשיפת המנהרות של חזיבאללה בצפון, הוביל את הקבינט להחלטה לפני שבועיים להגיב ברפיסות מול מתקפת הטילים של חמאס מתוך מטרה שלא להיגרר לעימות צבאי בדרום בזמן מתיחות ופעיולת צבאית בצפון.

גורם ביטחוני מסר הבוקר כי עניין המנהרות בצפון עלה בדיון הקבינט לפני ימים אחדים שבו הוחלט על הפסקת אש מול חמאס בדרום ועל אי יציאה למלחמה מול עזה וכי הנושא עמד במוקד השיח של הדרג המדיני בימים האחרונים.

לדברי הגורם, אזרחים ישראלים דיווחו על חשד למנהרות כבר בשנת 2013, אולם אז נשללו הדיווחים. עוד הוסיף כי המנהרות לא נכנסו לשטח ישראל ולכן אף אחת מהן אינה מהווה איום מיידי על ביטחון הצפון. הגורם סיכם כי צה"ל תגבר כוחות, כולל חיל אוויר בצפון ותדרך ראשי רשויות ואולם המצב כרגע הוא שגרה מוחלטת בעורף.

הכתב המדיני של 'החדשות' ירון אברהם מפרסם הבוקר כי "זאת ההתפתחות הביטחונית החריגה שהביאה את הקבינט לדחות תגובה קשה בדרום". לדבריו, "ישראל לקחה החלטה: מגן צפוני במקום מגן דרומי. ליברמן, שקד ובנט ידעו את זה בישיבת הקבינט לפני שלושה שבועות".

הפרשן הפוליטי עמית סגל מוסיף כי "ב-13.11 התכנס הקבינט לדון במהלכים מול עזה, על רקע ירי מאות רקטות וטילים. בישיבה עלתה סוגיית המנהרות בצפון והוחלט להגיב בחריפות בדרום אחרי שיטופל האיום בצפון. זו הסיבה שליברמן חש שנעשתה מניפולציה על עמדתו, למרות שבמבחן התוצאה – אכן כולם תמכו בעצירת האש".

"ליברמן התפטר ובנט ושקד איימו להתפטר ביודעם את המתרחש. כנראה ניתחו שפעולה בתוך שטח ישראל לא תוביל להסלמה שנרמזה בנאום נתניהו לאומה. בראייה לאחור, עדיין קשה לדעת מי צדק בווליום של האירוע", דברי סגל.

בינתיים, לשכת ראש הממשלה הנחתה את השרים שלא להתבטא או להתראיין בנוגע למבצע. מה שלא מנה מהם לפחות להוציא הודעות לתקשורת בעניין. בהנחייה שהועברה לשרים נכתב: "אנו מבקשים להמנע מהתבטאויות וראיונות על פעילות צה"ל בגבול הצפון לניטרול מנהרות של חיזבאללה לשטח ישראל".

שר המודיעין ישראל כ״ץ מסר כי הוא ״מברך על פעולת צה״ל להשמדת מנהרות החיזבאללה, שנועדה להסיר איום חמור מעל מדינת ישראל ותושבי הצפון. שוב מוכיחה ישראל את יכולותיה המודיעיניות והמבצעיות הגבוהות מול כל מזימה ומול כל אוייב". לדבריו, "יש לשבח את רה״מ ושר הבטחון בנימין נתניהו על שלמרות הלחצים הקשים, הוביל תהליך נכון של קבלת החלטות בקבינט הביטחוני, תוך הפעלת שיקול דעת רחב ומקיף לטובת ביטחון מדינת ישראל״.