פעילי חיזבאללה (צילום: דובר צה"ל)

בצפון לא מופתעים: "זעקנו ששומעים רעשים, רהיטים רעדו בבתים"

לאחר שנים שבהן התלוננו על רעשים חשודים באזור הגבול, הבוקר אומרים תושבי הצפון לצה"ל "אמרנו לכם". תושב ראש הנקרה: "ברור לי למה במשך שנים טרחו להסתיר את העניין הזה". הרשוית המקומיות נערכות, מקלטים נפתחו בצפת
 • "הם עברו מספיק בחיים, תעזרו לי לשמח אותם" ברכי מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

 • "אמא, מי יברך אותנו בערב יום כיפור?" יתומי משפחת טימסיט מסרבים להינחם

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

לאחר שנים שבהן התלוננו על רעשים חשודים באזור הגבול, התבשרו הבוקר (שלישי) תושבי הצפון כי יש בסיס לחששותיהם, זאת לאחר שצה"ל הודיע כי פתח במבצע לחשיפת ונטרול מנהרות טרור התקפיות של חיזבאללה. ראש עיריית מטולה, דוד אזולאי, שבשטח עירו הוטל שטח צבאי סגור הסביר כי עירו "נכנסת למציאות חדשה".

"השינוי היחיד הוא שהחקלאים באזור המערבי, הסמוך לגדר, הונחו שלא להגיע למטעים. אנחנו בקשר בלתי פוסק עם התושבים ונוציא להם הודעת עדכון כל שעה". לדבריו, "מבחינתנו השגרה מלאה. הכל פה שקט ורגוע. מטולה נכנסת למציאות חדשה. סומכים על כוחות הביטחון וערוכים לכל תרחיש".

סיוון יחיאלי, יו"ר פורום יישובי קו העימות בצפון אמר הבוקר כי "במשך שנים התרעתי ואמרתי שיש מינהרות בגבול הצפון והדברים האלה היו ידועים ואני ממש לא מופתע". עוד הוסיף יחיאלי כי "התרענו לפני זמן רב על כי המינהרות שנחפרו במהלך השנים מגיעו עד לגדר הגבול וכל שנותר היה לחפור את המטרים האחרונים ולחצות את שביל הטשטוש. אנחנו סומכים על צה"ל ומפקדיו ואסירי תודה שסוף סוף שמים קץ לאיום הזה שמטריד את שנתנו שנים ארוכות".

אל"מ במיל' ותושב הצפון, קובי מרום, לעומת זאת, לא הופתע מהודעת צה"ל. בראיון בגלי צה"ל הוא סיפר כי "אני לא מופתע. יש כאן מסר של נחישות לצד השני. יש כאן מבצע מאוד חשוב. אני חושב שהנטרול הזה הוא מבצע חשוב לביטחון הצפון ויסכל את היכולות של חיזבאללה למלחמה בעתיד. צה"ל פיתח בשנים האחרונות יכולות טכנולוגיות בשביל לפעול גם בדרום וגם בצפון. צדקו אותם אנשים ששמעו את קולות החפירה. יצרו פעמון אזעקה. היום יש טכנולוגיה ויש יכולות לצה"ל לנטרל את האיום הזה".

פתיחת המקלטים בצפת

"במשך שנים התרעתי ואמרתי שיש מנהרות בגבול הצפון, הדברים האלה היו ידועים", אמר גדי שבתאי מקיבוץ ראש הנקרה. "ברור לי למה במשך שנים טרחו להסתיר את העניין הזה, בכדי לא לזרוע פחד ואימה בקרב תושבי קו העימות הצפוני. התרענו לפני זמן רב כי המנהרות שנחפרו במהלך השנים שהגיעו עד לגדר הגבול וכל שנותר היה לחפור את המטרים האחרונים ולחצות את שביל הטשטוש". לדבריו, "אנחנו סומכים על צה"ל ומפקדיו ואסירי תודה שסוף סוף שמים קץ לאיום הזה שמטריד את שנתנו שנים ארוכות", אמר שבתאי.

דוד אוזנה, תושב קיבוץ זרעית, סיפר כי "אני אישית הופתעתי, אבל תושבים פה לא הופתעו. אנשים זעקו שאנחנו שומעים את זה. אחד הבחורים אפילו לקח אותי פעם לראות בעצמי. היו פה כל מיני פעילויות הזויות, ראינו אנשי חיזבאללה עם משאיות בטון, אנשים סיפרו שזזו להם רהיטים בבית. אלה אנשים ותיקים ואמינים". עם זאת, ציין: "אני בטוח שצה"ל לא ישב בשקט, ובסוף התושבים צדקו. לפעמים גם צריך להקשיב להם. אנחנו חיים את זה בשגרה. לכן, זה לא היה כל כך מפתיע לשמוע על זה. באופן אישי אני לא מודאג כלפיי, אבל אני מודאג כלפי ילדיי ונכדיי. עם זאת, אני חייב לומר שצה"ל התארגן לזה. אני חושב שהוא ידע מזה מזמן ועשו פעילויות ואימונים".

ראש עיריית נהריה רונן מרלי, בירך על המבצע, ואמר כי "תושבי נהריה והעומד בראשה סומכים על צה"ל ומקבלי ההחלטות, שעושים את הדבר הנכון ביותר עבור מדינת ישראל בכלל ותושבי הצפון בפרט". מרלי, לשעבר מפקד חטמ"ר 300, החטיבה המרחבית בגזרה המערבית בגבול לבנון, ואח"כ גם קצין אג"ם של פיקוד דרום, אמר כי הוא סומך על צה"ל שיידע להתמודד גם עם המנהרות בצפון, תוך שהסביר כי "זה גבול ארוך ומורכב יותר, הן מבחינת הטופוגרפיה, והן מבחינת האיומים". הוא הדגיש כי "חובה למנוע מעבר של הגבול, ובוודאי מתחת לקרקע. כשיש בעיות מבצעיות צריך לטפל בהן כשהן קטנות. כך ייטב. אחרת, עלול היה להיווצר חלילה מצב של רצף של מינהרות שהטיפול בהן כשהן בשלות מורכב הרבה יותר".

המועצה המקומית שלומי הוציאה הבוקר הודעה לתושבים וזה לשונה: "הודעה ביטחונית חשובה. בהמשך לפרסומים מהבוקר, הרני מבקש להעביר לעיונכם את הודעת צהל כפי שקיבלתי הבוקר בשעות המוקדמות. מעבר להודעת צהל הישוב שלומי והצפון בשיגרה ואין כל הנחייה אחרת. פעילות צהל מתבצעת משטח ישראל כך לפי הערכות צהל אין חשש להתפתחות ביטחוניים שאמורה להשפיע על השיגרה".

מהמועצה האזורית מטה אשר נמסר כי "ההנחיות למרחב האזרחי הן המשך שגרה מלאה! מבקשים להימנע משיתוף של הודעות וספקולציות שרצות ברשתות השונות ומזכירים לשמור על ביטחון מידע. אנחנו נמצאים בקשר עם הצבא וגורמי הביטחון ומקיימים הערכת מצב. בשלב זה מבקש מהציבור להמשיך בשגרה, נעדכן ככל שיידרש".

ראש עיריית צפת הנחה הבוקר את הדרגים המקצועיים לבצע בדיקת מוכנות בכל המקלטים ברחבי העיר. יצוין כי טרם התקבלה הוראה מסוג זה על ידי פיקוד העורף אך אוחנה בחר לנקוט משנה זהירות ולבצע בדיקה מחשש להתלקחות. ״הבוקר עם כניסתי לתפקיד ומייד לאחר הודעת דובר צה״ל החלטתי לבצע בדיקה של רמת מוכנות המקלטים, לאתר מקלטים שאינם מאובזרים ולאבזר אותם במיידי וזאת מתוך העלאת רמת המוכנות והערכות לחירום בצפת על אף שהשגרה נשמרת ואין כל הנחיות מיוחדות. אני מחזק את ידי חיילי צה״ל וממשלת ישראל״, דברי אוחנה.

כתבות קשורות

מסירת רצונות מביאה הגנה מושלמת של הבורא • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
הגאון רבי יעקב הלל בנענועים • גלריה
סֻכַּת שְׁלומֶךָ • האדמו"ר ממשכנות הרועים בביקור אצל גאב"ד ירושלים
בְּנֵה בֵיתְךָ כְּבַתְּחִלָּה • האדמו"ר מקרעטשניף ירושלים בתפילה מול מקום המקדש
וּשְׁאַבְתֶּם מַיִם בְּשָׂשׂוֹן • שמחת בית השואבה בחצה"ק בעלזא
לֵב מְלָכִים וְשָֹרִים: שנה אחת, שני ראשי ממשלה - סיכום שנה של מהפך
סערת בן & ג'ריס העולמית: טקסס מטילה סנקציות; מניית יוניליוור ממשיכה לצנוח
כספים, אמצעי לחימה וציוד צבאי: המשטרה פשטה על כפרים במגזר הערבי • צפו
חֲסִידִים וְאַנְשֵׁי מַעֲשֶׂה הָיוּ מְרַקְּדִין • שמחת בית השואבה בחצה"ק תולדות אהרן
מדוע עושים זכר לענני כבוד ולא למן והבאר • הרב יוסף חיים אוהב ציון
נשיא המדינה בביקור חג אצל הראשל"צ • תיעוד
כל הארץ לולב: תיעוד מרגש מהנענועים של עמך בית ישראל
נשיא המועצת: "הקב"ה פורע מאיתנו שלא עשינו לכבודו מספיק"
תעלומה בחופי הים של ישראל: מה גרם לפתיתים של שלג שחור? • צפו
בית הכנסת שבנה האב השכול נשרף; חשד להצתה של ערבים • צפו
ביטקוין, P2P ובורסה: הצעירים החרדים שסוחרים בשוק ההון • פרק שני
הישועה במקום הכי לא הגיוני • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
אוֹצְרוֹת הַחֵן • וזאת הברכה • מתורת רנ"ג ויינטראוב זצ"ל

תגובה אחת

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו