צילום: מזכירות המדינה האמריקנית

פומפאו לנתניהו: "ארה"ב מחויבת לביטחון ישראל ולזכותה להגנה עצמית"

ראש הממשלה נועד בבריסל עם מזכיר המדינה האמריקני והעביר באמצעותו מסר ללבנון כי "אם לא תעצור את התחמשות חיזבאללה - תיאלץ ישראל לפעול בעצמה". גורם מדיני: "הנסיעה היתה קשורה למבצע בצפון, במטרה להדק התיאום ולדון באפשרויות ההתלקחות השונות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד אמש בבריסל עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, במסגרת המאמצים הישראליים לשכנע את לבנון למנוע מחיזבאללה להקים מפעלי טילים מדויקים על אדמתה. נתניהו ביקש מפומפאו להעביר מסר ללבנון שלפיו אם לא תעצור את התחמשות חיזבאללה – תיאלץ ישראל לפעול בעצמה. מסר דומה הועבר באחרונה מישראל ללבנון באמצעות צרפת.

נתניהו אמר בפתח הפגישה עם פומפיאו: "אני רוצה להודות לך על כל פועלך, על הצהרותיך התקיפות בנושא ההפרה האחרונה של איראן בעקבות ירי הטילים הבליסטיים. אני מצפה לדון עמך בדרכים שבהן נוכל לפעול יחד כדי לבלום את התוקפנות האיראנית באזור – בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמקומות אחרים, ולהמשיך במאמצינו להשיג שלום וביטחון עבור כולם".

עם סיום הפגישה, שנמשכה יותר משלוש שעות וחצי, מסר פומפאו כי הוא הדגיש בפני נתניהו את "מחויבות ארה"ב לביטחון ישראל, לזכותה המוחלטת להגנה עצמית ולמאבק באנטי-ישראליות באו"ם". בציוץ בטוויטר שלו הוסיף פומפאו כי "היה זה משמח לאחל לנתניהו חג חנוכה שמח כאשר הדלקנו נרות".

בהודעת מחלקת המדינה נמסר עוד כי "המזכיר שב וחזר על תמיכת ארה"ב ביחסים המתחממים והדיאלוג הגובר בין ישראל לשכנותיה באזור המזרח התיכון ואפריקה, כולל עם עומאן וצ'אד. פומפאו הזכיר את עוצמת הברית בין המדינות והשותפות רבת הפנים שלהן. הוא שב והדגיש את נחישות ארה"ב להתעמת עם עם כל האיומים של המשטר האיראני באמצעות לחץ מקסימלי".

הפגישה נקבעה כבר בשבוע שעבר והייתה אמורה להתקיים ביום רביעי השבוע. ואולם, בשל הלווייתו של הנשיא ג'ורג' בוש האב, הוקדמה הפגישה ונקבעה בבריסל בשל ביקורו של פומפאו בעיר בפסגת מדינות נאט"ו. נתניהו המריא לפגישה במטוס מנהלים חכור ולקח עמו את ראש המוסד יוסי כהן, ראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת ומזכירו הצבאי. בפתח הפגישה הדליקו השניים נר שני של חנוכה ולאחר מכן דנו השניים בהתפתחויות האזוריות בארבע עיניים.

אחרי הפגישה המריא נתניהו חזרה לארץ. עצם קיומה של הפגישה בבריסל – משום שנתניהו לא יכול היה לקיים את השיחה בטלפון – מעיד על חשיבותה ודחיפותה. בכיר ישראלי אמר שלהערכתו מדובר בפגישה בעלת חשיבות דרמטית. בחשבון הפייסבוק שלו כתב ראש הממשלה כי שוחח עם שר החוץ האמריקני "על הדרכים בהן נוכל לפעול יחד כדי לבלום את התוקפנות האיראנית באזור – בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמקומות אחרים".

גורם מדיני אמר הבוקר כי: "הנסיעה של נתניהו לבריסל היתה קשורה למבצע בצפון, כאשר כל המטרה היתה להדק התיאום ולדון באפשרויות ההתלקחות השונות. הפגישה עם פומפיאו הוסיפה רובד דרמטי למבצע, אותו קבע צה"ל בעצמו".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *