גרסאות סותרות האם מבצע "מגן צפוני" היה גורם מכריע בהחלטת הקבינט להסכים להפסקת אש עם חמאס. גורם צבאי: "איום המנהרות לא היה על סדר היום באופן בלעדי". שרים בקבינט: "ליברמן טען כי צה"ל יכול לתת מכה בעזה ולאחר מכן להתפנות לטיפול במנהרות"

אחרי הכרזה הדרמטית הבוקר על מבצע נרחב למיגור מנהרות החיזבאללה בצפון, מתגלים חילוקי הדעות בקבינט שהובילו בסופו של דבר להתפטרות ליברמן מהתפקיד.

עוד בנושא
הותר לפרסום: צה"ל יצא למבצע נטרול מנהרות חיזבאללה בצפון • צפו
דובר צה"ל חושף פרטים נוספים על המנהרות "נערכים למבצע ממושך"
גורם ביטחוני: "עניין המנהרות עלה בקבינט כשהוחלט על הפסקת אש"
בצפון לא מופתעים: "זעקנו ששומעים רעשים, רהיטים רעדו בבתים"
גורם מדיני: "הנסיעה של נתניהו לבריסל היתה קשורה למבצע בצפון"

ב'החדשות דווח' כי ב-13.11 התכנס הקבינט לדון במהלכים מול עזה, על רקע ירי מאות רקטות וטילים. סוגיית המנהרות בצפון עלתה במהלך הישיבה, והוחלט להגיב בחריפות בדרום לאחר שהאיום בגבול הצפוני יטופל. זו הסיבה שליברמן חש שנעשתה מניפולציה על עמדתו, למרות שבמבחן התוצאה – אכן כולם תמכו בעצירת האש.

יש להדגיש שאיום המנהרות לא היה על סדר היום באופן בלעדי. הוא הוזכר ברקע, והיו עוד סיבות טקטיות לעצירת האש. ליברמן התפטר ובנט ושקד איימו להתפטר ביודעם את המתרחש. כנראה ניתחו שפעולה בתוך שטח ישראל לא תוביל להסלמה שנרמזה בנאום נתניהו לאומה. בראייה לאחור, עדיין קשה לדעת מי צדק בווליום של האירוע.

ב'חדשות 10' צוטטו הבוקר שרים שהשתתפו בישיבת הקבינט ולדבריהם הרמטכ"ל אייזנקוט אמר כי בשל חומרת האיום של המנהרות הללו והתנאים המבצעיים – במיוחד מזג האוויר – יש להקדיש את מירב תשומת הלב לגבול הצפון. לדברי השרים בקבינט שר הביטחון ליברמן הציג עמדה הפוכה וטען כי צה"ל יכול "לתת מכה" בעזה ולאחר מכן להתפנות לטיפול במנהרות בלבנון.

אחד שרים אמר: "עמדת הרמטכ"ל וקציני צה"ל בישיבה היתה חד משמעית שיש לפעול מיד נגד המנהרות בלבנון בשל סיבות מבצעיות. עמדת ליברמן בישיבה היתה הפוכה והוא טען שאין דחיפות לגבי הצפון ושיש לטפל קודם בעזה".

מקור אחר שמעורה בתכני ישיבות הקבינט בשנה האחרונה אמר ל'חדשות 10' כי סוגיית מנהרות חיזבאללה בצפון הוצגה לשרי הקבינט כבר לפני כמה חודשים וכי בישיבה ב-13 בנובמבר הנושא עלה בצורה שולית יחסית ולא היה השיקול המכריע בהחלטה לא לצאת למבצע בעזה. לדברי המקור צה"ל ידע על מיקום המנהרות והתוואי שלהן כבר תקופה ארוכה. "המנהרות בלבנון לא הוצגו בקבינט כמשהו בהול אלא כנושא שיש הגיון לטפל בו עכשיו ויש הגיון לטפל בו גם בשלב מאוחר יותר", אמר המקור. "בכל מקרה הקישור שעושים עכשיו בין הצפון לבין ההחלטה לא לצאת למבצע בעזה הוא מופרז".

גורם ביטחוני מסר הבוקר כי עניין המנהרות בצפון עלה בדיון הקבינט לפני ימים אחדים שבו הוחלט על הפסקת אש מול חמאס בדרום ועל אי יציאה למלחמה מול עזה וכי הנושא עמד במוקד השיח של הדרג המדיני בימים האחרונים. לדברי הגורם, אזרחים ישראלים דיווחו על חשד למנהרות כבר בשנת 2013, אולם אז נשללו הדיווחים. עוד הוסיף כי המנהרות לא נכנסו לשטח ישראל ולכן אף אחת מהן אינה מהווה איום מיידי על ביטחון הצפון. הגורם סיכם כי צה"ל תגבר כוחות, כולל חיל אוויר בצפון ותדרך ראשי רשויות ואולם המצב כרגע הוא שגרה מוחלטת בעורף.

שר המודיעין ישראל כ״ץ מסר כי הוא ״מברך על פעולת צה״ל להשמדת מנהרות החיזבאללה, שנועדה להסיר איום חמור מעל מדינת ישראל ותושבי הצפון. שוב מוכיחה ישראל את יכולותיה המודיעיניות והמבצעיות הגבוהות מול כל מזימה ומול כל אוייב". לדבריו, "יש לשבח את רה״מ ושר הבטחון בנימין נתניהו על שלמרות הלחצים הקשים, הוביל תהליך נכון של קבלת החלטות בקבינט הביטחוני, תוך הפעלת שיקול דעת רחב ומקיף לטובת ביטחון מדינת ישראל״.

בינתיים, לשכת ראש הממשלה הנחתה את השרים שלא להתבטא או להתראיין בנוגע למבצע. מה שלא מנה מהם לפחות להוציא הודעות לתקשורת בעניין. בהנחייה שהועברה לשרים נכתב: "אנו מבקשים להמנע מהתבטאויות וראיונות על פעילות צה"ל בגבול הצפון לניטרול מנהרות של חיזבאללה לשטח ישראל".